Da li je bolji CV sa mnogo godina iskustva u jednoj firmi ili često menjanje posla?
Odgovor na večitu dilemu da li u radnoj biografiji treba da budu navedeni svi poslovi kojima ste se ikad bavili ili samo oni relevantni za poziciju za koju trenutno konkurišete, u Srbiji posebno nije jednostavan.
Postoje zagovornici toga da bi u biografiju trebalo upisati samo ono što je važno poslodavcu kod kojeg želite posao, dok ponekad, upravo to što ste prodavali sladoled dok ste studirali, govori o vašem odnosu prema poslu, obavezama i željom da se usavršite.
Da još malo zakomplikujemo
Da li je česta promena posla dobra ili loša navika, i kako uopšte poslodavci gledaju na to da li više volite da budete godinama na jednom poslu, ili da recimo na svakih nekoliko godina promenite radno mesto?
Pokušajmo da analiziramo. Ne gajite iluzije da će veliki broj radnih mesta u CV proći neopaženo. Pokušajte da zamislite sebe u ulozi poslodavca i da odgovorite na pitanje da li biste izabrali kandidata od kojih je jedan radio u jednoj firmi 10 godina ili drugog sa istim kvalifikacijama koji je na svake dve godine menjao posao.
Ako osoba često menja posao to može da znači nekoliko stvari. Na primer, zaposleni napreduje i dobija bolje ponude, pa je i logično da pristaje na bolje uslove rada i platu, ili je nezadovoljan, trpi neku vrstu mobinga pa se bez borbe povukao, želi nove poslovne izazove, ili naprosto ne ume da se izbori sa problemima. Očigledno neki od ovih razloga su veoma dobri i čine kandidata poželjnim, a neki i ne.
Promene su nekad neophodne i dobre, međutim, ukoliko su vaši razlozi nemogućnost da se izborite s problemom, možda je problem u vama. Naš savet je da ne bežite od problema, nego da se uhvatite u koštac sa njima, jer kako u privatnom, tako i u poslovnom životu, ništa nije savršeno. Svako radno mesto ima i dobrih i loših strana, odnos sa šefom može biti dobar ili loš, sa kolegama takođe, ali to nije uvek razlog da “napuštate brod”. Tu na scenu stupaju vaše socijalne veštine koje su jednako važne kao i vaše profesionalne veštine i znanja.
Sa druge strane, nikako vam ne govorimo da morate po svaku cenu da se prilagodite svemu, jer neke okolnosti naprosto ne odgovaraju vašem temperamentu, ili jednostavno više nisu poslovni izazov. Ono što vi za sebe možete da uradite, jeste da dobro razmislite šta vas tera na promenu.
Kad već dođete do toga da sve to treba staviti na papir od kojeg vam kasnije zavisi da li ćete dobiti posao ili ne, dobro razmislite. Naš savet je da se u CV-ju predstavite novom poslodavcu tako što ćete sve navedeno uzeti u obzir, i tako što ćete da istaknete ono najbolje. Na žalost, nema univerzalnog rešenja. Informišite se o poslodavcu. Jedino tako možete da procenite koliko je radnih mesta (od onih na kojima ste zaista proveli neko vreme) potrebno da navedete kako bi ga zaintrigirali da vas pozove na razgovor. A onda je sve do vas i vaše lične prezentacije.