Da li se smirila kriza u IT sektoru i kakvi su aktuelni trendovi u Srbiji?

Prethodne dve godine bile su veoma teške za IT sektor koji je pre toga važio za najbržerastući, kako što se izvoza usluga tiče, zapošljavanja, ali i visina plata.
Masovna otpuštanja u IT sektoru počela su najpre u kompanijama Gugl, Meta, Amazon, Majkrosoft 2022. i postepeno su se prenosila i na tržište Srbije tokom 2023.
Predstavnici domaćeg IT sektora koji iz godine u godinu beleži ozbiljan rast i ima veliki uticaj na srpsku ekonomiju, bili su veoma zabrinuti u pogledu daljih prilika jer se kriza sa globalnog nivoa preselila neminovno i na Srbiju. Kompanije, naročito one koje su zavisile od klijenata iz inostranstva morale su da smanje obim posla jer su im se klijenti našli u problemu.
Najviše su pogođene manje outsourcing firme, startapi i kompanije koje su dosta investirale prethodnih godina, kažu stručnjaci.
Pokušali smo da saznamo kako sada stoje stvari na domaćem tržištu i da li se kriza smiruje?
Istraživanje Srpske IT asocijacije (SITA) sprovedeno krajem prošle godine pokazalo je da je 61% firmi u Srbiji moralo da daje otkaze. Oko 27% ispitanih kompanija navelo je da je otpustilo do pet odsto zaposlenih, a 34% više od pet odsto.
Oko 39% kompanija koje su učestvovale u ispitivanju ne beleži značajan broj otkaza.
Nedovoljno konkurentne plate i beneficije kao problem je u ispitivanju navelo 31% IT kompanija.
Inflaciju odnosno visoke troškove života kao značajan problem navelo je 27%, a povećanu konkurenciju na tržištu rada oko 15% firmi.
U istraživanju ove asocojacije učestvovale su velike kompanije koje imaju više od 200 zaposlenih, ali i manje firme od kojih skoro polovina ima do 50% zaposlenih. Više od trećine kompanija koje su učestvovale u istraživanju pružaju outsourcing usluge. Druge imaju kombinovani poslovni model, odnosno razvijaju istovremeno i svoje proizvode.
Mnoge kompanije povećale plate
Marko Vučetić, direktor Asocijacije kaže da je u 2024. 34% kompanija povećalo zarade između 5% i 10%. Svega tri odsto je smanjivalo primanja.
Pojašanjava da se situacija polako u IT sektoru smiruje, i da je za nijansu bolja nego recimo 2023. godine, ali da otpuštanja i dalje postoje. Ima ih i na globalnom ali i na domaćem tržištu.
Procenjuje se da je u svetu za poslednje gotovo dve godine otpušteno više od 400.000 IT radnika.
Mnoge su i otpuštale radnike
Oko 27% ispitanih kompanija u Srbiji navodi da je otpustilo do pet odsto zaposlenih, a 34% više od pet odsto. Skoro 40 odsto kompanija koje su učestvovale u ispitivanju ne beleži značajan broj otkaza.
Da bi sprečile odlazak svojih zaposlenih u inostranstvo, mnoge kompanije nastoje da povećaju plate.
Daju i dodatne beneficije poput mogućnosti rada od kuće zaposlenima, odnosno hibridni model rada, pokazuje istraživanje asocijacije.
Istraživanje je pokazalo i da 30 odsto kompanija smatra poreske olakšice i podsticaje kao ključne za dalji razvoj u Srbiji.
Vučetić napominje da su državne subvencije za IT sektor i zapošljavanje stručnjaka doprinele da se dobro pozicioniramo na svetskoj mapi. Takođe i da postanemo interesantno tržište za strane kompanije. Dodaje da treba nastaviti sa primenom takvih modela i strategija kako bi nastavili da budemo konkurentno tržište.
Manje otvorenih pozicija za posao
Domaći IT sektor najviše radi na razvoju softvera, web aplikacijama, IT konsaltingu, e-trgovini, fintech i digitalnom marketingu.
Što se tiče zapošljavanja, broj otvorenih pozicija u protekloj godini u Srbiji bio je u padu za 25% u odnosu na prošlu godinu. U 2023. na tržištu rada u Srbiji zabeležen je pad broja IT oglasa od čak 50% u odnosu na prethodnu.
To pokazuje da je situacija ipak malo bolja.
Traženi profili
Kada je reč o strukama koje su sada tražene, potražnja je prisutna za senior profile sa specijalizovanim veštinama. To su mahom DevOps inženjeri, cloud stručnjaci i eksperti za cybersecurity.
Najteže je juniorima i onima sa usko specijalizovanim veštinama koje nisu prioritetne. Seniori sa iskustvom u AI, big data i cloud tehnologijama imaju veće šanse za zaposlenje, kažu IT stručnjaci.
Uprkos krizi i platama koje su nekada dostizale i do 8.000 evra primanja u IT industriji sada su značajno manja, ali i dalje veća od proseka u Srbiji.
Prosek plata u IT struci je oko 2.100 evra, u zavisnosti od pozicije, a dostižu i znatno veće iznose.
Bez iskustva, na početnim pozicijama, zaposleni u IT kompanijama mogu zaraditi od oko 800 do 1.400 evra.
Prihod od izvoza u IKT sektoru i dalje raste
Što se tiče rezultata šire gledano, IT sektor ne beleži velike oscilacije u pogledu prihoda od izvoza proizvoda i usluga.
Naime, on je u oblasti informaciono–komunikacionih tehnologija (IKT) 2024. godine dostigao 4,13 milijardi evra, što je rast veći od 20 odsto u odnosu na rekordnu 2023. godine, kada je prihod te privredne grane iznosio 3,44 milijarde evra, saopštilo je nedavno Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.
Od 2012. do rekordne 2024. godine prihod od izvoza usluga i proizvoda u okviru ove najbrže rastuće privredne grane uvećan je za čak 10 puta te je tokom prethodne godine iznosio 4,133 milijarde evra.
Slični trendovi beleže se i na početku 2025.
Prihod od izvoza IKT proizvoda i usluga u januaru 2025. godine dostigao iznos od čak 352.000.000 evra što predstavlja povećanje za 15% u odnosu na januar 2024. godine kada je prihod od izvoza iznosio do tada rekordnih 306.000.000 evra.
Suficit u IKT uslugama u januaru 2025. godine iznosi 282.000.000 evra što pokazuje i potvrđuje kontinuirani rast i razvoj ovog sektora koji i u 2025. godini nastavlja da bude najbrže rastuća privredna grana u Srbiji, ukazuju predstavnici vlade.