Da li ste poslodavcu rekli sudbonosno „da“?
Siguran posao predstavlja ostvarenje sna za veliki broj ljudi. U vremenu kada inflacija dostiže svoj vrhunac i kada su cene sve više, ljudi se trude da svoja radna mesta zadrže po svaku cenu. Takav odnos prema poslu ima svoju dobru, ali i lošu stranu.
Dobra strana je kreativnost koju radnik ima dok obavlja posao tokom početnih meseci. Istraživanja pokazuju da prvih šest meseci na jednoj radnoj poziciji zaposleni pokazuje svoj maksimum. Dakle, vredno radi, trudi se i neretko ostaje prekovremeno na poslu ukoliko se to od njega zahteva. Tokom ovog perioda radni potencijal zaposlenog je evidentan, a njegova kreativnost dostiže vrhunac. S druge strane poslodavcu je potrebno šest meseci do godinu dana kako bi procenio da li je zaposleni adekvatan za obavljanje radnih zadataka.
Kandidatima se na razgovoru za posao neretko predlaže probni period koji traje samo mesec dana, cilj takvog plana je da se utvrdi da li zaposleni ima osnova za obavljanje određenog posla. Ukoliko se pokaže kao adekvatan, kandidat tj. zaposleni ostaje na radnoj poziciji.
Druga strana medalje pokazuje da se nakon perioda od šest meseci do godinu dana kreativnost radnika smanjuje, a kako bi bio podstaknut poslodavac ga na određeni način nagrađuje. Nažalost, to pravilo važi samo u onim firmama koje se neumorno trude da podstiču zaposlene. Postavlja se pitanje – šta uraditi kada nastupi period radne rutine?
Kada je dostigao sve ciljeve koje je sebi zacrtao, zaposleni ne oseća potrebu za dokazivanjem i posao obavlja bez početničkog žara i entuzijazma. Tada obavljanje posla postaje jedna obaveza više, a zaposleni se polako utapa u sredinu istih bez želje da se ističe. On tada posao završava jer se to od njega očekuje, a rutina prelazi u nezadovoljstvo koje se jednako odražava na njegov poslovni, ali i na privatni život. Nažalost, to je primer prakse koju možemo videti u svakodnevnom životu.
Da li će se zaposleni zadržati na određenom poslu zavisi od više faktora, među kojima su: zainteresovanost za obavljanje posla, perspektiva koju dobija radom na određenoj poziciji, materijalna sigurnost koju postiže radom, odnos sa kolegama u radnom okruženju, ali i odnos poslodavca prema zaposlenom. Navedeni faktori su usko povezani i zajedno čine kompletnu sliku koju zaposleni ima o svom radnom mestu, a ona veoma utiče na to da li će on nastaviti da radi na određenoj poziciji ili će potražiti novi posao.
Zainteresovanost za obavljanje posla je prva stavka koja privuče radnika da konkuriše za mesto na određenoj poziciji, a ona je uslovljena prvenstveno njegovim ličnim veštinama, iskustvu i talentu da obavlja posao na adekvatan način. Faktor zainteresovanosti je najveći na samom početku pokazuju različita istraživanja, a on je najčešće u padu kada poslodavac zanemari interesovanja zaposlenog. Zato je bitno da postoji jasna perspektiva koju zaposleni dobija radom na određenoj poziciji. To znači da interakcija između zaposlenog i poslodavca mora postojati od početka zapošljavanja.
Zaposleni na taj način dobija uvid o tome koliko je prihvaćen od strane svog poslodavca, koji bi trebalo da pokaže da mu je pored napretka firme bitan i lični razvoj zaposlenih. Tada zaposleni shvataju da im ostanak na određenoj poziciji obezbeđuje lično usavršavanje, koje im pored profita može biti karta za unapređenje. Neretko unapređenje radniku donosi i veću materijalnu sigurnost, koju postiže radom na još odgovornijoj poziciji.
Odnos sa kolegama veoma utiče na to kako će se zaposleni osećati na radnom mestu i da li će se radovati radnom danu ili će na posao dolaziti sa nervozom u stomaku i bez volje. Ukoliko je odnos sa kolegama fer i korektan ili još bolje prijateljski, zaposleni će imati još veći vetar u leđa za obavljanje radnih zadataka i biće mu lakše da se prilagodi poslovnim izazovima. Osećaj zajedništva u kolektivu zaposlenom donosi osećaj da je njegov rad cenjen i prihvaćen od strane drugih i tada se povećava njegova produktivnost i motivacija za poslovnim uspehom.
Iskustvo i talenat da obavlja posao na adekvatan način, faktori su zbog kojih zaposleni konkuriše za određenu poziciju i pristaje da obavlja posao na istoj. Ukoliko je iskusan i imao je loša iskustva, zaposleni će biti pažljiv prilikom obavljanja posla i pomno će posmatrati odnos poslodavca prema njemu i njegovom radu kako mu se ne bi ponovio isti scenario.
Talenat zaposlenog je veliki plus prilikom obavljanja posla, ali i faktor koji ga izdvaja od drugih. Lični talenat se ispoljava kroz kreativnost, dela i rad zaposlenog, a on će posebno dolaziti do izražaja ukoliko je jaka motivacija i mogućnost napretka na radnom mestu.
Istraživanja pokazuju da se zaposleni u proseku dve godine zadržava na radnom mestu. U tom periodu u zavisnosti od navedenih faktora zaposleni odlučuje da li će ostati i reći sudbonosno „da“ poslodavcu ili će tražiti novo radno mesto i dati otkaz na postojećoj radnoj poziciji. Poslodavci u tom kontekstu igraju važnu ulogu, pa bi poželjno bilo da komunikacija između radnika i poslodavca bude obostrana.
Pre nego što se pozdrave sa svojim poslodavcem, zaposleni će se zapitati da li ga nešto zadržava i vezuje za to radno mesto. Ukoliko shvati da ga niko ne zadržava i da je poslodavcu svejedno da li će ostati ili otići, zaposleni će se okrenuti i otići će na drugo radno mesto.
„Bolje je sprečiti nego lečiti“ - zato je nužno da poslodavac ima u vidu sve aspekte i faktore koji utiču na to da zaposleni ostane na određenoj poziciji. Zaposleni s druge strane pored obavljanja određenog posla treba da neprestano uči i stiče nove veštine kako bi poboljšao svoju radnu poziciju.