Deficitarna zanimanja u poslednjih godinu dana
Često se govori o tome kako sve više mladih odlazi iz Srbije u potrazi za poslom, međutim u našoj zemlji postoji potražnja za određenim zanimanjima, a upražnjena radna mesta čekaju svoje radnike. Zbog toga smo odlučili da vam predstavimo o kojim poslovima je reč.
Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje primećen je nedostatak stručnih kadrova za tekstilnu industriju, posebno kada se radi o šivačima, krojačima, peglerima, kao i radnika u građevinarstvu (tesari, zidari, armirači), radnicima na CNC mašinama, zavarivačima, ali i elektroautomatičarima i elektroničarima.
Obrada podataka prema izdatim oglasima za posao
Prema podacima oglasnika tokom 2021. godine najveća potražnja je bila za radnicima u IT industriji, mašinstvu, administraciji i transportu, dok su najtraženija zanimanja bila vozači, magacioneri, komercijalisti i telefonski operateri.
Takođe primećen je veliki porast broja oglasa za posao u odnosu na 2020. godinu, a sa druge strane sve se manje kandidata prijavljuje na oglase. Zbog trenutne situacije i nedostatka radnika poslodavci moraju da se nadmeću međusobno nudeći bolje uslove rada.
Svake godine se govori o deficitarnim zanimanjima i nedostatku radnika, a poslodavci su u gubitku i kada su u pitanju radnici sa srednjom stručnom spremom. Najviše je primetan nedostatak ugostitelja, konobara i kuvara, dok pored automehaničara nedostaju i higijeničarke, frizeri i stolari.
Istraživanje Bussiness Insider-a
Business Insider je objavio istraživanje o traženim zanimanjima koja će biti aktuelna u narednim godinama. Predstavićemo vam tražene poslove u odnosu na stručnu spremu kandidata.
Visoka stručna sprema: Menadžeri ljudskih resursa, učitelji, medicinski tehničari sa licencom, logopedi, mehaničari industrijskih mašina, savetnici za mentalno zdravlje, oftamolozi, građevinski menadžeri, advokati, terapeuti, generalni i operativni menadžeri, analitičari.
Srednja stručna sprema: Električari, menadžeri prodaje, medicinske sestre.
Pandemija korona virusa u značajnoj meri je izmenila tržište rada, a dosta kompanija odlučilo je da radnike ostavi da rade od kuće. Međutim, kako je došlo do poskupljenja mnogih proizvoda i usluga kako zbog pandemije, tako i zbog aktuelnog rata u Ukrajini, mnoga zanimanja postala su traženija i cenjenija.
Sa druge strane postoje i zanimanja koja su vrlo malo tražena u Srbiji. Među njima su radnici koji se bave društvenim naukama, kao što su istoričari umetnosti, ali i zanati koji su u međuvremenu zastareli, kao na primer obućari. Najduže se zadržavaju u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i radnici kojih ima znatno više nego ponuđenih radnih mesta na tržištu. To su uglavnom birotehničari, pravni tehničari i upravni tehničari.
Kako je trenutno veliki nedostatak određenih radnika, a drugi ne mogu da nađu posao jer njihova struka nije tražena, možemo da predložimo jedno rešenje. Naime, strukovne škole mogu da usaglase svoje programe potrebama tržišta. Takođe, ako bi škole sarađivale sa poslodavcima i svoje učenike slale na praksu ili posao odmah nakon završene obuke i dobijanja diplome možda bi potencijalne kandidate na taj način podstakle da se upišu upravo na njihov program. Na taj način će poslodavci dobiti svoje radnike, a istovremeno će se smanjiti broj nezaposlenih koji čekaju na radno mesto. Svakodnevno novi investitori dolaze u Srbiju, pa se nadamo da će se otvoriti još više mogućnosti za zaposlenje.