Deset grešaka koje pravimo na razgovoru za posao
Ukoliko spadate u kandidate koje često pozivaju na razgovore za posao, ali uvek u nekom trenutku nešto ne profunkcioniše, zbog čega se pitate u čemu je zapravo bio problem… Možda bi trebalo da pročitate ovaj tekst.
Halo oglasi Posao vam predstavljaju 10 najčešćih grešaka, koje kandidati za posao možda olako shvataju ili uopšte ne primećuju, ali poslodavcima može da pošalje pogrešnu poruku.
1. Kašnjenje
Apsolutno je nedopustivo, ma šta da se dogodi, da zakasnite na razgovor za posao. U prvom susretu sa budućim poslodavcem, morate da pokažete da cenite njegovo vreme i to tako što ćete na razgovor doći ranije, tako što nećete biti zadihani od trčanja. Dođite ranije, odmorni, vedri, nasmejani i naravno, spremni da odgovorite na pitanja.
Naravno, dešavaju se objektivne nepredvidive okolnosti. I ako to bude vaš slučaj, nemojte se praviti da se ništa nije dogodilo. Izvinite se poslodavcu i objasnite zašto kasnite. Zamolite ga da ipak odvoji vreme da vas sasluša.
2. Pogrešna garderoba
Neprimerena garderobe će vas svakako diskvalifikovati i pre nego što stignete da kažete nešto o svojim poslovnim kvalitetima. To ne znači da morate preterati ni u drugom smeru. Najbolje je dobro se raspitati kakva je poslovna kultura kada je reč o oblačenju u kompaniji u kojoj idete na razgovor i obući se u skladu sa tim. Prekratke suknje, majice bez rukava, haljine bez leđa za žene ne dolaze u obzir ni u jednoj opciji. Isto važi i za tri četvrt pantalone ili papuče za muškarce. Savet je još da izbegavate drečave i birate mirnije boje.
3. Govor tela
Pogrešan govor tela, takođe je velika zamka u koju kandidati mogu da upadnu. Zato obratite pažnju na sledeće, budući da i menadžeri koji vas intervjuišu takođe obraćaju pažnju na iste stvari. Dakle, pokušajte da budete nasmejani i da gledate u oči osobu koja vas intervjuiše. Obratite pažnju na držanje tela i nemojte se vrteti u stolici, gestikulirati preterano ili se igrati predmetima. Rukovanje je takođe važno i ono ne treba da bude ni preslabo ni prejako. Naravno, odbijajuće je ako držite ruke prekrštene preko grudi, pa je bolje da i to izbegnete.
4. Mobilni telefon
Nije potrebno posebno naglašavati da je neophodno da na razgovoru za posao vaš mobilni telefon bude ugašen. Ako ostavite uključen telefon, ostavljate ujedno i utisak da vam razgovor nije mnogo važan. Ko god da vas zove, morao bi da sačeka, jer u tom momentu, za vas ne postoji važniji razgovor od onog koji vodite uživo.
5. Neformalno obraćanje
Koliko god da je menadžer koji vas intervjuiše mlad, morate da pokažete poštovanje prema funkciji, jer ipak on vas intervjuiše a ne Vi njega. Bez obzira koliko je razgovor opušten, nikako ne prelazite na “ti”. To je dozvoljeno, jedino ukoliko poslodavac predloži, ali čak i tada, pažljivo birajte reči. Ni po koju cenu ne koristite sleng, jer to deluje neprofesionalno i automatski ćete ostaviti utisak nepouzdane i manje obrazovane osobe. Potrudite se da budete profesionalni, jer će se takav stav najviše ceniti.
6. Nepoznavanje poslodavca
Ukoliko nikada niste čuli za kompaniju u kojoj konkurišete za posao, to je već potpuno uništena šansa da se u njoj i zaposlite. Ovo je greška koju vam poslodavac neće lako oprostiti, jer ukazuje na odsustvo želje da radite baš taj posao. Više govori o tome kako biste radili bilo šta, a da je ovaj posao prvi na koji ste naišli. Vaš zadatak koji nipošto ne smete da izbegnete jeste da se informišete o firmi u kojoj konkurišete. Pokažite entuzijazam kada je reč o radnom mestu za koje konkurišete, jer svaki poslodavac želi pouzdanog radnika koji želi da radi baš u njegovoj kompaniji.
7. Nepoznavanje sopstvene biografije
Jedina veća greška od one da ne znate čime se tačno bavi poslodavac kod kojeg konkurišete za posao, jeste da ne znate šta piše u vašoj sopstvenoj radnoj biografiji. Ukoliko ne znate da objasnite delove vašeg CV-ja, automatski ste ispali iz trke za radno mesto, jer će poslodavac pomisliti da ne govorite istinu. Pretpostavlja se da znate gde ste i šta tačno radili do sada, tako da kod ove stavke nema praštanja.
8. Nedostatak vizije
Ukoliko ne znate šta želite od sebe i od vaše karijere, poslodavac će logično zaključiti da ste skloni predomišljanju i da u vas ne treba da ulaže vreme i energiju. Ako ne vidite sebe za pet i deset godina sa razvijenim konkretnim veštinama, to znači da vas ne zanima da rastete u toj kompaniji. Ovo može da se oprosti mladima, ali ne i onima koji iza sebe imaju određene godine staža. Ukoliko nemate volje i želje da se razvijate i da nadograđujete svoje znanje, nećete mnogo doprinositi ni razvoju kompanije. Poslodavci će, morate toga biti svesni, uvek dati prednost onima koji svoju karijeru vezuju za njihovu firmu, spremni su da uče i da se razvijaju zajedno sa firmom.
9. Finansije
Svi radimo za platu i sasvim je jasno da vas finansijski deo izuzetno interesuje, ali to ne treba toliko otvoreno da pokazujete. Svaki poslodavac voli da vidi strast za poslom, a ne samo za zaradom. Sa druge strane, ako bolje razmislite, novac i nije najvažniji. Mnogo je važniji vaš lični razvoj, odnos sa kolegama, prijatna atmosfera. Ukoliko radite na takvom mestu, imaćete volje da se usavršavate, a to će vam neminovno u nekom momentu doneti i bolju zaradu.
10. O bivšima sve najbolje
Kao i u životu, tako i na razgovoru za posao – o bivšima govorite kratko i pozitivno. Ako govorite ružno o bivšim poslodavcima, vaš potencijalni poslodavac će logično pomisliti da isto tako govorite i o njemu.
Ukoliko ste radili u kompaniji “sa reputacijom”, onda ne treba ni da ulepšavate stvarnost. Sočni detalji nisu opcija, najbolje je da ovaj odgovor maksimalno skratite. Pažljivo birajte reči. Recite da je bilo problema, da se niste našli u takvom načinu rada i da tražite kompaniju koja vam više odgovara.