Dobar ili loš poslodavac?
U potrazi ste za poslom, a već izvesno vreme nailazite na poslodavca koji konstantno objavljuje oglase za posao na pojedinim pozicijama u firmi? Sigurno vam kroz glavu prolazi misao: „Da li je moguće da se niko do sada nije prijavio, kakvi su uslovi koje firma nudi i da li je isti poslodavac dobar ili ne?” Kako biste bolje ustanovili šta se krije iza ponuda i oglasa koje poslodavci objavljuju na internetu spremili smo vam načine na koje možete to da saznate.
Prednosti stalnih oglasa za posao
Pojedini poslodavci imaju praksu da skoro svakog meseca objavljuju oglase na sajtu za zapošljavanje, a to nas tera da se zapitamo – da li je u pitanju poslodavac koji ima problem da nađe adekvatnog kandidata za određenu poziciju ili je u pitanju želja za povećanjem broja zaposlenih u određenoj firmi?
„Kada vidim da neki poslodavac često objavljuje oglase za posao prva pomisao mi je da želi novim ljudima da pruži šansu kako bi stekli iskustvo i znanje,” kaže Svetlana Đurković, diplomirani ekonomista.
Đurkovićeva ističe da je njen najduži radni staž trajao pet godina, a kako kaže, stalno prati oglase za posao jer joj je cilj da napreduje i radi na sebi: „Posao menjam kad god vidim da negde ne postoji šansa za moj lični i profesionalni napredak, a iskustvo mi je pokazalo da poslodavci koji često postavljaju oglase za pojedine radne pozicije zapravo brinu o svojim zaposlenima i njihovom usavršavanju.”
Kako ona objašnjava, u takvim firmama poslodavci zaposlenima pružaju svake godine šansu za napretkom i kad god neko od zaposlenih dobije unapređenje, otvara se radno mesto na njegovoj bivšoj poziciji.
Mane stalnih oglasa za posao
„Kao studentkinja srpskog jezika i književnosti počela sam sa radom u jednom mediju, međutim od mene se očekivalo da idem na terene i izveštavam o događajima koji traju ponekad i duže od mog radnog vremena. Iz tog razloga morala sam da prestanem sa radom, jer nisam imala dovoljno vremena za učenje i pripremu ispita,” objašnjava Marija Selaković, apsolvent srpskog jezika i književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Kako kaže, poslodavac kod koga je bila zaposlena postavljao je često oglase na sajtovima za posao:
„Oni su uvek tražili studente novinarstva i srpskog jezika i književnosti, jer navodno nude fleksibilno radno vreme. Moje iskustvo je pokazalo da su fleksibilni bili jedino u trenucima kada imam ispite, ali meni je bilo potrebno vreme da ih spremim,” ističe Selakovićeva.
Ovo je jedan od velikog broja primera u kojima poslodavci nude nerealne uslove, kojim privuku veći broj zainteresovanih kandidata za posao, a onda se isti neprijatno iznenade.
Kako bi se prevazišla loša iskustva, HR agent Željko Nedeljković predlaže sledeće: „Svaki kandidat treba dobro da se raspita ukoliko vidi da je određenim poslodavcima oglas za posao skoro svakog meseca na sajtu za zapošljavanje. Dakle, potencijalni kandidat najbolje može saznati od bivših ili trenutnih zaposlenih u istoj firmi kakva su njihova iskustva, zatim pretragom istorije rada preduzeća i upoređivanjem sa drugim poslodavcima iz iste oblasti.”
On napominje i da iskustva zaposlenih u datoj firmi ne moraju biti merodavna, ali da svakako mogu ponuditi prednosti i mane posla i pozicije za koju je poslodavac objavio oglas: „Nije retko da pojedini poslodavci zloupotrebljavaju oglašavanje i ne skidaju određeni oglas sa sajta, kako bi nakon što prođe probni rad kandidata, uposlili nekog drugog ko pristaje da radi za manje novca,” zaključuje Nedeljković.
Bez obzira da li je reč o „dobrom” ili „lošem” poslodavcu, rad na određenoj poziciji nije gubljenje vremena već je novo iskustvo, koje svakom kandidatu može pomoći u budućnosti.