Greške u prijavi za posao
Zadržati formalizam
20.5.2013.
Internet je doneo nove mogućnosti u svim oblastima života, pa i u oblasti zapošljavanja. Nikada nije bilo jednostavnije konkurisati za posao, niti doći do informacija o slobodnim radnim mestima. Koverte i rukom pisane ili otkucane na pisaćoj mašini molbe, zamenili su mejlovi, olakšavajući komunikaciju i skraćujući procedure. Na prvi pogled, sve same prednosti ali u moru mogućnosti lako je izgubiti se, požuriti i pogrešiti.
Tačno je da je internet doprineo uklanjanju barijera u komunikaciji ali je istovremeno izazvao plimu neformalnosti u ophođenju, koja se prenela i na poslovni plan. Njene osnovne odrednice su kratka forma, kolokvijalni izrazi, animacija. Pojedini korisnici su u ovome otišli predaleko pa se veoma neformalno postavljaju i u poslovnoj komunikaciji, koja bez obzira na sve podleže određenim pravilima i ima svoje kodekse. Mora se zadržati izvestan formalizam i veb-sagovorniku ukazati dužno poštovanje. Budite obazrivi. Ne želite da učinite ništa što će ugroziti sudbinu vaše prijave, a neformalnost može imati suprotne efekte od očekivanih.
Pođimo od početka, od vaše e-mail adrese.
Prazan e-mail. Stavili ste u attachment-u svoj CV, ali u telu i naslovu e-maila niste naveli ništa. Na poslodavca morate ostaviti utisak dobrog i ozbiljnog radnika. Zato je najbolje da adresa sadrži vaše ime i prezime, makar je koristili samo za konkurisanje na slobodna radna mesta. Brojni pretraživači omogućavaju vam da na njima lako i brzo napravite svoj nalog (@gmail.com, @yahoo.com).
Ukazaćemo vam i na ostale greške koje kandidati prave, a to je da u mejlu niste ništa napisali. Znači, niste se ni potrudili da se obratite osobi koja prima prijavu, niste naznačili sa kojom namerom se obraćate. Pravilo je da se u telu mejla napiše kratko pismo, sa naznakom za koje radno mesto konkurišete, kao i da naznačite nekoliko svojih osnovnih prednosti, kako biste odmah skrenuli pažnju na sebe. Ovde možete ponoviti i svoje lične i kontakt podatke, pa tek onda uputiti na CV u kome je sve detaljnije izloženo. Dakle, telo mejla bi trebalo da sadrži propratno pismo i ukaže poslodavcu da ste pravi kandidat za radno mesto. Ukoliko šaljete CV za radna mesta koja nisu oglašena, već kako bi vas uzeli u obzir pri eventualnom budućem konkursu, propratno pismo je utoliko neophodnije, da biste istakli kako dobro poznajete poslovanje firme i naznačili da ćete se lako uklopiti u radnu sredinu.
CV u e-mailu. Biografiju obavezno stavite u attachment-u, nikako je ne unosite u okviru e-maila.
Nepoštovanje kriterijuma. Dobro proučite oglas i nemojte slati prijavu ako ne ispunjavate ključne kriterijume za oglašeno radno mesto. Brojni sajtovi sa ponudom poslova na adrese korisnika, po sistemu unetih kriterijuma, šalju aktuelne oglase za koje bi mogli biti zainteresovani. Korisnici navikli na često korišćenje veb-komunikacije olako i bez mnogo prethodnog razmišljanja šalju prijave, iako nisu posebno zainteresovani, niti kvalifikovani za dati posao. Njihove prijave su najčešće kratke, nepotpune, sa šturim informacijama, često i bez CV-a.
Neuspeh je neizbežan pri ovakvom konkurisanju, a samim tim i razočarenje. Poslodavac lako prepoznaje ovu vrstu "neozbiljnih" kandidata i ne želi da gubi vreme razmatrajući nepotpune prijave. Onaj ko zaista želi posao ozbiljno će se potruditi od samog početka - konkurisanja.
Bilo kakav posao. Ako se prijavljujete za posao koji nema mnogo veze sa vašim obrazovanjem, radnim iskustvom, a možda ni sa interesovanjima, nemojte se nadati pozivu na intervju sa poslodavcem. Uvek morate u prvi plan staviti one svoje karakteristike koje odgovaraju radnom mestu i firmi u kojoj biste želeli da radite. Nikada nemojte navesti u prijavi da tražite bilo kakav posao - ili ćete odbiti poslodavca ili privući one koji misle da mogu izvući koristi iz vašeg položaja i volje da radite bilo šta, verovatno i za manju platu.
Nerelevantni podaci. Ako konkurišete za posao sekretarice, nemojte isticati da ste radili kao trgovac i magacioner, nego ukažite da ste spremni i stručni za obavljanje poslova oglašenog radnog mesta. Ne morate navoditi nacionalnost, imena roditelja, naziv osnovne škole i slično, osim ako se to od vas ne zahteva.
Privremeni posao. Ne potcenjujte posao za koji konkurišete. Nikako nemojte reći da vam je on samo usputna stanica dok ne nađete bolji, odgovarajući vašem profilu ili dok ne steknete iskustvo i budete spremni da tražite drugi posao.
Važni podaci. Ne smete zaboraviti da pojedinačno navedete kvalifikacije koje posedujete i u kojoj meri izražene, a koje se u konkursu traže. Uvek proverite da li ste uneli lične i podatke za kontakt.
Naziv radnog mesta. Obavezno navedite u propratnom pismu za koju poziciju konkurišete. Imajte u vidu da neke firme mogu imati više različitih konkursa raspisanih u istom trenutku i da možda neće znati za koju poziciju se prijavljujete.
Relevantne informacije. Ako u prijavi stoji da navedete hobi, nemojte praviti listu svih aktivnosti kojima ste se ikada bavili, nego samo one koje su u bilo kakvoj vezi sa poslom za koji konkurišete. Na primer, ako ste sportista, znači da posedujete izražen timski duh, pa ćete se lako uklopiti u rad u timu.
Internet je povećao broj kandidata koji konkurišu, olakšan je pristup informacijama pa treba biti spreman i na konkurenciju. Oglasi o slobodnim poslovima dostupni su svima. Kada postavi oglas online poslodavac je svestan da će biti bombardovan prijavama, na vama je da svoju učinite posebnom, kako biste ušli u najuži izbor i na kraju bili zaposleni. Odredite krug poslova na kojima biste mogli da pružite dobre rezultate u radu i fokusirajte se na njih, postanite što kompetentniji u toj oblasti, informišite se, napredujte.
Izvor: Nacionalna služba za zapošljavanje