Ideju iz Amerike pretvorili u biznis u Srbiji
Braća Stefan i Mirko Lazarević rođeni su u Čikagu, a za razliku od onih koji su napuštali Srbiju da bi radili u inostranstvu, oni su učinili upravo obrnuto. Doneli su ideju iz inostranstva u rodni grad svojih predaka – Beograd.
“Ideja” je zapravo proverena receptura, pa sada i u Beogradu, zahvaljujući Lazarevićima, možete pojesti burger kao i u Americi.
Otvaranje prvog lokala
Sve je počelo od ljubavi prema hrani i naravno, prema Beogradu, kažu oni za naš portal.
“Dosta vremena smo proveli u Americi, a ovde smo, iz strasti prema hrani, počeli da istražujemo šta bismo mogli da radimo. Ja sam tad u okviru master rada počeo da pišem biznis plan za razvoj restorana. To nas je obojicu zainteresovalo, otišli smo u Ameriku, pokupovali svu potrebnu opremu i naš prvi lokal u ulici Nikole Spasića pretvorili smo u kancelariju. Tu smo pet meseci sedeli i smišljali šta ćemo da radimo. A onda smo otvorili lokal”, počinje Stefan njihovu preduzetničku priču. U to vreme gosti su dolazili sa najčešćim pitanjem koja je razlika između burgera i pljeskavice. To su bile i prve edukacije ljubitelja burgera u Beogradu.
“Tržište je bilo sasvim drugačije od današnjeg. Objašnjavali smo da pljeskavica ima više začina, često se meša sa nečim što nije junetina, da u nju ide uglavnom luk, drugačije se melje meso i drugačiji su komadi mesa koje se koristi. Burger je juneći, a pljeskavica može da bude i juneća, mešana sa svinjetinom, ovčetinom, teletinom, sa raznim vrstama mesa. Ni zemička nije ista”, nadovezuje se Mirko i dodaje da je danas situacija sasvim drugačija.
Što je više bilo pitanja i objašnjenja, trend burgera u Beogradu sve se više razvijao. Bilo je jasno zašto kvalitetan proizvod treba malo više i da se plati, a Mirko i Stefan su se potrudili da njihovi gosti znaju da meso u Burger House dolazi sa domaće farme, da se krompir sprema na poseban način, da su zemičke domaći proizvod koji su im mnogi tražili, a koji nije na prodaju.
“Od samog početka smo koristili svež krompir, ne zamrznut. Sečemo ga sa viljuškom, stoji u vodi jedno vreme da izvuče skrob, blanširamo ga na nižoj temperaturi jedno vreme, zatim drugi put na drugoj temperaturi, drugo vreme. Svi su nam govorili da to ne radimo jer je zahtevno, da to niko ne radi, ali nismo odustali. Izdvojli smo se po tome”, objašnjava Mirko tajnu njihovog uspeha.
Zemičke kao zaštitni znak
Zemičke prave isključivo za svoje potrebe, međutim imaju dosta upita da prodaju zemičke za restorane. Odlučili su ipak da to ne rade, jer su one njihov zaštitini znak.
Dok je u Americi glavna tajna burgera koji odnos delova mesa se koristi za burger, Stefan smatra da je mnogo bitnije koji je bik u pitanju, sa koje farme dolazi, zbog čega oni imaju i svoju obradu mesa.
”U Austriji i Nemačkoj tradicija nalaže da se mesa prelivaju pivom, čak imaju običaj da mariniraju meso u pivu. Nikšićko pivo se odlično uparuje sa hranom, tako je i nastala naša inspiracija za Dark brewed burger, u kom je tajni sastojak upravo Nikšićko Tamno. U tom sjajnom spoju svi receptori su zaokupirani, a kada se sa njih spere masnoća burgera. Kod nas u ponudi je Dark brewed burger, koji smo servirali uz pomfrit i burger naš barbique sos. Celu ponudu smo oplemenili i čašom Nikšičkog Tamnog. Sem toga, u burgeru je još i čedar, koji odlično ide uz tamno pivo. U toj kombinaciji, smatramo da gosti mogu da osete potpuni ukus”, kaže Mirko.
Bila je potrebna samo godina dana da Burger House svoje usluge proširi i na ketering, različite događaje, festivale. A sve sa garancijom kvaliteta, što već uveliko znaju svi koji vole burgere. Nova lokacija, u srcu Beograda, na Vračaru, ubrzo je postala još jedno mesto na kome se okupljaju pravi burger fanovi.
“Matinei, mirni ručkovi, originalna američka kuhinja, sve je to u službi lepote ukusa, a eksperimenti aromama ovde ne prestaju. Umetnost kombinacije burgera i Nikšićkog Tamnog tek će očarati i najistančanije ukuse”, poručuju ova braća, koja su dokaz da je dobra preduzetnička ideja put za uspeh u bilo kom delu sveta.