Intervju za posao
Kako se pripremiti
Prvi intervju najčešće traje 20-30 minuta. Za njega se morate dobro pripremiti kako biste što uspešnije mogli da odgovorite na sva postavljena pitanja. Pre intervjua potrebno je da dobro razmisliti o onome što želite reći o sebi, svojim vrlinama i o dosadašnjim uspesima koje želite da istaknete, što će vas izdvojiti od ostalih kandidata. Da biste se dobro pripremili potrebno je da saznate što više o poslodavcu, kompaniji, uslugama, tržištu i konkurenciji, kako biste bolje razumeli njegove potrebe. Vaša informisanost o firmi i radnom mestu za koje aplicirate će biti odraz vaše zainteresovanosti i motivacije što će svakako ostaviti dobar utisak na poslodavca.
Svaki intervju je poseban ali postoje pitanja koja se ponavljaju bez obzira za koji posao konkurišete, stoga nije loše pripremiti odgovore. Odmereno koncipirajte moguća pitanja pre samog intervjua. Iako nije moguće predvideti tok samog intervjua, ipak pokušajte da zamislite različite situacije u kojima možete da se nađete i kako bi bilo najbolje da se postavite. Ukoliko ste se dobro pripremili za intervju to će vam omogućiti da budete fleksibilniji i sa više samopouzdanja, što će svakako ostaviti pozitivan utisak.
Budite svesni da poslodavac sasvim opravdano očekuje da ste se u potpunosti informisali o firmi i radnom mestu za koje konkurišete. Zbog toga bi bilo neprimereno da postavite pitanja o kojima informacije možete naći na zvaničnom sajtu firme.
Za sam intervju potrebno je još jednom pročitati oglas za posao za koji aplicirate. Razmišljajte koje bi bile vaše obaveze i odgovornosti, kao i znanja i veštine koje se traže. Takođe pre samog razgovora dobro proučite svoj CV i propratno pismo. Poslodavci često traže da se u nekoliko minuta predstavite, zbog čega je poželjno unapred pripremiti kratko izlaganje o sebi. Pokušajte da istaknete sve svoje vrline koje će biti od koristi za to radno mesto. Međutim, potrebno je razmisliti i o svim nedostacima pošto će poslodavca to svakako zanimati.
Ukoliko ste nesigurni svoj nastup možete vežbati kod kuće, sa svojim prijateljima, ispred ogledala i sl. Vodite računa o vremenu izlaganja. Zbog toga je neophodno da budete precizni i jasni.
Intervju za posao predstavlja situaciju u kojoj kandidat ima malo vremena da sebe predstavi na najbolji mogući način. Zato je od izuzetnog značaja prvi utisak koji ostavlja na poslodavca, jer on na osnovu tog susreta donasi konačnu odluku. Zato je važno obratiti pažnju na sledeće detalje:
- nemojte kasniti, jer to ostavlja veoma loš utisak, dođite na razgovor 5-10 minuta pre zakazanog termina,
- prema svima se ponašajte profesionalno i sa poštovanjem,
- predstavite se poslodavcu i ostalim prisutnima,
- pažljivo slušajte ono što vam sagovornik govori, ne prekidajte ga, govorite kada vam daju reč,
- budite jasni, precizni, sažeti.
Važnu ulogu u ovakvim situacijama odigrava i neverbalna komunikacija. Pristojno i mirno sedite. Budite ono što jeste ali onako kako znate da se dopadate drugima. Potrebno je da ostavite utisak pozitivne osobe, koja će svojim kvalitetima pomoći kompaniji da ostvari uspeh u daljem radu. Pitajte sve što vam nije jasno a čini vam se da je bitno za posao. Postavljanjem pitanja pokazujete interes i želju za radom u toj kompaniji. Budite sigurni na kraju razgovora da ste dobili sve neophodne informacije o narednom koraku poslodavca. Nakon završenog intervjua ljubazno se zahvalite poslodavcu na izdvojenom vremenu, rukujte se i pozdravite.
Još jedna mala napomena. Obratite pažnju na izgled. Obucite se pristojno i elegantno, u skladu sa poslom za koji aplicirate.
10 najčešćih pitanja
Sva pitanja koja se postavljaju u toku razgovora za posao imaju za cilj da poslodavcu daju širu sliku o potencijalnom zaposlenom, kako bi mogao da proceni koji kandidat najviše odgovara za određeno radno mesto. Pitanja mogu biti opšteg karaktera i ona služe za procenu ličnosti, njegovih kvaliteta i sl. Uz ova pitanja javljaju se i ona koja se odnose na obrazovanje i radno iskustvo kandidata.
1) Recite nam nešto o sebi?
Pripremite kratku prezentaciju o sebi koja će obuhvatati sažet prikaz obrazovanja i radnog iskustva, istaknite vaše najvažnije osobine, poslovna dostignuća i ciljeve, koja su od značaja za posao za koji aplicirate.
2) Koje su vaše vrline i mane?
Kada govorite o svojim vrlinama, istaknite nekoliko i povežite ih sa načinom na koji ćete moći da ih iskoristite u radu (brzo učim, dobar sam u komunikaciji sa ljudima, uspešno rešavam probleme).
Kada su u pitanju mane koje posedujete potrebno je da dobro razmislite šta ćete reći pošto ono što navedete ne bi smelo da ugrozi šansu da dobijete posao. Neki nedostaci mogu zapravo ispasti pozitivni ukoliko ste dovoljno snalažljivi da to i prikažete (ako vam je potrebno dosta vremene da donesete neku odluku možete se prikazati kao osoba koja zna dobro da promotri situaciju, oceni rizik, pozitivne i negativne strane). Kako ne postoji osoba koja nema mana, potrebno je istaći nekoliko, jer u suprotnom poslodavac može da pomisli da niste dovoljno samokritični i objektivni. Pokažite poslodavcu da ste svesni svojih mana i da te nedostatke koje imate vidite samo kao prostor za moguće usavršavanje.
3) Jeste li se ikad susreli sa problemima na radnom mestu i kako ste ih rešili?
Ovakva se pitanja postavljaju kako bi poslodavac ocenio vašu snalažljivost u nepredviđenim situacijama. Bitno je navesti primer (rešavanje konfliktne situacije, kratak rok za realizaciju zadatka, pogrešne instrukcije od strane nadređenog ).
4) Zašto želite da promenite posao?
U tom smislu nastojte da date pozitivne razloge. Nikada se nemojte žaliti na prethodnog poslodavca ili radno okruženje.
5) Šta je za vas idealno radno okruženje?
Objasnite u kakvom okruženju biste voleli da radite. Isticanje prijateljskih odnosa među saradnicima poželjno je zbog timskog rada. Ono što je još važnije jeste da vaša radna okolina ispunjava, podstiče na rad i ostavlja osećaj zadovoljstva.
6) Šta očekujete od vašeg radnog mesta?
Ukratko pojasnite kako očekujete da ćete koristiti vlastito znanje i veštine, ali i priliku da se usavršavate i napredujete u daljem radu.
7) Gde vidite sebe za 5 godina?
Ovim pitanjem poslodavac želi da proveri koliko ste fleksibilni odnosno u kolikoj meri ste spremni da svoje planove podredite željama i potrebama firme. Poslodavac želi da vidi imate li plan, viziju i cilj. Da biste odgovorili na ovo pitanje, dobro razmislite u kom pravcu želite da ide vaša karijera. Bilo bi dobro kada biste napomenuli da želite da dođete do određene pozicije. Najvažnije je da imate viziju svog profesionalnog razvoja.
8) Zašto da zaposlimo baš vas kada drugi kandidati imaju više iskustva od vas?
Ovde iskoristite priliku da istaknete sve svoje kvalitete kojima možete da doprinesete kompaniji. Nemojte da se upoređujete sa drugim kandidatima ali dajte poslodavcu do znanja da ste spremni za učenje i dodatno angažovanje.
9) Kojom platom biste bili zadovoljni?
Pre odlaska na intervju se dobro informišite koliki je raspon plata za vaše kvalifikacije, mogućnosti poslodavca i povlastice radnog mesta. U skladu sa tim izrazite svoja očekivanja, bolje u vidu raspona nego fiksne vrednosti.
10) Imate li pitanja?
Ovo je trenutak da saznate sve što vas zanima o poslu i organizaciji. Pitanja je najbolje da pripremite unapred. Obratite pažnju da ne postavite pitanje o onom što je već pomenuto. Sva pitanja koja se odnose na poslovanje kompanije i koja su vezana za konktretna zaduženja potencijalnog zaposlenog su primerena, dok pitanja koja se odnose na materijalnu dobit poput plate, slobodnih dana i sl. nisu prihvatljiva.
Još jedna mala napomena koja je izuzetno važna. Na intervjuu uvek govorite istinu i za sve kvalitete koje navodite kao prednost morate imati adekvatan primer koji to povrđuje (iz poslovnog ili privatnog života).
Izvor: Halo oglasi