Istaknite svoje prednosti
Saveti za izradu radne biografije
17.1.2013.
CV predstavlja pregled onoga što možete ponuditi određenom poslodavcu za određeno radno mesto. Savetujemo vam da prilagodite svoj CV poslu ili poziciji za koju se prijavljujete. Važno je da biografija sadrži sve informacije od značaja za poslodavca, koje mogu uticati na njegovu odluku da baš vas izabere. Istaknite one informacije koje vas preporučuju za posao, naglasite svoje prednosti i kvalitete. Važno je da informacije u biografiji budu tačne, jer u suprotnom rizikujete da već na prvom razgovoru budete razotkriveni.
U poslovnom svetu CV se već tradicionalno sastavlja uz pridržavanje određenih formi i sadržaja. Koju god formu da izaberete, obavezno istaknite svoje pozitivne rezultate.
Forme radne biografije:
Hronološka biografija stavlja akcenat na poslove koje ste obavljali i vaše radno iskustvo. Ukoliko se odlučite za ovu formu, savetujemo da u navođenju radnih iskustava najpre navedete poslednje radno mesto, pa dalje, sve do prvog posla (obrnuta hronologija). Za svaki posao navedite period u kome ste radili i opišite zadatke i dužnosti koje ste obavljali.
Funkcionalna biografija opisuje vaše veštine, postignuća i sposobnosti. Koriste je kandidati koji imaju više različitog radnog iskustva, pa biraju ona koja su relevantna za poziciju za koju konkurišu. Takođe, koriste je i kandidati koji nemaju radnog iskustva, pa će u prvi plan staviti svoje obrazovanje.
Da bi radna biografija bila dobro napisana, najpre sakupite (pripremite) informacije o vašem radnom iskustvu za period redovnog zaposlenja, honorarnog rada ili rada po ugovoru o delu, pripravničkog osposobljavanja i volonterskog rada. Podaci koji će na najbolji način ilustrovati vaše radno iskustvo treba da sadrže pregled (spisak) organizacija u kojima ste radili:
- u radnom odnosu na određeno i neodređeno vreme
- honorarno, po ugovoru
- pripravništvo
- školska praksa
- volonterski
- društveno koristan rad
- ostalo.
Takođe, sakupite i informacije o dosadašnjem obrazovanju ili stručnom osposobljavanju. U delu koji opisuje vaše obrazovanje i osposobljavanje treba navesti pregled škola koje ste pohađali i kada, ali i pregled kurseva, seminara, sekcija (klubova, radionica) koje ste posećivali. Nemojte zaboraviti da navedete i dodatna znanja (npr. znanje stranih jezika, rad na računaru), objavljene članke, nagrade, kao i članstvo u organizacijama i udruženjima.
Poslodavci u svom radnom okruženju vole da vide vredne i pouzdane osobe, radnike koji dobro rade u timu. Stoga u radnoj biografiji istaknite osobine koje vas preporučuju za posao u kolektivu, ali i da ste spremni na samostalan rad, kao i stalno učenje i usavršavanje.
Potom istražite tržišta rada (radne snage) - ponude, oglase poslodavaca, koji vam mogu pomoći da opišete svoja radna iskustva i znanja. Bilo bi dobro da verziju biografije koju ste napisali pregleda vaš prijatelj, jer ona mora biti besprekorna.
CV treba da bude lak za čitanje, budite jasni i precizni, koristite kratke rečenice, a pravopisne i gramatičke greške nisu dozvoljene. Slovne greške, precrtane reči, nečitak rukopis ili mrlje, obično mogu biti razlog odbijanja.
Biografija ne sme biti ni prekratka ni preduga, ne bi trebalo da bude duža od 2 strane A-4 formata. Takođe, prevelika slova ostavljaju loš utisak, tako da je preporučljivo koristiti font veličine 10-12, sa slovima: Times new roman ili Arial. Ne zanemarujte ni izgled i kvalitet papira.
Potencijalnom poslodavcu bi trebalo da bude jasno, nakon što pročita vaš CV, ko ste vi i šta možete uraditi na poslu za koji se prijavljujete.
Izvor: Nacionalna služba za zapošljavanje