Izvagajte – da li ste za rutinski ili kreativni posao
Rutina u obavljanju posla znači da ćete svoja zaduženja bez sumnje obavljati brzo, efikasno i bez mnogo razmišljanja. Sa druge strane, mnogi dele profesije na one koje su naprosto rutinske i one za koje je potrebna prilična doza kreativnosti. Pogađate – kreativni poslovi, ukoliko spadate u grupu ljudi koji mogu da ih obavljaju, daleko su bolje plaćeni, a nose sa sobom i brojne privilegije.
Da ne budemo preoštri. I rutinski poslovi imaju svoje prednosti, pa ćemo vam malo predstaviti obe varijante. Odluka je svakako samo vaša, a i dobar deo zanimanja se i svodi na neku vrstu sive zone, odnosno mešavine rutine i kreativnosti.
Rutinski poslovi
Rutina znači da nema mentalnog napora kako bi se savladale nove poslovne, do sada još neotkrivene prepreke. Takvi poslovi, složiće se mnogi, proizvode daleko manje stresa jer je mogućnost neuspeha minimizirana. Kao primer za rutinske fizičke poslove možemo navesti radnike u fabrikama, koji tačno znaju svoja dnevna zaduženja, a ta zaduženja su svakodnevno ista. To je i rad na građevinarstvu i slično, Kada je reč o rutinskim poslovima koji zahtevaju više intelektualnog nego fizičkog napora, to su sekretarski poslovi, činovnički i slična zanimanja. Tu su naravno i poslovi u oblasti horticulture (izuzetno oslobađaju stresa), zatim farmacije (ukoliko se od vas ne traži da izmislite novi lek)… Kuvari ili baštovani su, primera radi, rutinsko i jako dobro plaćeno zanimanje. Obavljati ovakve poslove znači mahom i da imate radno vreme, kao i slobodno kad ne morate da očekujete pozive s posla. Zato se često dešava da i kreativni ljudi, radije biraju rutinske poslove.
Kreativni poslovi
Opasnost u modernom dobu po one koji bi birali rutinske poslove, jeste da im roboti preuzmu radna mesta. Kreativne poslove prosto nameće „nova digitalna ekonomija“ koja potpuno menja strukturu tržišta rada.
Kreativni poslovi su najplaćeniji u svetu, a verovatno budućnost tržišta rada, a već najplaćeniji među nerutinskim poslovima, jesu kreativci. To je, kako kaže, vidljivo od umetnosti, preko sporta, mode i drugih poslova vezanih za kreativnu industriju. IT stručnjaci, veb dizajneri, stručnjaci za digitalni marketing, svakako su u vrhu ove slavne liste i spadaju bez sumnje u najplaćeniji kadar.Međutim, poenta nije samo u “digitalnom” zanimanju, već u tome da je kreativni svet zasnovan na razlikama, a ne na nižoj ceni. Imperativ je biti jedinstven, bez obzira koju uslugu ili proizvod nudite. Postoje ogromna neosvojena tržišta i suština je da se novim proizvodima pokrije jedan segment tržišta, gde se zadovoljavaju potrebe postojećih potrošača i ogroman broj neoktrivenih, nepokrivenih tržišta koja treba osvajati strategijama i inovativnim proizvodima.
Prednost kreativnih poslova je, pored plate, i to što ih je moguće obavljati od kuće, zahvaljujući razvoju tehnologije, preko telefona i kompjutera. Ono što je često mana, posebno u poslovima vezano za marketing ili razvoj određenog proizvoda ili usluge, jeste čest prekovremeni rad usmeren na rezultat, a ne na “pravilno raspoređeno radno vreme”.