Jasno, glasno i bez dvoumljenja
Asertivno ponašanje
23.9.2013.
U svakodnevnom životu susrećemo se sa velikim brojem izazova. Neki su manji, neki veći, ali svi za sobom povlače izvesnu količinu stresa.
Posledice pogrešne odluke, kako izaći na kraj sa kolegama na poslu sa kojima ne možemo da nađemo zajednički jezik, kako se na nenametljiv i neagresivan način izboriti za svoja prava - sve su to pitanja i problemi koji muče svakoga od nas.
Komunikacija bez konflikta
Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, socijalne veštine su sposobnosti prilagođavanja i pozitivnog ponašanja koje omogućavaju osobama da se uspešno nose sa zahtevima i izazovima koje pred njih postavlja život svakoga dana. Socijalne veštine nisu vezane za specifičan posao, već se nalaze u osnovi uspešnog obavljanja bilo kojeg posla. One se primenjuju u svim radnim okruženjima i mogu se lako prenositi iz jedne oblasti ljudskog rada u druge.
Osobe koje imaju razvijene socijalne veštine, kao što su aktivno slušanje, asertivni govor, sposobnost empatije, imaju veću šansu da razreše konfliktne situacije na način koji će biti podjednako zadovoljavajući kako za njih, tako i za osobe do kojih im je stalo. Socijalne veštine omogućavaju bolju i jasniju komunikaciju i uključuju razgovetan govor, jasno izražavanje, sposobnost da se adekvatno organizuje vreme i stvaraju mogućnosti za dobru interpersonalnu saradnju.
Asertivno ponašanje, koje mnogi smatraju veštinom, omogućiće vam da se u svakoj situaciji ponašate u skladu sa svojim željama i da pri tome izbegnete svađe. Asertivne osobe se ponašaju u skladu sa određenim pravilima koja su za sva ljudska bića u društvu jednaka - svoje misli i stavove izražavaju jasno, glasno i bez dvoumljenja, pri tome vešto izbegavajući konflikte.
Tri barijere
Ako želite da postanete asertivna osoba, najpre morate promeniti mišljenje i odnos prema onima sa kojima imate problem u komunikaciji. Nikada ne možemo udovoljiti zahtevima svih ljudi i nerealno je misliti da će nas svi voleti i imati lepo mišljenje o nama, ako činimo ono što oni traže od nas. Postoji verovanje da oni koji ispunjavaju tuđe želje dobijaju na vrednosti. Nažalost, upravo je suprotno. Okruženje se takvim osobama obraća zato što zna da ih nikada neće odbiti. Drugim rečima, iskorišćavaju ih. Ako svom šefu na poslu nikada ne skrenete pažnju na to da su pojedini zahtevi i zadaci koje od njega dobijate nerealni i nisu deo vaših obaveza, neće vas više ceniti. Samo neće imati osećaj o vašem opterećenju i dobićete još više posla. Naime, da biste takav nepopularan trend o sebi promenili, nužno je da se pozabavite svojim asertivnim pravima (poštovati sebe; prepoznati svoje individualne potrebe; dozvoliti sebi greške; promeniti mišljenje).
Istina je da se u našem poslovnom okruženju malo ko ponaša asertivno. Moglo bi se pomisliti da je razlog taj što je opisano ponašanje idealizovano, da mu nema mesta u praksi, već samo na papiru. Za mnoge ono i ostaje na papiru. Stručnjaci smatraju da postoje tri najčešće barijere prema asertivnosti. Pre svega, mnogi veruju da uopšte nemaju prava da budu asertivni. Naime, takvim ponašanjem bi mogli ostaviti utisak uobražene osobe. Drugi razlog je strah od asertivnosti, jer takvo ponašanje možda neće naići na odobravanje kolega, što bi, smatraju mnogi, moglo izazvati negativne posledice. I treći razlog, možda i najvažniji, jeste nedostatak socijalnih veština za efikasno samoizražavanje.
Trening asertivnosti
Na kraju se može utvrditi da je granica asertivnosti za mnoge maglovita, to jest teško je na samom sebi uvideti kada je pređena granica asertivnosti. Naizgled očito agresivno ponašanje, za nas bi u nekoj situaciji moglo izgledati kao asertivnost. Ovde izgleda treba učiniti nemoguće i postati objektivan ili se možda poslužiti još jednom prečicom i pitati nekoga sa strane za mišljenje o našem ponašanju, na taj način uštedeti vreme i ponešto naučiti.
Može se reći da je asertivnost nužna za zdravo funkcionisanje kako pojedinca tako i kompanije. Upravo je zato asertivnost jedan od retkih fenomena koji je gotovo podjednako zanimljiv i naučnicima i praktičarima. Naučna istraživanja su pokazala da asertivni pojedinci znatno brže napreduju u poslovnoj karijeri nego njihove jednako stručne neasertivne kolege, što je i glavni razlog što su vodeće svetske kompanije uvrstile trening asertivnosti u bazični edukacijski paket za svoje zaposlene. Treninzi imaju za cilj unapređenje međuljudskih odnosa, stvaranje efikasnije i fleksibilnije komunikacije, te smanjivanje stresa. Oni mogu pomoći svim stidljivim ljudima i svima koji imaju osećaj da ih drugi iskorišćavaju i da se ne znaju dovoljno dobro izboriti za svoja prava. Asertivno komuniciranje pomaže čoveku da bude efikasniji u zauzimanju za sebe i da razvije kvalitetne odnose s drugim ljudima.
Izvor: NSZ