Kada je vreme za promenu posla?
Otići ili ostati
20.8.2013.
„Prvi put u svojoj poslovnoj karijeri počeo sam da zazirem od odlaska na posao. Osećam se sve lošije, a naročito teško doživljavam ponedeljak. Trebalo bi da sam zadovoljan svojim poslom, posebno platom, ali to nije tako. Šef mi dodeljuje radne zadatke kojima nisam dorastao, za koje nemam ni iskustvo ni obrazovanje, a isključuje me iz radnih sastanaka i dogovora. Povrh svega, odnedavno su i kolege počele da me izbegavaju, nakon što sam javno izrazio svoj stav o neetičkim postupcima u odnosu prema određenim klijentima. Da li je vreme da tražim drugi posao?“
Ovakvo i slična iskustva nisu retkost u današnje vreme. Sve češće smo svedoci da brojni ljudi nisu zadovoljni svojim poslom, ali ostaju u firmi, znajući da je teško pronaći novo radno mesto. Strah od otkaza, odnosno ostanak bez prihoda, dovoljno je jak razlog da se istrpi mobing, loši radni uslovi, nestručni rukovodioci. Sa druge strane, moderno tržište rada i karijerno savetovanje poručuju da novo doba podrazumeva i češću promenu poslova, odnosno da više neće biti moguće provesti ceo radni vek na jednom radnom mestu. Da je situacija u Srbiji povoljnija, ovaj stav bi bio rado prihvaćen od svih zaposlenih, a ovako - uvek ima mesta sumnji da će na drugom poslu biti bolje i lepše.
Teorija i praksa kod nas vode ljutu bitku. Nepovoljna ekonomska situacija ugrožava poslovanje preduzeća. Uzmimo sledeći primer: Radnici primećuju da su prilike u firmi nestabilne, a rukovodstvo indirektno stavlja do znanja da će doći do izvesnih kadrovskih i tehničkih promena. To je prva poruka zaposlenima da bi trebalo da traže drugo radno mesto, ali većina ne preduzima nikakave korake, nadajući se boljem. Nakon nekoliko meseci otvoreno se spominje socijalni program, što za posledicu ima dezorijentisanost, paniku zbog gubitka posla i teško suočavanje sa novonastalim prilikama. Mnogi budući nezaposleni zaboravljaju da u takvim slučajevima, još i pre donošenja socijalnog programa, mogu u najbližoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje dobiti sve informacije o mogućnostima i programima koji im stoje na raspolaganju. Umesto nepouzdanih informacija od poznanika, prijatelja i rodbine, stručni saradnici NSZ ponudiće prave informacije, zahvaljujući kojima novi položaj, položaj nezaposlenog, neće izgledati tako bezizlazan.
Bolje je ranije napustiti preduzeće u kome nema perspektive, nego ostajati na radnom mestu, izlažući sebe stresu i rizikujući ozbiljnije posledice. Psiholozi, stručnjaci iz oblasti planiranja karijere, kažu da je vreme da krenete u potragu za novim poslom, ako primetite neke od sledećih znakova upozorenja:
1. Ne uklapate se u sredinu, vaš sistem vrednosti u suprotnosti je sa politikom poslovanja u preduzeću, odnosno smatrate da vaše kolege često postupaju nečasno i vode se ličnim i finansijskim interesima.
2. Ne sviđate se svom šefu, niti on vama. Ako poslodavac ne traži ili ne poštuje vaše mišljenje, ako se ne slažete ni u čemu, teško da ćete moći dugo da se zadržite na tom poslu.
3. Ne možete da izgradite dobar odnos sa kolegama. Osećate se izolovano, isključeni ste iz važnih poslova, niste deo tima, niti to želite da budete – takva sredina nije dobra za vas i vreme je da potražite novo okruženje.
4. Vaše sposobnosti i znanja ne dolaze do izražaja. Ako primetite da kolege dobijaju važne poslove, dok vaši radni zadaci traže manja zalaganja i odgovornost, znači da vam šef ne veruje dovoljno.
5. Ne prisustvujete sastancima kolektiva. Jasno je da se vaše ideje ne uvažavaju, pa zašto onda ne biste potražili sredinu u kojoj ćete biti shvaćeni i prihvaćeni.
Potreba za promenom posla je sve izraženija, a razlozi za to su različiti. Novac je jedan od najizraženijih, ali ne i jedini. Udaljenost mestastanovanja od radnog mesta i mogućnost usavršavanja su njeni sastavni delovi. Kada se odlučimo za promenu posla i karijere, veoma je važno sagledati sve argumente koji su pred nama.
Važno je da volimo ono što radimo, da poštujemo onog za koga radimo i da posao obavljamo sa voljom. Posledice lošeg radnog mesta osetimo i u drugim segmentima života.Nije retkost da, ukoliko smo nezadovoljni poslom, tu frustraciju prenesemo i u naše domove. Ukoliko smatrate da je vaš trenutni posao dobar,ali da možete naći bolji (tj. da promena posla nije neophodna), dobro razmotrite sve uslove koje ostavljate na starom poslu i koje ćete imati na novom radnom mestu. Raspitajte se o budućem poslodavcu i dobro razmislite o odgovornostima koje biste vi imali na tom poslu i da li ste u stanju da ih ispunite. Osim toga što vam se novi potencijalni posao dopada, trebalo bi da znate da li ste u stanju da ga radite i da li će vaši poslodavci biti zadovoljni vama. Vrlo je važno da obe strane budu zadovoljne, da se ne biste ubrzo našli u situaciji da tražite treći posao.
Izvor: Nacionalna služba za zapošljavanje