Kako da se izborite za sebe na poslu, a da izbegnete konflikt?
Zar ne bi bilo sjajno kada bi na poslu umeli da se u svakom trenutku postavite baš kako treba? Sigurno da bi. A veština koja omogućava da se u svakoj situaciji ponašate u skladu sa svojim željama, a istovremeno izbegnete konflikt, zove se asertivno ponašanje. Halo oglasi Posao vam daju savete kako da ovladate ovom, preko potrebnom veštinom.
Asertivno ponašanje je veština koja je najpotrebnija previše popustljivim zaposlenima, koji prosto ne umeju da kažu ne. Takva vrsta frustracije izazvaće, kasnije, preteranu reakciju, što nikako nije dobro u poslovnoj komunikaciji, ili će eventualno potpuno podrediti i slomiti zaposlenog, što će takođe negativno uticati na posao. U suštini, vežbati asertivno ponašanje, znači u neku ruku, vežbati samopouzdanje s kojim bi trebalo da dolazite na posao.
Dakle, ponašanje koje nije u skladu sa vašim željama već pre svega sa zahtevima drugih, nije asertivno. Ako stalno slušate i činite onako kako drugi kažu, to ne znači da time pokazujete poštovanje, već je mnogo tačnije da na taj način pokazujete nepoštovanje prema sebi. A ako ne cenite sebe, neće vas ceniti ni drugi.
Asertivnost je veština zaposlenog da na adekvatan način zastupa svoje interese, da napreduje prema svom cilju, umesto da čeka da cilj dođe i ostvari se sam po sebi. Asertivna osoba uzima svoj život i karijeru u sopstvene ruke i rešava sve probleme neagresivno, ali odlučno i direktno. Agresivna osoba koja viče, psuje i neprikladno se ponaša, ne može ispuniti ciljeve dugoročno, isto kao što ne može da ih ispuni ni potpuno podređena osoba koja nikada ne razgovara o problemu, već stalno ispunjava tuđe želje. Sa druge strane, asertivna osoba može da ostvari ciljeve dugoročno. Dobra vest za sve vas koji su se, nakon svega, našli u do sada napisanom jeste - asertivno ponašanje se može naučiti.
Jasno, glasno i odlučno
Asertivna osoba stavove izražava jasno, glasno, odlučno i bez dvoumljenja, i samim tim vešto izbegava konflikt. Preduslov da postanete asertivni, ako to već niste, jeste da promenite način na koji sami sebe vidite, ali i odnos prema kolegama. Zaboravite na ona verovanja da zaposleni koji slepo slušaju sve druge, imaju veću vrednost, jer se kolektiv prema njima i ponaša kao prema nekome koga je moguće zatrpavati poslom, ko ne pruža otpor i dobar je samo zato šti ništa ne odbija. U neku ruku, kolektiv će od tih ljudi da uzme sve što treba, a neće ih nikako nagraditi, jer će ih shvatiti kao osobe koje tome služe. Ne želite da budete ta osoba. Osoba koja se ponaša neasertivno, daje kolegama neku vrstu blagoslova da ih tako kinje, pa čak i da budu agresivni. Recite ne, jasno, glasno i odlučno!
Važni ste vi, ali i drugi
Ono što pokušavamo da vam kažemo, jeste da dignete glas, ali nemojte i sami postati agresivni. To nije asertivnost. Asertivnost je da uvažite svoje potrebe, ali i potrebe drugih. To možete da učinite tako što ćete, kad smatrate da su preterali, bez vike i dreke, ljubazno odbiti da uradite ono što traže. Ili, ukoliko vas napadnu, da kažete kako vam je žao što tako misle, ali da ostajete pri svom stavu, jer je to vaš stav. Na primer, nikad ne pozajmljujte stvari koje su i vama potrebne, jer su vaše potrebe na prvom mestu. I to je vaš stav.
Pokušajte da svoj stav izrazite jasno i glasno, a ukoliko je to potrebno, ponovite ga nekoliko puta. Kada nešto ne želite da uradite, onda budite odlučni i kratki. jednostavno “ne”, završiće posao. Ne bezobrazno i svađalački, samo odlučno. Naš savet je da se nikad ne libite da pokažete šta osećate i šta mislite o nečemu. Drugi će to itekako ceniti. Zatim, ako neko nastavi da vas ugrožava, ukažite mu na posledice takvog ponašanja, ali polažite i razumevanje za drugog. Šta god da radite, ponavljamo, budite konkretni, odlučni i jasni i ne dozvolite da vas pokolebaju.