Kako da tražite i dobijete povišicu plate
Radite već nekoliko godina i čini vam se da ste prilično profesionalno napredovali, ali, to kao da niko ne primećuje? Pomislite, možda sami treba da pokrenete to pitanje. I verovatno ste u pravu. Verovatno je da je došlo vreme da tražite povišicu od svog poslodavca. Međutim, to je nekada lakše pomisliti nego i sprovesti u delo. Pokušaćemo da vam pomognemo.
Da biste zaista i dobili povišicu, potrebno je da se poklopi bar nekoliko stvari – najpre, da kompanija pozitivno posluje i da ostvaruje dovoljan profit da to uopšte bude opcija. Takođe, važno je da li ste zaposleni u velikoj ili maloj firmi, kao i kakva je poslovna kultura vašeg poslodavca. Ukoliko imate nezgodnu kombinaciju, primera radi, da radite u maloj firmi gde je poslodavac poznat po tome da ne daje povišice, šanse su vam manje. Sa druge strane, procedura je duža i komplikovanija u većoj firmi, ali obično je i raspon plate pri pregovaranju veći. Svakako, to su spoljne okolnosti, a zatim dolazi i onaj deo koji zavisi od vas, a to je način na koji ćete zapravo da tražite veću platu.
Zato je naš prvi savet da u te pregovore nikako ne ulazite nespremni. Isplanirajte sve do detalja i spremite svoje argumente. Prvo vam trebaju:
Argumenti
Bez adekvatnih argumenata nemojte ni počinjati razgovor o povišici. Ali ako imate pogrešne argumente ni to nije rešenje, jer verovatno nećete postići željeni cilj. U pogrešne argumente po nepisanom pravilu spada upoređivanje sa primanjima drugih kolega. To je u brojnim kompanijama i poslovna tajna i ne bi trebalo ni da znate koliko vaš kolega zarađuje. Zatim, ucene, lični problemi i sve ono što neće ostaviti dobar utisak – preskočite. Držite se činjenica. A to su: Da ste se tokom godine posebno potrudili i postigli određene, bolje rezultate. Da kompanija zbog vašeg zalaganja ima veći prihod, što čini logičnom i vašu povišicu. I ne samo da je važno da proberete argumente, važno je i kako ćete da ih plasirate.
Pozitivan odgovor i sugestija
Svako od nas je sigurno nekada imao kolegu ili koleginicu koja je sve “plasirala” sa “sigurna sam da se slažeš da...”. Na taj način, vaš pretpostavljeni može uglavnom pozitivno da odgovori. Počnite od činjeničnih stvari i nastavite niz. “Sigurna(an) sam da se slažete da je kompanija napredovala ove godine”, “Siguran sam da se slažete da sam i ja tome doprineo...”, “Siguran sam da se slažete da sam svojim angažovanjem zaslužio povišicu”...
Ustvari, važno je da pitanje postavite tako da se pozitivan odgovor sam nameće, a možete odmah nastaviti i sa takozvanim sugestivnim pitanjima. Ne pitajte da li može, jer se to podrazumeva, već eventualno, kada bi bilo zgodno da se to dogodi. Na primer, “kada bismo mogli da pričamo o unapređenju i povišici”.
Takođe, dobar izbor su i rečenice kojima direktoru omogućavate da “izabere kada želi da vas nagradi”. Omogućite mu, sugestivno, da bira. A svaki izbor vama odgovara. Recimo, “Da li vam odgovara da pričamo o povećanju plate sada, ili da sačekamo kraj kvartala”.
Ukoliko dođete kod direktora i počnete da se sažaljevate kako mnogo radite, a niko se nije setio da vas nagradi, samo ćete mu poslati poruku da nije dobar menadžer i ostaće utisak vaše kritike. Sasvim izvesno možete očekivati da se ništa za vas u toj kompaniji neće promeniti na bolje. Ali ukoliko imate pozitivan i sugestivan pristup, vaše šanse drastično rastu.
Negacija može, ali...
Ako smatrate da ste dovoljno vešti, možete da koristite i negaciju, ali pažljivo. Igrajte na kartu toga da naš mozak ignoriše negativno, i zato to treba pažljivo “provlačiti”. Recimo, “ne mislim da bi odmah trebalo da se bavimo povišicom, ali bih voleo da znam kada bismo o tome mogli da razgovaramo”. “Ne smatram da je kompanija trenutno u situaciji da mi omogući sve što biste verovatno i želeli, ali hajde da vidimo kada bi to moglo da se promeni”.
Ogledalo
Ukoliko stavom, gestovima, mimikom... kopirate šefa, veće su vam šanse da vas “prepozna” kao sebi sličnog i da bude naklonjeniji. Tada i vaša povišica postaje sve prihvatljivija ideja. Na taj način ćete pokazati šefu ne samo da ste slični, nego da i uvažavate njegov način rada, ličnost, i da i sami sve to primenjujete. Kontraefekat se, kao i u svemu, postiže ukoliko preterate. Zapamtite, direktori nisu dostigli te pozicije zato što su neinteligentni. Ukoliko “pročita vašu igru” može da se desi da ostanete bez povišice. Zato se u svemu držite sredine. Umerenost i fine nijanse. Pokušajte.