Kako da završite razgovor za posao?
Potraga za poslom može biti stresna, a često vam se može činiti da na razgovorima niste ostavili dobar utisak, te da postoji još nešto što ste mogli da uradite. Poslodavci teže da na razgovorima od kandidata dobiju što više korisnih informacija koje će im pomoći da dođu do osobe koja odgovara njihovim kriterijumima.
Zbog toga je važno da se dobro spremite za intervju i obratite pažnju na svaki deo razgovora. Na taj način ćete ostaviti odličan utisak na sagovornika.
Sasvim je normalno da imate tremu, ali vaš cilj je da poslodavac to ne vidi. To ćete postići samo dobrom pripremom. Dakle, pre dolaska istražite osnovne informacije o firmi i nikako ih nemojte kritikovati, ako vas pitaju da li imate neku zamerku. Umesto toga dobro bi bilo da im ponudite predlog kako da unaprede poslovanje. Time ćete ih zainteresovati i uvideće koliko ste informisani i originalni.
U većini slučajeva, na kraju razgovora pitaće vas da li vi imate nekih pitanja za njih. Zapamtite, nikako nemojte reći da ih nemate. To će odati utisak nezainteresovanosti i nestručnosti. Možete spremiti i vi nekoliko pitanja za njih pre nego što dođete na razgovor. Dakle, pitajte ono što vas interesuje. Ako je to saradnja sa kolegama, pitajte ih šta uspešniji članovi tima rade kako bi se istakli ili šta oni očekuju od novog zaposlenog, kao i kako će znati da li su zaposlili pravog kandidata.
Ukoliko ste zainteresovani za praktičnu stranu posla pitajte na koji način se obavlja određeni proces, a tako ćete na najbolji način pokazati koliko ste kompetentni za datu poziciju.
Trudite se da tokom poslednjeg dela razgovora napomenete poslodavcu koje su to veštine koje vas izdvajaju od drugih kandidata. Naglasite u čemu ste dobri ili šta možete da im ponudite prilikom obavljanja te funkcije. Poslodavci teže ka tome da saznaju šta konkretno mogu da očekuju od vas.
Jedna od bitnijih stavki, koju kandidati obično zaborave na razgovoru za posao jeste koji su to sledeći koraci prilikom selekcije. Pitajte kako će izgledati sledeća faza, kao i kada možete da očekujete njihovu odluku. Odlično bi bilo i kada biste ponudili da im pošaljete dodatne primere rada ili reference, čega će se malo ljudi setiti.
Pored verbalne komunikacije sagovornik će obratiti pažnju i na neverbalnu, koja uključuje gestove, držanje tela, mimiku itd. Pokažite da ste otvoreni za saradnju. Gledajte sagovornika u oči i budite usredsređeni, te mu stavite do znanja da vam je stalo da dobijete taj posao.
Veoma je bitno da pokažete svoje samopouzdanje. Dakle, budite jasni i glasni prilikom obraćanja i ne bi bilo loše da oplemenite obraćanje sa par elemenata. Možete im reći: „bilo bi odlično da budem angažovan na takvom projektu“, ili „to bi bila odlična prilika koju bih umeo da cenim“.
Prilikom rastajanja sagovorniku se zahvalite na izdvojenom vremenu i pruženoj prilici. Obratite mu se imenom i ostvarite kontakt očima. Poslodavci često navode da su kandidati pod velikim stresom, pa razgovor završavaju sa „u redu“, „super“ ili „hvala“, što nikako nije dobro.
Pored pomenutih saveta koji se odnose na to kako treba završiti razgovor za posao obavezno obratite pažnju i na ostale delove intervjua. Neprijatnost ćete najbolje izbeći dobrom pripremom, a to će poslodavac odmah uvideti i ceniti prilikom selekcije.
Nemojte zaboraviti i na detalje kao što su: gašenje mobilnog uređaja, dolazak na vreme, način obraćanja, kao i čvrst stisak ruke prilikom dolaska i odlaska.
Ovi saveti mogu da vas rasterete brige da li ćete ostaviti dobar utisak, ali najvažnija stvar svakog intervjua za posao jeste da budete kompetentni upravo za tu poziciju. Dakle, dobro se pripremite i konkretna ponuda će doći u najkraćem mogućem roku.