Kako gubite vreme na poslu
Ovih dana niko sebi ne može da priušti da gubi vreme na poslu. Gužva na tržištu rada učinila je mnoge od nas lako zamenljivim, a radna mesta nesigurnim. Potrebno je da budemo efikasni jer se obaveze na poslu konstantno povećavaju, a niko ne voli da ostaje prekovremeno, posebno ako to ne donosi nikakav finasijski benefit. Uostalom ako maksimalno iskoristite radno vreme ostaće vam više vremena da se posvetite stvarima koje vas opuštaju, jer svakako imate život i izvan posla.
Gubljenje vremena je nekada prosto neizbežno, a nekada se može prevazići manjom promenom u vašem pristupu. Evo nekoliko glavnih krivaca za gubljenje vremena na poslu i načini kako ih prevazići.
Pauza za cigaretu/kafu
Svako mora povremeno da se distancira od svog radnog stola kako bi se odmorio i napravio pauzu. Pravljenje pauze vas često može učiniti i produktivnijim. Ali ako izlazite na pauzu da bi popušili cigaretu ili popili kafu svakih pola sata smanjujete vašu produktivnost na potpuni minimum jer stalnim pauzama rušite kontinuitet svog rada. Kako bi ste izbegli ovaj scenario ograničite ove pauze na tri dnevno, jednu ujutru, jednu u vreme pauze za ručak i jednu popodne.
Zavisnost od email-a
Email je jedan od glavnih vidova komunikacije. Ali dosta se vremena može izgubiti korespondiranjem preko email-a, a cela stvar bi se mnogo brže rešila verbalnom konverzacijom. Stoga ako imate nešto da prodiskutujete uradite to licem u lice ili putem telefona ako osoba sa kojem želite da pričate nije prisutna. Takođe, konstantno proveravanje elektronske pošte vas može ometati pri ispunjavanju obaveza, zato izdvojite jedan sat dnevno kada ćete proveravati i odgovarati na poštu.
Neorganizovan radni prostor
Bilo da je vaš primarni radni prostor vaš sto, desktop računara ili kombinacija prethodna dva, ako je neuredan izgubićete dosta vremena tražeći stvari koje su vam potrebne. Rešite se nepotrebnih stvari koje vam prave gužvu na stolu pre nego što napustite kancelariju. Sklonite konzerve, šolje i hranu. Potrebnu papirologiju stavite u fioku, a nepotrebnu bacite i nemojte štampati stvari koje vam nisu potrebne.
Pauze za surfovanje na mreži
Suviše je lako izgubiti vreme na mreži. Napravili ste pauzu da bi pročitali kritiku filma koji toliko želite da pogledate i pre nego što ste postali svesni šta se događa imate šest otvorenih prozora u vašem pretraživaču. Ako padnete u iskušenje da potražite nešto na internetu što nema veze sa onim na čemu trenutno radite završite pre toga bar posao koji ste započeli. Najbolje bi bilo da takve pretrage ostavite za dužu pauzu ili kraj radnog vremena.
Društvene mreže
Društvene mreže nam u današnje vreme omogućavaju da stalno budemo u kontaktu sa prijateljima i porodicom. Facebook, Twitter i ostale slične društvene mreže vam mogu oduzeti dosta vremena, posebno ako ih konstantno proveravate. Zamolite porodicu i prijatelje da vas ne kontaktiraju ovim putem dok ste na poslu, osim ako nije nešto izuzetno važno i ostanite čvrsto pri tom stavu. Ovime ćete sebi smanjiti iskušenje da se ulogujete. Nema sumnje da Messenger i Chat dosta olakšavaju komunikaciju i završavanje određenih poslova, ali takođe mogu biti najveći neprijatelj produktivnosti. Imajte u vidu da i kada komunicirate sa kolegama poslovni razgovor vrlo lako može prerasti u neobavezno ćaskanje koje može da potraje, jer uvek postoji neko ko ima manje obaveza od vas. Ako baš ne možete potpuno da se diskonektujete onda bar promenite svoj status u "zauzet", a ako je neko baš uporan da sa vama priča o stvarima koje nemaju veze sa poslom pristojno im objasnite da ste zauzeti i da ćete nastaviti razgovor kada završite obaveze na poslu.
Sastanci u vezi sastanaka
Dodjete na sastanak, ostanete na njemu sat vremena, a sve što imate od toga je lista stvari o kojima trebate da diskutujete na nekom drugom sastanku. Sastanci jesu esencijalan deo radnog mesta ali ako nemaju poentu i vrednost predstavljaju ogrmno gubljenje vremena i energije. Ako ste vi u poziciji da sazivate sastanke postarajte se da su oni zaista neophodni kako ne bi bez potrebe odvajali radnike od njihovog posla. Ako imate više sastanaka zakažite ih jedan za drugim. Pauze od 15 ili 30 minuta između sastanaka vam neće nešto naročito pomoći jer tokom njih ne možete mnogo toga postići, a ako imate, na primer tri takve pauze možete izgubiti dosta dragocenog vremena. I zapamtite, sastanci moraju imati svrhu.
Neefektivan multitasking
Svi misle da su odlični u multitaskingu. Ali čak i ako je to istina postoji limit koliko stvari možete da radite odjednom, a da vam kvalitet rada ne opadne i konačno uspori ceo proces. Odredite prioritete i podelite prema njima radni dan. Zapišite šta želite da postignete i odredite vreme kada ćete raditi na tome na osnovu važnosti zadataka. Ne prelazite na drugi zadatak dok ne završite prvi.