Kako iskoristiti najbolje od godišnjeg odmora?
Ukoliko ste zaposleni sigurno ćete se usaglasiti sa činjenicom da vam u proleće najveću motivaciju za rad daje željno iščekivani godišnji odmor. Tada većina zaposlenih pravi svoje planove i raspituje se oko povoljnih ponuda turističkih agencija, dok su pojedini svoj godišnji odmor isplanirali godinu dana unapred.
Da li su zaposleni u obavezi da iskoriste godišnji odmor?
Pravo na godišnji odmor jedno je od osnovnih prava zaposlenog i on ga se ne može odreći niti mu se to pravo može uskratiti niti zameniti novčanom naknadom, osim u slučaju neiskorišćenog godišnjeg odmora kod prestanka radnog odnosa.
Po Zakonu o radu, u svakoj kalendarskoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana: „Ukoliko zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine“, jasno je definisano Zakonom o radu.
Vreme korišćenja godišnjeg odmora određuje poslodavac uz konsultaciju sa zaposlenim. Stoga je nadređeni dužan da uzme u vid želje zaposlenog i da se konsultuje sa njim, iako odluku donosi sam poslodavac.
„Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja u elektronskoj formi, najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora“, ističe advokat Milan Trajković.
Kako kvalitetno iskoristiti godišnji odmor?
Kada je reč o korišćenju godišnjeg odmora zaposleni letnji period koriste na različite načine, dok veliki broj odmor planira godinu dana unapred i uplaćuje letovanja i putovanja u inostranstvo ili na egzotične destinacije, drugi svoj odmor planiraju da provedu u miru daleko od gradske gužve.
Kako će svoj odmor provesti zavisi od toga i na kojim pozicijama su zaposleni postavljeni, pa nije redak slučaj da zaposleni u velikim korporacijama i oni koji obavljaju posao na prijemu lica i sl. odlaze na mirnije destinacije, jer im je upravo cilj da pobegnu od gužve, stresa i žele „odmor za telo i dušu“.
„Gotovo da mi je postalo tradicija da svake godine sa sestrom i sestričinom krajem jula odlazim na Zlatibor, gde provodimo oko nedelju dana. Taj period mi predstavlja šansu da se napunim energijom, šetam i uživam u prirodi i miru koji osećam na ovoj planini“, kaže zaposleni trgovac i negovateljica iz Kragujevca, Zorica Simić.
Ona ističe da joj je tih nedelju dana dovoljno da napravi predah od poslova koje obavlja na pijaci u Kragujevcu i kao privatna negovateljica starije ženske osobe: „Svakog jutra kad se naspavam odlazim u šetnju do vrha Zlatibora gde se sunčam i pijem jutarnju kafu, a potom se zajedno sa sestrom i sestričinom spuštam do grada pešaka i tamo kupujemo namirnice koje su nam potrebne da bismo spremile ručak,“ objašnjava Simićeva.
Avanturistički duh je zastupljen kod ljudi koji imaju razvijenu istraživačku crtu, pa najčešće se za ovakvu vrstu putovanja odlučuju zaposleni na pozicijama novinara, detektiva, istraživača, laboranata i drugi.
Ljubitelji egzotičnih destinacija, među kojima je televizijski montažer Lena Vujović, svoj godišnji odmor vole da iskoriste kako bi upoznali različite predele i kulture: „Prošle godine bila sam sa društvom u Španiji, obišli smo veliki deo ove posebne zemlje od Barselone, Madrida pa sve do Ljoret del Mara i Palma de Majorke. Iskustvo je nezaboravno, a sledeće godine planiram da sa najboljom drugaricom odem na Maldive. Avionsku kartu do Abu Dabija smo već kupile i rezervisale smo smeštaj“, izjavila je Vujovićeva.
Kako kaže, za nju godišnji odmor predstavlja šansu da putuje, upoznaje ljude, usavršava jezike i pre svega da širi svoje vidike: „Svoju platu i slobodno vreme najviše volim da trošim na putovanja, jer su uspomene i doživljaji koje stičem na putu neprocenjive vrednosti“, zaključuje Lena Vujović.