Kako napisati kvalitetan CV
Kada se krene u traženje posla jedna od osnovnih aktivnosti je i priprema CV-ja, koji predstavlja alat za postizanje samo jednog cilja, a to je poziv na razgovor kod poslodavca.
Ako se uzme u obzir podatak da prvi pregled prijava traje u proseku 10 sekundi, jasno je zašto CV treba da na prvi pogled istakne vaše kvalifikacije, iskustvo, veštine i sposobnosti, odnosno sve ono što su vaši aduti za poziciju za koju se prijavljujete.
CV treba da bude jasan, koncizan, jednostavan za čitanje i prilagođen poziciji ili kompaniji za koju se prijavljujete. Ovi principi važe za svaku promenu u karijeri.
Preporučena struktura CV-ja
Lični podaci
- puno ime i prezime
- kontakt telefon – mobilni/fiksni
- e-mail – izbegavati adrese koje zvuče neprofesionalno
- adresu stanovanja
- opcioni podaci: datum rođenja, državljanstvo, bračni status
U ovom delu možete staviti fotografiju sa desne strane, ukoliko je navedeno kao zahtev u oglasu. Fotografija treba da bude manjih dimenzija i da na njoj izgledate profesionalno. Nisu poželjne fotografije u sportskoj ili letnjoj odeći, na letovanju, sa društvom i sl.
Radno iskustvo
Radno iskustvo predstavlja centralni deo CV-ja. Navodi se hronološki počev od najskorijeg radnog iskustva i treba da sadrži:
- naziv firme
- naziv radnog mesta
- lokaciju
- početak i prestanak rada u firmi (mesec i godina)
- kratak opis zadataka i dužnosti (isticanje najbitnijih zaduženja)
- postignuti rezultati (ukoliko imaju veze sa pozicijom za koju se konkuriše)
Radno iskustvo ne mora biti samo formalno već može obuhvatiti stručnu praksu, volonterski rad, rad na projektu i sl.
Ukoliko posedujete bogato radno iskustvo navedite detaljno poslednja tri zaposlenja i ona koja su direktno vezana za poziciju za koju konkurišete, a ostala navedite u kratkim crtama.
U slučaju da nemate radno iskustvo prvo navedite obrazovanje i istaknite svoja postignuća koja ste ostvarili tokom školovanja (učešće na takmičenjima, seminarima i sl.), a u rubrici radno iskustvo navedite da nemate iskustva ali da ste spremni da učite.
Obrazovanje
Navodi se hronološki počev od najskorijeg i treba da sadrži:
- naziv obrazovne ustanove (navesti odsek/usmerenje)
- period školovanja (mesec i godina)
- titulu/zvanje
- prosek (u slučaju da je reprezentativan)
- opcioni podaci: učešće na seminaru, takmičenju, publikacije
U ovom delu možete navesti dodatne kurseve i seminare koje ste pohađali ili možete izdvojiti u posebnu celinu.
Dodatna znanja i veštine
Ističu se znanja, sposobnosti i veštine koje mogu biti važne za poziciju za koju se prijavljujete.
- Poznavanje rada na računaru - navesti programe ili programske jezike koje poznajete i nivo znanja (primer: Windows, MS Office, PHP, SQL i dr)
- Poznavanje jezika – navesti jezik i nivo znanja (osnovni, srednji, napredni, konverzacijski)
Ostale sposobnosti
- Rad pod pritiskom, prezentacione veštine, komunikacione veštine, sposobnost rešavanja konfliktnih situacija i druge veštine koje mogu biti od koristi u radu
- Posedovanje vozačke dozvole
- Bavljenje sportom ako ima za cilj isticanje timskog rada, podnošenje pritiska i ostvarivanje rezultata.
Preporuke
Preporuke relevantnih osoba (nadređeni rukovodilac, profesor, saradnik na projektu i dr.) su poželjne i mogu biti navedene u okviru CV-ja ili kao poseban dokument. Pre navođenja preporuka potrebno je proveriti ponaosob da li postoji saglasnost za stavljanje imena i kontakta u CV.
Saveti za pisanje CV-ja
Dužina CV-ja
Nepisano je pravilo da CV ne bi trebalo da bude duži od dve stranice. Ukoliko imate više iskustva i kvalifikacija fokusirajte se na svežije i relevantne informacije.
Font teksta
Potrebno je koristiti jasan i čitljiv font, preporučljivo 10-12 Times New Roman ili Arial. Naslovi rubrika mogu biti boldovani ili podvučeni.
Formatiranje
Zbog bolje preglednosti potrebno je istaći ključne podatke i celine CV-ja. Za nabrajanja koristiti bullets, a naslove celina izdvojiti boldovanjem, podvlačenjem ili većim fontom. Korišćenjem boja i grafičkih elemenata može se privući pažnja, ali ne treba preterivati jer to može izazvati suprotni efekat. CV treba slati u Word ili PDF formatu.
Stil pisanja
CV treba pisati u trećem licu ili pasivu, čime on dobija profesionalnu formu (primer ,,završio srednju školu'' ili ,,završena srednja škola''). Uvek pre slanja treba pročitati CV radi uklanjanja gramatičkih i grešaka pri kucanju kako budući poslodavac ne bi stekao pogrešnu sliku o vama kao osobi koja je nepismena, nemarna ili površna.
CV po meri
U tekstu konkursa se često nalaze specifični zahtevi poslodavca i ukoliko odgovarajuće kvalifikacije na pravi način istaknete u CV-ju imate veće šanse za dolazak do intervjua. CV treba pažljivo pripremati za svaki konkurs, prethodno se raspitati o kompaniji i oglašenoj poziciji. Poznavanje firme je jedan od osnovnih preduslova za sastavljanje dobrog CV-a koji odgovara potrebama firme. Informacije koje ste prikupili koristiće vam u razgovoru sa poslodavcem.
Izvor: Halo oglasi