Kako prepoznati “lažne” oglase za posao
Mnogi primamljivi oglasi za posao mogu da se ispostave na kraju kao veliki promašaj i zapravo zamka u koju ste se upleli jer je nešto zazvučalo previše dobro.
Internet je mesto gde ima svega, što otvara brojne prilike, ali otvara i mogućnosti za prevare. Postoje situacije, ili da ih nazovemo klasičnim “navlakušama”, u kojima ljudi pristaju na nešto na šta obično ne bi pristali.
A i prevare su raznolike, pa je tako moguće da oni lakoverni budu prevareni za novac, ili iskorišćeni za rad za koji nikad ne budu plaćeni do toga da budu žrtve najgore moguće prevare tako što će biti prodati i uključeni u lanac prostitucije.
Kako zapravo prepoznati oglase za posao koji nisu pouzdani?
Pouzdan portal
Važno je da li ste pristupili pouzdanom portalu. Naime, ako oglas za posao gledate na portalu www.halooglasi.com i na portalu za koji nikada niste čuli, jasno je da je šansa da budete prevareni na sumnjivom portalu daleko veća. Svakako, važno je da ste oprezni, jer oni koji objavljuju takve oglase nisu naivni, već su to vrlo vešti manipulatori koji su se nameračili da iskoriste vašu situaciju i vaše slabosti. Zato je najpre potrebno da budete veoma oprezni. Najvažnije je da temeljno proverite i samog poslodavca, a posebno one sa nerealnim obećanjima.
Previsoka zarada
Oglas u kojem se nudi prevelika zarada za poziciju koja je obično mnogo manje plaćena, u startu treba da bude sumnjiv. Takvi oglasi obično podrazumevaju i privremeni posao na kojem ćete na brzinu da zaradite veliku svotu novca. Ne znači da je to u startu nemoguće, ali svakako jeste u kategoriji onih gde je potrebno dobro proveriti poslodavca, kako vaša velika šansa ne bi bila veliki promašaj.
Oznaka “hitno”
Najlakše je prevariti osobu ako je brzate da nešto uradi što pre, jer joj tako praktično ne date dovoljno vremena da razmisli i navodite je da se rukovodi prvim impulsom. Greška! Ništa vama nije toliko hitno da ne razmislite da li je to posao za vas i da propustite da uradite najvažniju stvar – da proverite poslodavca.
Prvo platite, pa posle posao
Zar nije cilj nalaženja posla da zaradite, a ne da dajete novac? Na žalost, mnogi koriste tešku situaciju i ljude koji su toliko očajni što ne mogu da nađu posao, da su spremni svašta da urade kad im neko konačno pruži priliku. Njima se obično traži novac pod različitim izgovorima: “da im se obezbedi oprema za rad”, “da im se od ambasade neke zemlje obezbedi viza za rad u toj zemlji”, “da im se uplati depozit”... Ako nasednete na takvu priču, velike su šanse da ostanete i bez novca i bez posla. Mala je verovatnoća, takođe, i da će vam se “poslodavac” ikad više javiti kad ste jednom dali novac.
Ne znate šta je posao, a ni šta vi treba da radite
Nikako vam nije jasno šta je ono što se od vas očekuje, jer je oglas prosto – nedefinisan. To samo po sebi, naravno, ne znači da nešto ne valja, ali jeste signal da je vreme da proverite kompaniju. Posebno ako istovremeno u oglasu nije navedeno ni šta se od vas očekuje, kao ni koju biste vrstu obrazovanja i poslovne veštine morali da imate. Ako je poslodavcu svejedno da li ste obrazovani i šta umete da radite, zapitajte se da li vam zapravo nudi posao. Svaki pravi poslodavac želi da mu posao obavlja kompetentna osoba.
Razgovor za posao
Ako vam odmah ponude posao bez razgovora, nešto bi tu moglo i da bude sumnjivo. Selekcija se obično obavlja najpre testiranjem, a zatim razgovorom sa onima koji su ušli u uži izbor. Ako vam odmah nude posao, pitanje je da li traže radnika ili nešto drugo.
Inostranstvo
Najveći broj prevara vezan je za ponudu poslova u inostranstvu. Tako je i najlakše prevariti naivne. Načini su brojni. Bilo da im se traži novac za vize koje će im obezbediti “poslodavac” koji kad uzme novac jednostavno nestane, ili da ih odvede u inostranstvo da rade na crno, a nikad im ne isplati zarade, do klasičnog uvlačenja u mrežu prostitucije... Dodatna pažnja je potrebna kad posao nude agencije za modeling ili za ugovaranje brakova, turističke agencije. Lažni poslodavci koji trguju ljudima rade tako što vam uzmu dokumenta, a zapravo vam tako uzimaju identitet i drže vas u šaci.
Prva i poslednja linija odbrane – proverite poslodavca
Ono što je najvažnije kako biste sebe zaštitili od lažnih oglasa jeste isto što vam savetujemo kroz ceo tekst – a to je da proverite poslodavca. Ukoliko nikad niste čuli za kompaniju i ne možete da proverite poslodavca, to je prvi signal da nešto nije kako treba. Prednost internet doba i društvenih mreža je upravo i u tome što, ako je neka firma stekla lošu reputaciju, i to možete da nađete “online”, a ako firma ne postoji na mreži, pitanje je da li postoji uopšte.