Kako se najbolje predstaviti na razgovoru za posao? Za početak - bez treme i žargona
Kao što je poslodavcu važno ko je kandidat koji sedi preko puta tokom razgovora za posao, jer je utisak koji će tada steći o budućem kolegi možda presudan, tako je i kandidatu koji posao traži, vrlo verovatno,još važnije da se pokaže u najboljem svetlu i sa tog razgovora izađe sa novom stavkom u radnoj biografiji.
Intervju je druga faza procesa selekcije kroz koju kandidat prolazi prilikom zapošljavanja i za nju mu je, takođe, potrebna ozbiljna priprema, jer je to jedinstvena prilika da sebe predstavi detaljnije i na najbolji mogući način. Mnogi su skloni tome da kažu da je upravo taj razgovor svojevrstan ispit zrelosti i zato ne treba da čude pitanja koja se roje u glavi na putu do tamo - hoću li ostaviti dobar utisak? Kako da se obučem? Šta treba da kažem o sebi...?
Prvi koraci
Kada je reč o prvom utisku, veoma je važno da se na razgovor dođe na vreme, idealno je da to bude 10-ak minuta ranije. Odelo ne čini čoveka, ali čini prvi utisak, pa je od velikog značaja takođe i da dođete odeveni u skladu sa okruženjem. Preciznije, to znači da ako imate razgovor za posao na primer u banci, ne bi trebalo da dođete kao da ste zainteresovani za posao konobara na nekoj od plaža. Nije na odmet da ponesete i dve kopije CV-ja, jednu da koristite kao podsetnik, ukoliko vas savlada trema, dok je drugi primerak za onoga ko vas ispituje. Ukoliko je posao specifičan, na primer grafički dizajn, dobro je da kod sebe imate portfolio svojih radova, kao primer onoga što ste već radili.
Priprema je pola posla
Govoriti o tome da kandidat mora da bude spreman pre dolaska na razgovor je izlišno, jer je apsolutno moguće predvideti različite varijante scenarija i pripremiti se za njih. Dobra priprema je i dobar deo odrađenog posla, što znači da ste saznali sve što ste mogli o firmi u kojoj ste konkurisali i pripremili odgovore na neka od pitanja za koje unapred znate da vam mogu biti postavljena. Takođe, morate da pokažete zainteresovanost i za konkretan posao i za poslodavca koji vas je pozvao, odnosno firmu, bilo da ste trenutno bez posla, bilo da vam je to samo dodatni posao, jer nijedan poslodavac ne voli da je nekome koga bi da zaposli svejedno koji će posao raditi ili kod koga.
Istovremeno, hvalospevi i neumerene simpatije baš prema tom pozivu i firmi takođe nisu poželjni, jer je to prvi znak neozbiljnosti i neprofesionalnosti. Spremite se i za to da pitanja na intervjuu za posao ne postavlja samo poslodavac, već to pravo imate i vi, kao kandidat. Ta pitanja nikako ne treba da budu uopštena, već konkretna i specifična, jer je to način da poslodavac stekne utisak da ste dobro obavešteni, da samostalno razmišljate i da ste sposobni da postavljate prava pitanja.
Važan je i govor tela
Odavno na razgovorima za posao nije presudno samo ono što kao kandidat kažete ili napišete u svojoj biografiji, jer je neverbalna komunikacija takođe sastavni deo testiranja. U neverbalnu komunikaciju spada svaki znak koji se fizički upućuje sagovorniku, takozvani govor tela. To znači da je obavezno da kandidat pristojno sedi, da ne pucketa prstima i prečesto menja položaj nogu i ruku. Preterana stidljivost može da bude na ceni, ali ne i na razgovoru za posao, jer su to osobine koje vas neće uvesti u poslovni svet gde vladaju „zverke”, entuzijasti, ambiciozni i prodorni ljudi. Znači, jedini utisak koji je poželjan jeste da ste vi kandidat sa dovoljno samopouzdanja, samokritičnosti, odgovornosti, da ste organizovani i ličnost od poverenja.
Online intervju – šta raditi?
U vreme pandemije korona virusa, sve češče se poslodavci odlučuju na Skype, Teams ili Zoom intervju, a za tu vrstu razgovora potrebno je poštovati neka pravila. Pre nego što se konektujete na sastanak, testirajte sliku i zvuk. Ukoliko razgovarate preko laptopa vodite računa o bateriji, obavestite ukućane o intervjuu kako vam ne bi usred razgovora upadali u sobu. Bez obzira što je intervju online, obucite se elegantno. Odaberite svetlu, jednobojnu pozadinu i pripremite pitanja za poslodavca. Ujedno, uvežbajte odgovore na pitanja i vodite računa o neverbalnoj komunikaciji. Imajte na umu da skoro sva pravila koja važe za klasičan intervju važe i za video-intervju i da se često održava na engleskom ili nekom drugom jeziku.
Nepoželjna pitanja
Postoje i pitanja koja u većini slučajeva nisu poželjna da ih postavite na prvom poslovnom razgovoru. To su, recimo, pitanja kolika bi bila plata, čime se bavi vaša firma, kakve sve povlastice nudite (odmor, napredovanje, bonusi). Nemojte ni generalizovati, a strogo pazite da ni slučajno ne govorite u žargonu. Takođe, neozbiljno je i da saopštite da nemate nijednu slabost. Sa druge strane, dobro promislite da slabost koju navodite nije fatalna za firmu u kojoj želite da se zaposlite. U suštini, tu je najbolje da budete iskreni prema sebi i prema poslodavcu, te da mu biranim rečima saopštite i poneku manu, jer će se one svakako videti kad počnete da radite.
Oprez kod društvenih mreža
Nemojte da smetnete s uma i da moderni poslodavci nisu kao oni iz prošlih vremena i da su im društvene mreže itekako dobar način informisanja o vama kao budućem kandidatu za posao. Zato pre nego što pošaljete pismo i CV na konkurs, proverite Fejsbuk, Instagram, Tviter, Tik-tok sve ostale društvene mreže na kojima imate svoje otvorene stranice i naloge. Pobrinite se da na njima nemate nepristojnih poruka, nepristojne i neprimerene garderobe, kompromitujućih prizora iz noćnog života. Takođe, nije zgodno ni ako u prepiskama omalovažavate manjine, ili osuđujete druge nacionalnosti. To će vam u većini slučajeva doneti samo negativne poene.