Kako se zaposliti posle 50. godine?
30.3.2015.
Prvo, poslužite se sitnim trikovima. Nema razloga da u svojoj biografiji navodite godine. To niti je obavezno, a u vašem slučaju nije ni poželjno. Podrazumeva se da nećete navesti ni godinu kada ste završili školovanje, jer se u neku ruku to svodi na isto i otvara prostor poslodavcu da vas na osnovu godina eliminiše u startu.
Ono što bi trebalo da navedete jeste vaš najjači adut – radno iskustvo – sve poslove koje ste radili, a koje smatrate relevantnim i gde ste kompetentniji od mlađih kandidata. Ako imate veliko radno iskustvo to znači da imate i brojne poslovne uspehe, što može da bude velika prednost. Istaknite te uspehe u biografiji, a posebno one koji su na neki način povezani sa poslom na koji konkurišete.
Važno je naravno da ne preterate. Vodite računa da izbegnete zamku da navodite iskustvo na poslovima koje je “vreme pregazilo”.
Kad prođete prvi korak, drugi je vizuelni utisak. Iako poslodavac ne bi smeo da vas diskriminiše, nemojte dolaziti u garderobi iz prošlog veka. Stručnjaci savetuju da se na razgovoru pojavite pristojno obučeni, ali da odeća i frizura budu u skladu sa vremenom u kome živite.
Ako ste uspešno “prošli” kada je reč o biografiji i prvom vizuelnom utisku, poradite i na veštinama koje ste verovatno upisali u CV, a koje niste savladali do kraja. Pre svega je reč o radu na računaru. Teško ćete naći posao ako niste savladali najnovije programe Excel, Powerpoint, Word…
Nemojte pri tome zanemariti ni značaj društvenih mreža. Facebook i Twitter bi bilo dobro da poznajete, ali i da širite poslovne kontakte na LinkedIn mreži. Uostalom, na taj način, povećavate šanse da dođete na razgovor za posao.
Dobar izbor bi bio ako biste, dok čekate na posao, krenuli u neki fitness klub. To bi svakako doprinelo da se bolje osećate, a usput biste i izgledali mlađe. Na taj način, dobićete onaj važan sastojak koji čini svakog uspešnog čoveka – samopouzdanje.
Izvor: Halo oglasi