Kako zadržati zaposlene?
U vremenu podložnom promenama, posao se menja brzinom svetlosti, a kolektiv unutar jedne firme retko uspeva da se održi duže od par godina. U takvim okolnostima poslodavcima je sve teže da zadrže lojalne zaposlene i motivišu ih da rade što bolje.
“Ne vrti se sve oko novca”, a u prilog tome govori činjenica da će zaposleni bez obzira na visinu primanja ostati na određenom poslu ukoliko su njegovi lični interesi, napredak i dobra atmosfera zagarantovani.
Dobra motivacija kao ključ
Da bi zaposleni ostao lojalan kompaniji za koju radi nužno je da od svojih nadređenih dobija neki vid motivacije.
Motivacija se ogleda u prijateljskom ophođenju nadređenih prema zaposlenima, koji završavaju svoj posao u predviđenom roku i pokazuju trud i zalaganje kako bi poslovne obaveze završili na najbolji mogući način. U takvim situacijama poslodavac bi trebalo da nagradom za odgovoran rad motiviše zaposlene.
“Zaposleni se ne moraju motivisati samo novčanim nagradama i poklonima, to mogu biti i žurke održane u čast onih zaposlenih koji su svoj posao obavili na najbolji mogući način. Pored toga, slobodni dani, produžene pauze u toku rada ili slatke poslastice, pa čak i omiljena hrana mogu biti način da poslodavci iskažu svoju zahvalnost radnicima”, ističe HR Dunja Simonović.
Istraživanja su pokazala da većina zaposlenih ostaje upravo tamo gde oseća da se njihov rad ceni i tamo gde ima dovoljno motivacije za što veći lični napredak.
Takođe, ista istraživanja pokazala su da je tek jedan od četvoro zaposlenih motivisan i produktivan. Ako uzmemo to u obzir, treba raditi na unapređivanju tehnika motivacije zaposlenih, ali i imati u vidu da se ne motivišu svi zaposleni na isti način:
“HR služba i nadređeni treba da imaju u vidu na koji način komuniciraju sa zaposlenima, kao i o kakvom tipu ličnosti je reč kako bi se na najbolji način zaposleni motivisao. Kolektivni duh je jednako bitan, kao i pojedinačno ophođenje prema zaposlenima”, objašnjava Simonovićeva.
Pohvala može biti jedan od načina da se zaposleni motiviše da svoj rad obavi što bolje i da radi na sebi i svom napretku, kako bi ostvario što bolje rezultate.
Lojalnost zaposlenih nema cenu
Prema pisanju Forbsa, lojalni zaposleni je srećni zaposleni, a kao takav donosi veliku zaradu firmi. Kako navode, srećni radnici su 12% produktivniji od manje zadovoljnih kolega. Istraživanje koje je sprovedeno pripisuje porast prodaje motivisanim zaposlenima.
Da li će zaposleni biti lojalni ili ne, zavisi od mnogo faktora među kojima je i odnos sa nadređenima. “Zaposleni najčešće odlaze iz firme zbog lošeg odnosa sa menadžerom, zato oni moraju ostvariti dobru komunikaciju i postaviti zaposlene na poslove koji im odgovaraju. Takođe, menadžeri su dužni da zaposlenima daju odgovarajuće povratne informacije”, napominje Simonovićeva.
Davanje adekvatnih smernica zaposlenima poboljšava komunikaciju između nadređenih i radnika, ali istovremeno jača lojalnost zaposlenog. Lojani zaposleni korak je do uspešnog tima i ostvarenja velikih poslovnih postignuća.
Lojalnost zaposlenih je najvažniji resurs svake kompanije, ona čini da zaposleni osećaju povezanost sa nadređenima i sa svojim kolektivom, zbog čega je manja verovatnoća da će tražiti drugi posao.
Prilika za napredovanje
Osećaj da se vrti u krug zaposlenog će više odaljiti od kompanije nego što će ga povezati sa njom, a ista svakodnevica na poslu nateraće ga da se zapita – da li bi trebalo da promeni radno mesto?
Kako ne bi došlo do ovakve situacije, poslodavci bi trebalo da zaposlenima koji pokazuju napredak ukažu priliku za napredovanje. Takva prilika zaposlenog može motivisati da što više radi na sebi ne bi li uspeo da dođe na poziciju o kojoj “sanja”.
Unapeđenje zaposlenog znak je da između zaposlenog i poslodavca postoji odnos poverenja i uvažavanja, ali i vere da je unapređeni dovoljno dobar za određenu poziciju.
“Ukoliko zaposlenima povećate mogućnost za napredovanje, oni će biti motivisani da rade više i da budu produktivniji”, zaključuje HR Dunja Simonović.