Klub za traženje posla
Korak ispred drugih
1.4.2014.
Nacionalna služba za zapošljavanje je obuku u Klubu za traženje posla pokrenula i osmislila kao aktivnu meru tržišta rada, u funkciji prevencije dugoročne nezaposlenosti, koja je po svim kvantitativnim pokazateljima jedna od dominantnih karakteristika nezaposlenosti u našoj zemlji. Projekat je prvenstveno namenjen nezaposlenima koji su zapošljivi uz pružanje osnovnih usluga u oblasti aktivnog traženja posla, a kojima usled nedostatka radnog iskustva preti dugoročna nezaposlenost. Posebna pažnja se posvećuje i grupama kod kojih je rizik od dugoročne nezaposlenosti znatno izraženiji, kao što su tehnološki viškovi, prolongirano nezaposleni i pripadnici manjinskih, socijalno depriviranih grupa.
Upoznavanje
Ukoliko ste zainteresovani da se priključite Klubu za traženje posla, javite se svom savetniku za zapošljavanje, a kada se steknu tehnički uslovi, bićete uključeni u rad Kluba. Na savetniku je da vas što bolje informiše o svim mogućnostima koje vam stoje na raspolaganju.
Nakon početnog upoznavanja sa aktivnostima Kluba i uslugama Nacionalne službe, predstavićete sebe i svoje radno, ali i iskustvo u traženju posla. Na primer, neki od vas nisu imali prilike da razgovaraju sa poslodavcem, a neki su se već okušali u tome. Rad je usklađen sa potrebama korisnika i u zavisnosti od toga nekada je grupni, a nekada individualni.
Na samom startu vođe Kluba za traženje posla nastoje da putem samospoznaje sopstvenih sposobnosti probude i razviju samopouzdanje kod polaznika, a vi ćete nakon toga da odredite svoje dugoročne i kratkoročne ciljeve na planu karijere.
Dvonedeljne aktivnosti
Obuka obuhvata dvonedeljne aktivnosti koje imaju za cilj da vas nauče i osposobe da se što reprezentativnije predstavite na tržištu rada i navedete poslodavca, dobrim izgledom i sadržajem radne biografije i čitave dokumentacije koja prati određenu aplikaciju (kontaktno, propratno pismo, preporuke, diplome, dokazi o dodatnom obrazovanju i stečenim novim veštinama), da vas pozove na razgovor. Insistira se na živim primerima sa tržišta rada, koje je vođa Kluba pripremio za svoje polaznike.
Mreža se širi
Prvi klubovi za traženje posla otvoreni su u Kragujevcu i Aranđelovcu (2004. godine), a danas u Srbiji uspešno rade još 24 kluba za traženje posla, u 22 filijale, na sledećim lokacijama: Kragujevac, Aranđelovac, Valjevo, Sremska Mitrovica, Pančevo, Sombor, Leskovac, Niš, Vranje, Kraljevo, Beograd, Zrenjanin, Užice, Novi Sad, Kikinda, Kruševac, Bor, Smederevska Palanka, Zaječar, Čačak, Prijepolje, Novi Pazar, Subotica i Bačka Topola. Većina klubova je pokrenuta u saradnji sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju (EAR). U prethodne dve godine obuku u klubovima za traženje posla uspešno je završilo više od 7.000 lica.
Nastava u učionici se odvija prema metodologiji koju je razvila NSZ, a dobićete Radnu svesku, u kojoj vam je, u pisanom obliku, dostupan kompletan sadržaj koji se na obuci obrađuje. Rad u učionici kombinacija je teoretskog i radioničarskog rada, a apliciraćete i na stvarna radna mesta, o kojima informacije dobijate u Klubu (novine, internet, razmena informacija između polaznika). Naime, način rada se upravo i zasniva na konkretnim situacijama, razmeni iskustava, analizi i komentarima određenih situacija sa tržišta rada.
Kao polaznici dve nedelje ćete pohađati obuku, a nakon toga možete još 4 nedelje da posećujete Klub i koristite sve usluge.
Postani i ostani informisan
U Klubu se radi i na intervjuu sa poslodavcem, što polaznike najviše zanima. Vođa priprema blok najčešćih pitanja - prijatnih i neprijatnih, a razgovara se i o tipovima poslodavaca, ali i načinu samopredstavljanja. Naime, bitan je čak i položaj tela i mimika pri razgovoru. Takođe, bićete u prilici da pogledate film, odrađen u okviru ''Karc'' (CARDS) projekta, koji prikazuje tri različita razgovora. Bićete u prilici da komentarišete ponašanje poslodavaca, ali i način na koji se kandidat predstavio i da dajete sugestije.
U Klubu možete da saznate na koje se sve načine dolazi do informacija. Naučićete gde i kako da tražite posao i na koji način da se predstavite poslodavcu, a do takvih informacija se nekada samostalno teško dolazi. U Klubu se analiziraju oglasi i uči kako se iz teksta izvlače validne informacije. Takođe, među prvima ćete dobiti informacije o slobodnim radnim mestima, jer ćete imati slobodan pristup internetu i pripremljen spisak sajtova koji nude informacije na tržištu rada, ali i dnevne novine koje objavljuju oglase.
Nakon obuke zajedno izrađujemo kontaktno pismo, uz pomoć koga idemo uvek korak ispred drugih. Šalje se poslodavcu na skrivenom tržištu rada, kada još uvek nemamo oglašeno radno mesto, ali imamo naznaku, najavu.
U Klubu često „gostuju“ i poslodavci, koji će vam preneti svoja iskustva pri zapošljavanju novih radnika i uopšte, u rukovođenju zaposlenima, pa ćete i na taj način dobiti korisne informacije za buduće aktivnosti u traženju posla. Takođe, sastavni deo obuke su i saveti kako da se dobijeni posao zadrži.
Izvor: NSZ