Koja su najtraženija zanimanja u Nemačkoj i šta odvodi građane Srbije u ovu zemlju?
Nemačka je poznata po tome da je stalno u potrazi za radnicima, a neretko zapošljava one iz inostranstva, što građanima naše zemlje pruža velike mogućnosti. Procenjuje se da ova zemlja u narednim godinama mora da popuni hiljade radnih mesta u deficitarnim sektorima, kako bi održala ekonomsku stabilnost.
Najtraženiji medicinski radnici, odmah za njima stručnjaci iz IT sektora
Najtraženija zanimanja u Nemačkoj su u oblasti medicinske nege, gde postoji velika potražnja za negovateljima, medicinskim sestrama i lekarima. Licencu za rad iz ove oblasti u Nemačkoj je moguće dobiti uz međunarodno prihvaćenu diplomu koja odgovara kvalifikacijama ove države. Što se tiče lekara, najtraženiji su terapeuti, zubni tehničari i onkolozi. Takođe, velike mogućnosti za zapošljavanje imaju negovatelji, koji se bave negom i rehabilitacijom starijih osoba.
IT sektor u Nemačkoj je u stalnom deficitu i zbog toga je na drugom mestu vodećih oblasti za zapošljavanje u ovoj zemlji. Najveće interesovanje je za programerima, softverskim inženjerima i analitičarima. Brojna radna mesta su otvorena u oblasti informatike i telekomunikacija, a najbolje poslovne ponude iz ove oblasti su u Berlinu.
Takođe, veoma su traženi građevinski, mašinski i elektroinženjeri, a na listi deficitarnih zanimanja se nalaze i bravari, zavarivači, vodoinstalateri i automehaničari.
Šta „odvlači“ Srbe u Nemačku?
Podaci pokazuju da u Nemačkoj trenutno živi oko 450.000 Srba, a najveći broj njih se bavi građevinom. Na drugom mestu se nalazi zdravstvo, a mnogi se takođe zapošljavaju i u ugostiteljstvu. Veliki broj građana naše zemlje nalazi posao u sezonskim poslovima, poput berbe voća ili obezbeđenja na događajima.
Radnike iz Srbije najčešće privlače visoke početne plate. Minimalna zarada u Nemačkoj je od oktobra 2022. godine povećana za 3,42 odsto, odnosno prosečna plata je veća za oko 124 evra i iznosi bruto 12 evra po satu.
Za neke od ovih poslova nije neophodan visok nivo znanja nemačkog jezika, pa mnogi učenje započnu tek kada dobiju posao. Međutim, poslovi sa visokom kvalifikacijom, ujedno i većom zaradom, kao što su oni u zdravstvu, zahtevaju dobro poznavanje nemačkog jezika.
Ponuda i potražnja
U prvom kvartalu 2024. godine prosečno je bilo 44.500 kandidata koji su se prijavili za čak 150.000 otvorenih pozicija na tržištu rada, navodi se u podacima koje su objavili Udruženje nemačkih inženjera (VDI) i Institut za nemačku privredu. Ova statistika potvrđuje da ima više otvorenih pozicija nego što je na raspolaganju kvalifikovanih kandidata. U proseku, svaki kandidat koji traži posao ima mogućnost da bira između 3,3 otvorena radna mesta. Dalje se navodi da 11 odsto svih inženjera u Nemačkoj dolazi iz inostranstva.
Što se tiče studenata koji upisuju fakultete u Nemačkoj, zanimljivost koja je istaknuta u „Inženjerskom monitoru” je da je značajno opao broj studenata koji se upisuju na mašinstvo, elektrotehniku i građevinarstvo. Sa druge strane, primetan je porast studenata zainteresovanih za računarstvo.