Koja vrsta odmora će najbrže obnoviti energiju?
Godišnjem odmoru raduju se svi radnici, a destinaciju koju će posetiti biraju nekada i mesecima ranije. Kako bi na najbolji način iskoristili slobodne dane, osmisle aktivnosti kojima će se baviti pre povratka na svoje radno mesto. Svako želi da se posveti sebi u tom trenutku, pa se to može iskoristiti da se ispune želje koje su dugo na „čekanju“.
Kako je cilj godišnjeg odmora da se opustimo i odmorimo zanimalo nas je koji je to najjefikasniji način da „napunimo baterije“. Da li je pametnije izabrati aktivan odmor, ili potpuno suprotan, miran odnosno pasivan?
Aktivan odmor podrazumeva sprovođenje fizičkih aktivnosti, kako bi se unapredilo psiho-fizičko zdravstveno stanje. U to spada: plivanje, planinarenje, skijanje, trčanje, jedrenje i druge avanturističke aktivnosti. U tu vrstu odmora ulazi i svaka sportska ili rekreativna aktivnost, a vrlo često je i njihova „mešavina“. Ove aktivnosti treba razlikovati od radnih po tome što se koriste drugačiji pokreti od onih koji se koriste tokom rada.
Za razliku od radnog mesta, gde većina nas sedi za računarom u istom položaju po 8 ili više sati, vašem telu će prijati aktivnost tokom slobodnih dana i beg od pametnih uređaja. Pored radne aktivnosti čovek ima i druge potrebe, kao što su rekreacija, komunikacija, odmor, zabava i drugo. Ako svakodnevni život oplemenite svim ovim različitim aktivnostima kvalitet života će vam se značajno popraviti.
Pored pomenutih, u aktivan odmor spadaju i ekstremni sportovi, za koje se mnogi odlučuju zbog zavisnosti o adrenalinu. Pored redovnih sportista veliki je broj i avanturista koji žele da isprobaju nešto novo, poput osvajanja planinskog vrha, skakanja iz aviona i slično.
Mnogi fizičku aktivnost doživljavaju kao obavezu, a preporuka od strane lekara ide u prilog tome da je obavljanje bilo kakve aktivnosti blagotvorno za organizam. Naravno, ne treba preterivati i izazivati bol i upalu mišića, već biti umeren.
Ako, recimo tokom letovanja plivate češće nego što je to slučaj kada ste kod kuće, ili odete na časove plesa vaš odmor će biti ispunjeniji i pritom ćete steći mnogo lepih uspomena kojih ćete se sećati kada se vratite kući. Ako se pak, odlučite za pasivan odmor, tokom koga će vas mrzeti da odete do plaže ili ski staze bićete stalno umorni i poželećete više vremena da provodite u krevetu. To je slično kao i osećaj umora koji imamo ako više spavamo, dok se osećamo odmornije kada nam san traje kraće.
Godišnji odmor možete iskoristiti i za obilazak muzeja, šetanje i otkrivanje novih kulturnih znamenitosti, a sebi ćete pomoći ukoliko svaki put promenite destinaciju. Aktivan odmor je idealna prilika da probudite sportistu u sebi i pomerite svoje granice.
Američki stručnjak, koji je specijalista za spavanje, naglašava da je uvek bolji izbor aktivan odmor. Pored fizičke aktivnosti raznim rekreativnim dešavanjima ćete uticati i na smanjenje stresa, koji je nažalost sve veći problem tokom 21. veka.
Kao što je i ranije pomenuto bavljenje bilo kakvom aktivnošću će vam pomoći da što manje vremena provodite okupirani pametnim uređajima. Iskoristite odmor i nahranite dušu zanimljivostima koje to mesto može da ponudi.
Na odmoru možda pronađete nešto što vas interesuje, pa to možete da praktikujete i kada se vratite kući. Priznaćete da je takav vid provođenja vremena mnogo zabavniji od pasivnog sedenja i ležanja na istom mestu danima.
Za osobe koje se bore sa umorom i na radnom mestu pametno je da pokušaju da „zavole“ posao koji rade, ili pronađu bar neku njegovu dobru stranu. Organizam je puno pokretniji ukoliko vas zanima to što radite, pa nemojte zaboraviti da na vreme odaberete čime ćete se baviti, shodno vašim željama i ambicijama. Učinite svom organizmu uslugu i slobodne dane iskoristite na najzabavniji mogući način, a na posao se vratite vedri, nasmejani i sa obnovljenom energijom.