Koja zanimanja imaju „prolaz“ u inostranstvu?
Srpska radna snaga potragu za boljim životom, kako pokazuju istraživanja, rado traži u inostranstvu. Ipak, nisu sve profesije među stranim poslodavcima jednako tražene. Zavisno od zemlje do zemlje, neka zanimanja imaju lakši „prolaz“ za život i rad u inostranstvu. Evo koliko Srba godišnje odlazi i koje profesije su najtraženije.
Ako je verovati istraživanjima, neka od njih pokazuju da godišnje trbuhom za kruhom na rad u inostranstvo odlazi između 40.000 i 70.000 ljudi. To znači da čitav jedan manji grad svake godine pokuša da nađe posao kod stranaca. Svaki peti, kako navode, ako nije otišao svakako razmišlja o odlasku. Međutim, ne može se ići tek tako, a da se ne zna šta je kojoj zemlji potrebno.
Ono što je znatno olakšavajuća okolnost, jeste što svake godine, razvijene zemlje poput Nemačke, Švajcarske, Austrije, Kanade, Novog Zelanda, objavljuju liste deficitarnih zanimanja. Ako ste na tom spisku, lakše ćete do posla. Pa da krenemo od onih zemalja gde je srpska dijaspora tradicionalno najveća.
Austrija traži građevince i inženjere
Austrija godinama važi za jednu od top destinacija za one koji bi da posao potraže van granica Srbije. Ako ste i vi istomišljenik trebalo bi da znate da je u Austriji relativno jednostavno da nađu posao građevinci, radnici na glodalici, monteri krovova. Inženjeri u energetici i mehanici, kao i tehničari sa inženjerskim znanjem u energetici ili za analizu podataka, takođe ne moraju da brinu, jer spadaju u deficitarna zanimanja.
Nemačka - uvek posao za medicinare
Nemačka je poznata po tome što u toj zemlji za medicinsko osoblje uvek ima posla. Godinama unazad, lekari različitih specijalizacija i opšte prakse, medicinske sestre, negovatelji, nemaju problem da se zaposle u Nemačkoj.
Iako je medicina dominantna, Nemačka traži i zavarivače, radnike na metalnim konstrukcijama.Profesionalci u oblasti mehatronike, automatskih tehnologija i električnih mašina takođe mogu lako do posla u ovoj zemlji.
Švedska zapošljava babice, farmaceute, pekare
I Švedska u Srbiji važi za „obećanu zemlju“, te su mnogi pokušali tamo da nađu zaposlenje. Ono što je u slučaju ove zemlje jednostavnije, jeste što, ako se vaše zanimanje nalazi na listi traženih, možete da tražite vizu i dok ste u Švedskoj. U ostalim zemljama je mahom praksa da vizu najpre dobijete u Srbiji.
U tražena zanimanja svakako spadaju građevinski radnici, zatim arhitekte, operatori postrojenja. Dobre šanse i ovde imaju medicinske sestre i babice, terapeuti, farmaceuti. Na listi traženih zanimanja su i konobari i pekari, a cenjeni su i traženi i vozači autobusa.
Ne odustajte ako vaše zanimanje nije na listi
Liste zanimanja koja su u nekoj zemlji tražena su promenljive. Ako ste na listi, to verovatno znači da ćete lakše doći do posla u zemlji u kojoj želite da živite i radite. To naravo ne znači da bi trebalo da vas demorališe ukoliko ne nađete vašu struku. Naš savet je da ne odustajete od svojih želja. Na kraju – vama treba jedno radno mesto koje ne mora biti najtraženije. Verujte u sebe i budite uporni. Nikad se ne zna kad će vam se trud isplatiti.
Novi Zeland – mehaničari i vozači tražena zanimanja
Novi Zeland je takođe popularna destinacija za one koji bi da iz korena promene život. Biće vam, naravno lakše ako ste na listi zanimanja koja su u toj zemlji deficitarna. I zato će lakše do posla na Novom Zelandu doći stolari, automehaničari, odnosno mehaničari koji popravljaju kamione, zatim vozači kamiona. Majstori su takođe traženi, pre svega za gipsane radove, ali i radnici na putevima, kanalizaciji, odvodu.
Australija – inženjeri i menadžeri lakše do posla
Australija je malo specifična jer morate da položite test engleskog jezika i prođete proveru veština i obrazovanja koje ste naveli u aplikaciji. Svaki imigrant mora da prođe opšti test, pa tek onda da podnese zahtev za vizu, a na to ne sme biti mlađi od 18 niti stariji od 49 godina. Ako ispunjavate ove uslove, to je sjajno, onda možete proveriti da li je vaše zanimanje traženo. A ta tražena su – inženjeri, menadžeri u rudarstvu, medicinski radnici, računovođe, zatim menadžeri centara za socijalni rad, za dečje centre...