Kraj nepristojnih pitanja na razgovorima za posao
![](https://img.halooglasi.com/slike/clanci/Thumbs/M/kraj-nepristojnih-pitanja-na-razgovorima-za-p-547016.jpg)
Žena, samo zato što je žena, uskoro možda više neće moći da bude otpuštena ili prebačena na manje plaćeno radno mesto. Ni na razgovoru za posao, poslodavac neće imati pravo, po zakonu, da pita žene kakvi su im privatni planovi kada je reč o braku, trudnoći... Sva pitanja, naše dame, koja su vas uvek nervirala, mogla bi da postanu „nelegalna“, dok bi muškarci morali da se naviknu da su žene u biznisu potpuno ravnopravne.
Sve to je, naravno, realno, pod uslovom da Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, konačno stigne na dnevni red na sednici Vlade Srbije. Dan D za ovaj Nacrt, biće, kako pišu mediji, naredni četvrtak, i to zato što će Nacrt najpre biti preispitan pred Odborom za pravna pitanja, što nije uvek praksa. Ukoliko Nacrt prođe taj odbor, naći će se i na sednici Vlade – u četvrtak.
Kazne za pitanja o trudnoći i...
Ovakav sled događaja posledica je neslaganja ministara u Vladi Srbije. Ako se usaglase i usvoje ovakav Nacrt zakona, on bi omogućio ženama veća prava u poslovnom životu i komunikaciji, neizvesno je da li će taj dokument u aktuelnoj formi ići pred poslanike u Skupštini Srbije. Sa druge strane, ako se to desi, žene će dobiti priliku da kao nikada do sada zablistaju u biznisu.
Naime, novi propis zabraniće sva ona nezgodna pitanja iz privatnog života, zbog čijih odgovora su neke žene momentalno, iako nepravedno, izbačene iz trke za dobijanje posla. Poslodavci kalkulišu, pa tako i izračunaju da će žena ući u materiju, postati potpuno operativna a onda će možda da zatrudni. U tom smislu, ako na pitanje „da li planira trudnoću“ odgovori potvrdno, odlučuće se za muškarca s kojim nema tih problema. Nacrt zakona ne ide u prilog takvoj praksi.
Nacrt predviđa zabranu poslodavcima da žene prilikom zapošljavanja pitaju o braku i planovima o trudnoći, kao i najmanje 40 odsto žena na rukovodećim pozicijama u državnim ogranima. U suprotnom su predviđene visoke novčane kazne.
Biće kažnjivo da žena zbog trudnoće bude otpuštena ili prebačena na slabije plaćeno radno mesto, kao i da bude onemogućena u naredovanju. Predviđeno je i da muškarci i žene za isto radno mesto i stručnu spremu budu isto plaćeni.
Takođe, ako ste kvalifikovani, ne morate biti lepotica. U teoriji to lepo zvuči, ali praksa je pokazala da su poslodavci češće zapošljavali lepe žene. Prema nacrtu, biće zabranjeno da se prilikom konkursa za posao uz radnu biografiju prilaže fotografija, kao i da se pravi bilo kakva selekcija na osnovu izgleda.
Ko predlaže, a ko koči zakon?
Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti zapravo je „beba“ potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Zorane Mihajlović. Ona je nedavno zatražila podršku za nacrt uz ocenu da će on promeniti sutrašnjicu i doneti više slobode građanima i građankama Srbije.
Prema njenim rečima, rodna ravnopravnost nije feminizam, ni seksizam već način da ravnopravnost koja stoji u Ustavu Srbije bude sprovedena u svakodnevnom životu.
Ona je, u autorskom tekstu za jedan dnevni list, navela da i muškarci žele jednake uslove za sve i da to i ne može da se sprovede bez muškaraca.
Sa druge strane, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nije dalo pozitivno mišljenje i zato se i dalje čeka na Nacrt. Ministar Zoran Đorđević, kako pišu mediji, želi da njegov resor da taj predlog, a zbog nesuglasica će Nacrt završiti pred Odborom za pravna pitanja. Odborom predsedava ministarka pravde Nela Kuburović, a članovi su Branko Ružić i Nebojša Stefanović, ministar Đorđević i Aleksandar Vulin.
Ako situacija bude neizvesna, prema pisanju Blica, o Nacrtu će odlučivati premijerka Ana Brnabić.