Motivišite zaposlene – ne košta mnogo, a donosi profit
Jedna od najvećih zabluda poslodavaca je ta da, ukoliko ponudi nadprosečnu platu za određenu poziciju, zaposleni će biti zadovoljan i daće sve od sebe na radnom mestu. Plata je, naravno, veoma važna, ali to ipak nije i jedini način da se zaposleni motiviše da što efikasnije obavlja svoje radne zadatke. Halo oglasi Posao će vam dati nekoliko predloga kako da motivišete radnika.
Razvijati kadar i motivisati zaposlene u kontinuitetu traži ozbiljnu posvećenost svojim ljudima, koju će oni, u velikoj većini slučajeva, znati i da cene. I ne samo to, sigurno je da ćete tako imati veće prihode i poslovni uspeh, bez obzira da li ste na čelu firme ili tima.
Ulažite u zaposlene
Edukacija, službeni auto, bolji službeni telefon, laptop, tablet... sve to govori zaposlenom da je deo tima u kompaniji kojoj su zaposleni bitni i koja brine o svakom pojedincu. A ko ne bi voleo da radi u takvoj kompaniji? Pojedine kompanije obezbede za svoje zaposlene plaćenu članarinu u fitnes centru, naročito ako je reč o poslovima na kojima se mnogo sedi. Druge, pa, uplaćuju privatno penziono i zdravstveno osiguranje. Svaki od ovih izdataka za uspešnu kompaniju nije ništa što utiče na ukupne troškove, a mnogo znači za kadrove. Sa takvom porukom, oni će se potruditi više što svakako utiče na profit.
Nagradite svog radnika
U Srbiji još ima uspešnih kompanija koje isplaćuju 13. platu, ili na kraju godine dele bonuse radnicima. Neke imaju i druge vrste novčanih stimulansa, odnosno daju mogućnost da se dodatno zaradi, što može mnogo da učini na polju motivacije zaposlenih. Tako će ljudi da budu zadovoljni sobom, a onda će želeti i da zadrže posao koji im to omogućava. Naš savet je da uvedete mesečne i kvartalne nagrade onima koji su se najbolje pokazali i da im na taj način pošaljete poruku da cenite njihov rad i trud.
Sigurnost
Da biste zadržali najbolje u kolektivu, nije novac najvažniji. Bitno je i da im obezbedite takvu radnu atmosferu u kojoj će se osećati zadovoljno i nadasve sigurno. Ukoliko vaš zaposleni smatra da kolektiv, a posebno direktor, neće stati iza njega, neće se osećati sigurno i to će mu uticati na posao. Priznaćete da i vi želite šefa od koga možete da učite i na koga možete da se ugledate. To morate da date i drugima, kako bi bili zadovoljni radnim mestom. Dostojanstvo nema cenu, ali svi cene kad im taj osećaj ne oduzimate.
Postavite cilj, ali ne birajte način
Dopustite da zaposleni ima neku slobodu u odlučivanju. Recite im šta želite da urade, ali se ne upuštajte u ceo proces i način na koji će oni da ostvare zadati cilj. Tako ste im dali dozu samostalnosti i podstakli ste im kreativnost. Negujte to kod zaposlenih.
Osećaj važnosti
Zaposleni koji oseća da je bitan, daje sve od sebe da se i dalje dokaže. Zato su pohvale mnogo važne. Kad god vaš zaposleni uradi nešto dobro, na vama je da ga pohvalite. Još je bolje da to učinite pred drugima. Videćete i sami koliko će se to pozitivno odraziti na posao.
Rešite se “mobera”
Dobra atmosfera na radnom mestu je dragocena i prvi preduslov za zadovoljstvo zaposlenih. Zato sve “mobere” koji tu atmosferu narušavaju postavite na svoje mesto. Oni svojim bahatim ponašanjem uteruju strah ljudima koji nisu “ratoborni” i koji se pristojno ponašaju. Vaš je posao da taj strah oterate i ne dozvolite nikome da nad njima sprovodi bilo koju vrstu mobinga.
Timski duh
Timski duh je važan i zato se, kao menadžer, morate pobrinuti da se održi osećaj pripadnosti i da se “igra za isti tim”. Uspešne kompanije organizuju takozvane tim bildinge, tako što pošalju sektor na dvodnevni ili višednevni seminar van grada u kojem se kompanija nalazi, ali sa isplaniranim aktivnostima i nakon radnog dela. Ili jednostavno organizuju aktivnosti van grada, kako bi se zaposleni upoznali na drugi način, zbližili i još bolje izvršavali svoje radne zadatke.