Na rad u inostranstvo samo sa licenciranom agencijom
Građani Srbije, bar oni koji su vlasnici diploma, sertifikata ili odgovarajuće kategorije vozačke dozvole koji su traženi u inostranstvu i plaćeni više nego kod nas, sve češće se poslednjih godina odlučuju na to da napuste zemlju u potrazi za poslom u inostranstvu. U tome ih posebno motivišu agencije koje nude primamljive poslove u inostranstvu. Problem je što nisu sve agencije ovlašćene da posreduju u zapošljavanju, pa neki broj naših građana, koji su se nepromišljeno “zaleteli” biva prevaren.
Halo oglasi Posao će pokušati da vas provedu kroz ovu tematiku i da vam ukažu koje su to agencije kojima možete pokloniti poverenje, odnosno ko može da se bavi zapošljavanjem u inostranstvu.
Provizija – znak za uzbunu
Koristeći “urbane legende” o dobro plaćenim poslovima za srpske lekare, medicinske sestre ili, primera radi, vozače, mnoge agencije traže proviziju od nekoliko hiljada evra, ne bi li vam obezbedile posao iz snova. Da se razumemo, ti poslovi i jesu dobro plaćeni u inostranstvu, mada često ima preterivanja u iznosu plate kada je reč o agencijama koje ne posluju legalno. Zapravo, zabrinite se ako od vas traže novac kako bi vam ponudili posao u inostranstvu, jer agencijsku proviziju plaća poslodavac. Kako je to predvideo Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti - jedno od načela je upravobesplatno obavljanje poslova zapošljavanja prema nezaposlenim. To znači, da agencijane može po zakonu da naplaćujesvoje usluge posredovanja u zapošljavanju u inostranstvu klijentima koji traže posao, već isključivo poslodavcima u inostranstvu.
Prvo ugovor pa onda na put
Koristan savet koji ne bi trebalo da zanemarite, jeste da ne krećete na put u inostranstvo preko agencije za zapošljavanje dok ne potpišete ugovor o radu sa novim poslodavcem. Ono što bi trebalo da bude definisano tim dokumentom, a što će zaštititi vaša prava kad se otisnete u drugu državu, jesu trškovi prevoza, troškovi opštih, sanitarnih i specijalističkih zdravstvenih pregleda, izdavanje uverenja o zdravstvenoj sposobnosti, obezbeđivanje dozvole za rad.
Licenca – za sigurno zapošljavanje
Prvi savet je da, ukoliko želite posao u inostranstvu, pokušate da do njega dođete preko Nacionalne službe za zapošljavanje ili isključivo preko licenciranih agencija, koje ispunjavaju sve zakonske uslove za poslovanje. Kad smo to rekli, i kad vaše zanimanje nije na listi traženih u NSZ, ostaje vam da listate agencije. I kad ste našli šta vas zanima, prvi korak je da proverite da li vaša agencija uopšte postoji i svakako, da li ima licencu. Možete agenciju uvek da proverite na portalu Agencije za privredne registre. Mada, ako vas zanima da li ima licencu, to možete da učinite tako što ćete na sajtu Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, koje uredno vodi evidenciju, otići u odgovarajući odeljak. Na njihovom portalu je dostupan registar agencija za posredovanje u zapošljavanju sa odgovarajućom licencom (spisak agencija sa licencom dostupan je i na sajtu NZS). Ministarstvo je i adresa ukoliko hoćete da prijavite agenciju za nesavesno poslovanje, jer rad agencija spada u nadležnost ovog ministarstva. Takođe, agencija je dužna da ministarstvu dostavlja spisak osoba koje je uputila na rad u neku drugu zemlju, tako da je i to još jedan važan element koji doprinosi sigurnosti radnika.
Najtraženija zanimanja u zemljama EU
Medicinske sestre
Lekari specijalisti
Stomatolozi
Inženjeri
IT stručnjaci
Fizioterapeuti
Građevinci
Kuvari
Varioci
Knjigovođe
Vozači
Psiholozi
Zašto je licenca važna?
Licenca agencije koja je posrednik u zapošljavanju je svojevrstan garant da će taj posrednik obaviti dobar posao i da nije reč o prevari. Pre svega, zato što i sticanje licence ima svoje uslove, koji se odnose delom na tehničku opremljenost, a delom, što je još važnije, na ljudske kapacitete. To znači da bi, za sticanje licence, agencija posrednik u zapošljavanju u inostranstvu, morala da ima najmanje jednu osobu koja je završila fakultet, dok se očekuje da ostalo osoblje ima završenu najmanje srednju školu. Sa tako obrazovanim kadrom, očekuje se da agencija može da pruži kvalitetnu uslugu nezaposlenima. Naravno, ukoliko se neka od agencija ne pridržava strogo ovih pravila može da se desi i da ostane bez licence. Recimo, ukoliko svi neophodni uslovi nisu ispunjeni i to se pokaže u kontroli, na primer, nema zaposlenu nijednu osobu sa završenim fakultetom. Naravno, razlog za oduzimanje licence je i svako delo koje nije zakonom dozvoljeno.