Napišite originalno motivaciono pismo i ubedite poslodavca da ste vi pravi izbor
Motivaciono pismo je dokument koji se obično šalje uz CV (biografija) i sadrži dodatne informacije o osobi koja se prijavljuje za posao. Poželjno ga je proslediti poslodavcu pri svakoj prijavi za posao, kako bi stekao bolji utisak i podobnije upoznao potencijalnog zaposlenog.
Sadržina motivacionog pisma se razlikuje od osobe do osobe, jer je to ličan dokument u kome treba da iskažete svoje ciljeve i naglasite vrline. Nakon što prosledite biografiju, dobro razmislite o tome kojim informacijama je potrebno da je obogatite i na taj način oplemenite svoje motivaciono pismo.
Šta treba da sadrži motivaciono pismo?
U samom uvodu dobro bi bilo da navedete svoje ciljeve i šta vas je to motivisalo da se prijavite za baš taj oglas za posao. Potrudite se da ostavite utisak odgovorne osobe, koja je spremna da nauči nešto novo i odgovori potrebama poslodavca u svakom trenutku. Možete pomenuti i trenutnu situaciju (studije,posao) i navesti kako se vaše obaveze mogu uklopiti sa novim poslom ili programom.
Pokušajte da saznate što više informacija o poslodavcu i prilagodite njegove potrebe svojim mogućnostima, te mu objasnite zašto biste baš vi bili odličan izbor za tu poziciju. Izbegavajte fraze koje su u ponudi na Internetu i pridobijte poslodavca direktnim obraćanjem i ponudom svojih usluga.
Trudite se da se fokusirate i na budućnost i skrenete pažnju poslodavcu na ciljeve koje želite da postignete. Na taj način ćete ostaviti profesionalan utisak nekoga ko je uvek spreman na saradnju i napredak.
Forma motivacionog pisma
Kada pišete motivaciono pismo potrudite se da ne bude previše šturo i da poslodavac ne izgubi interesovanje prilikom čitanja. Njegova dužina bi trebala da bude do četiri pasusa. Poslodavcu se obraćate u prvom licu jednine, a nakon što završite pisanje prekontrolišite tekst kako ne bi bilo pravopisnih ili gramatičkih grešaka. Ako se odlučite da motivaciono pismo sastavite na latinici vodite računa da koristite srpska slova (š,č,ć,đ).
Trebalo bi da se u pismu obraćate konkretno nekoj osobi (direktoru firme, HR menadžeru itd.). Pored osnovnih podataka koje je potrebno uneti, ostavite i svoje podatke kao što su: ime i prezime, adresa, e-mail adresa i broj telefona.
Najčešće greške
Imajte na umu da poslodavcu pored biografije šaljete i motivaciono pismo. Dakle, informacije koje može pronaći u vašem CV-ju ne treba da prepričavate u motivacionom pismu, već da ih dopunite ili razradite.
Ukoliko navodite lične osobine navedite i činjenice kojim ih potkrepljujete. Npr. ako navodite da ste uporni, obrazložite to time što ćete navesti da vas je upravo upornost dovela do nekih poslovnih uspeha ili projekata.
Važno je i da ostanete u tematskom okviru koji ste sebi odredili. Kako ne biste “odlutali” sa teme zapitajte se šta vas to čini posebnim i zbog čega smatrate da ste prava osoba za taj posao.
Motivaciono pismo treba da bude profesionalno, ali takođe ga možete “začiniti” i zanimljivim sadržajem. Vaš cilj je da ostavite utisak na poslodavca i da vašu prijavu zapamti. Dok čita pismo on ne zna ništa o vama, osim onoga što mu vi napišete, stoga iskoristite tu priliku i predstavite se u što pozitivnijem svetlu. To ne znači da treba da koristite superlativ i hvalite se svojim uspesima, već da naglasite svoje kvalitete uz dozu skromnosti. Možda će vam ovo delovati konfuzno, ali nijedan poslodavac ne želi zaposlenog koji više priča o svojim uspesima nego što radi.
Ovo je slobodna forma obraćanja i trebalo bi da postupite po ličnom nahođenju. Pokažite odlučnost, profesionalnost i kreativnost, a to će vas dovesti do odličnog rezultata, a vaše pismo će zainteresovati poslodavce. Nakon ovog vida obraćanja sledi intervju na kome možete i uživo pokazati svoje kvalitete, stoga iskoristite ove savete na najbolji način. Srećno!