Nastavak školovanja ili prvi posao
Veliki broj maturanata nakon završetka srednje škole dolazi u nedoumicu da li da nastavi sa obrazovanjem ili da se ipak odluči za rad. Ova neodumica je potpuno opravdana jer fakulteti traju četiri godine dok je s druge strane posao mogućnost da mlada osoba postane finansijski nezavisna.
Dobra i loša strana medalje
Kada govorimo o obrazovnom sistemu u Srbiji, može se zaključiti da je pri samom konkurisanju za određeni fakultet potrebno pripremiti se za polaganje prijemnog ispita. Takođe, treba uzeti u obzir da u manjim gradovima ne postoje fakulteti koje bi potencijalni student želeo da upiše. Ukoliko ipak uspe da upiše fakultet u drugom gradu, od studenta se očekuje da ima krov nad glavom i dovoljno novca za život u novom gradu. Ako student upadne na bužet onda su mu mesto u studentskom domu i hrana u menzi zagarantovani, pa u tom slučaju ne bi trošio veliku količinu novca.
Nakon fakultetskog obrazovanja od studenata se očekuje da se zaposle u struci i dok traže posao u većini oglasa istaknuto je da se od njih očekuje iskustvo u oblastima za koje su konkurisali. Postavlja se pitanje – kako da potencijalni zaposleni imaju iskustvo ukoliko su sve vreme proveli studirajući?
Rešenje postoji, a to je upravo volontiranje ili praksa u oblasti za koju se školuju studenti. Zanimanja kao što su novinarstvo, različite pozicije u okviru marketinga, poslovi u oblasti medicine, advokature i prava samo su primeri poslova na kojima bi bilo poželjno da budući zaposleni imaju iskustva.
Neretko se dešava da studenti upravo iz ovih oblasti imaju prakse ili volontiraju pri određenim institucijama, kako bi imali dodatno iskustvo i primenili u praksi sva znanja koja su stekli na fakultetu. Dobra strana medalje jeste što na praksama koje imaju studenti postoji mogućnost da dobiju ponudu za posao. Takav primer možemo videti na televizijama gde se mladi studenti novinarstva zapošljavaju posle određenog perioda, pravnici prilikom rada u određenim advokatskim kancelarijama i studenti ekonomije u firmama u kojima su do tada volontirali.
„Čovek se uči dok je živ”
U oblastima kao što su advokatura očekuje se polaganje pravosudnog ispita, posle četvrte godine fakulteta ali istovremeno se očekuje i da je budući advokat stekao pripravnički staž. Upravo to govori da i nakon četvrte godine fakulteta, student nema izvor prihoda u struci za koju se školuje.
U obzir treba uzeti i to da pet godina školovanja sa pavosudnim ispitom važi ukoliko je student u roku davao ispite, a da studiranje može trajati i duže ukoliko godine na fakultetu nije završavao u predviđenom terminu.
Kada je medicina u pitanju polaganje državnog ispita je poželjan standard za sve koji žele da budu doktori jer nakon pete godine studija podrazumeva se i to. Takođe, svi koji su posle srednje ili fakulteta počeli da se bave zanimanjima u oblasti medicine nužno je da pohađaju različita usavršavanja kako bi po najboljim standardima obavljali svoj posao.
Velika odricanja i upornost potrebni su ukoliko neko izabere zanimanje koje je nalik na navedena dva i mora biti speman na to da će se “sve jednog dana isplatiti.”
Posao pre svega
Veliki broj mladih sanja o tome da se što pre osamostali i zato se najčešće odlučuju za posao nakon završetka srednje škole. Poslovi koje najčešće obavljaju nakon završetka srednje škole su u oblasti ugostiteljstva, hotelijerstva, kulinarstva, a neretko obavljaju i uslužne delatnosti kao što su frizerski zanat, kozmetičke usluge, usluge prevoza i drugo.
Postoje i zanimanja koja su poput knjigovodstva i računovodstva, upravo ova zanimanja mogu obavljati mladi sa završenom srednjom ekonomskom školom, a neretko se nakon medicinske škole mladi odlučuju za obavljanje poslova kao što su medicinski tehničar, medicinska sestra i slično. Ovakva zanimanja daju vetar u leđa mladima koji žele da se osamostale i da postignu finansijsku nezavisnost.
Kada je reč o poznavaocima jezika, neretko se mladi odlučuju za rad u call centrima u kojima mogu kao agenti podrške ili prodaje komunicirati sa klijentima na stranim jezicima. Takve kompanije mladima nude napredak i spremne su da nagrade one koji se pokažu odgovorno, pa najbolji brzo postaju tim lideri i dobijaju unapređenje.
Na to da li će mladi izabrati posao ili obrazovanje može uticati mnogo faktora, ipak najbitnije je imati jasan cilj u životu.