Nemačka zove radnike
Na vrhu liste po zaradama, verovali ili ne, automobilski tehničari sa čak 4.500 evra mesečno, a za njima idu inženjeri elektrotehnike sa 4.340 evra i lekari sa 140 evra nižom zaradom
U nemačkom Zavodu za zapošljavanje u septembru je oglašeno 600.000 radnih mesta, 1.000 više nego u isto vreme prošle godine. Ponuda nemačkog zavoda jeste primamljiva za građane ali cilj nije lako postići. Naime, potrebno je ispuniti niz uslova i potrošiti određenu svotu novca, kako bi se državljanin Srbije zaposlio u nekoj od nemačkih firmi. Prvo, za zaposlenje u Nemačkoj potrebno je da građani nađu poslodavca, zatim da im poslodavac obezbedi radnu dozvolu, te nakon toga da dobiju boravišnu dozvolu (radnu vizu).
Zatim, neophodno je da pre nego što pokušate da se domognete posla proverite i da li se vaše zanimanje nalazi na listi deficitarnih zanimanja u Nemačkoj, a ako je to slučaj, sledi prikupljanje dokumentacije. Vrsta dokumentacije može da varira od poslodavca do poslodavca, ali za radnu dozvolu će svakako trebati kopija putne isprave, prevod diplome, dokaz o radnom stažu, dokaz o poznavanju jezika.
Primamljiv posao, naravno, nije lako dobiti, a pre nego što počnete da zarađujete neizostavni su i troškovi. Oni se odnose na prevod dokumenata na nemački jezik, odnosno usluge sudskog tumača. Po pravilu, uvek se dostavljaju overene kopije, pa i to iziskuje određene troškove. S druge strane, troškovi vađenja radne dozvole su u potpunosti na poslodavcu. Jedan od troškova je i sama potraga za poslodavcem, ukoliko se radnik odluči da ode u Nemačku i tamo traži posao. Poslodavca možete pronaći i na veb-portalima, kao što je portal Savezne agencije za rad Nemačke (www.arbeitsagentur.de). S obzirom koliko se ovde malo zarađuje, sindikalci ističu da interesovanja za rad u Nemačkoj ima.
Prvi korak ka zaposlenju je stupanje u kontakt s poslodavcem. Od njega morate da dobijete potvrdu o sklapanju radnog ugovora, s kojom u nemačkoj ambasadi podnosite zahtev za radnu vizu. Za tzv. „plavu karticu“, boravišnu i radnu dozvolu za stručnjake sa fakultetskom diplomom, preduslov je apliciranje za vizu.
Uredbom o zapošljavanju pristup tržištu rada za strance ograničen je na određena zanimanja. Za ostale je neophodna saglasnost uprave za zapošljavanje, a kada je reč o zanimanjima sa niskim stepenom kvalifikacije ili bez kvalifikacije, važi zabrana regrutovanja, pa su izgledi za dobijanje pozitivnog odgovora izuzetno mali. S druge strane, lekari, lekari specijalisti, psihoterapeuti i veterinari iz Srbije mogu da rade u Nemačkoj čim se proveri usaglašenost srpske i nemačke diplome. Ipak, u većini profesija potrebno je položiti dodatni ispit - aprobaciju. Inače, cena potvrde o priznavanju diplome je 100 evra, a za svako ponovno izdavanje potvrde plaća se 50 evra. Aprobacija nije neophodna za rad u deficitarnim zanimanjima, ali je isti onda ograničen na dve godine.
Ukoliko ste kvalifikovani, od zaposlenja u Nemačkoj, osim uspešno završene birokratije, deli vas i poznavanje nemačkog. Za radnu dozvolu dovoljan je A1 stepen, za poslove sa srednjom školom B1, dok se za visoko obrazovane kadrove zahteva C1.
Sve koji razmišljaju da li da preduzmu ovakav korak zanima visina zarade u određenim profesijama. Na vrhu ove liste su, verovali ili ne, automobilski tehničari sa čak 4.500 evra mesečno, a za njima idu inženjeri elektrotehnike sa 4.340 evra i lekari sa 140 evra nižom zaradom. Stručnjaci za grejna i rashladna tela zarađuju u proseku 2.500 evra, negovateljice za stare 2.150, vodoinstalateri 2.000, medicinske sestre 1.900, pekari 1.800, a konobari 1.300 evra. Treba imati u vidu da se ovi iznosi odnose na plate u Zapadnoj Nemačkoj, dok u Istočnoj mogu biti i do 1.000 evra niže. Ipak, visina zarade sama po sebi ne znači ništa
bez troškova svakodnevnog života, a cene u Nemačkoj su takve da i nakon plaćanja računa i hrane ostaje više novca nego u Srbiji. Mesečna kirija za dvosoban stan u većim gradovima je 900 evra, a jednosoban bi koštao samo 200 evra manje. U manjim gradovima cene su niže samo stotinak evra.
Najtraženija zanimanja Kako je objavio „Kroekspres“ (Croexpress), najtraženiji su radnici u sledećih 10 zanimanja: industrija metala - poslovi Metallerzeugung, Metallbearbeitung, Metallbau; trgovina - Verkauf; transport i logistika - Verkehr und Logistik; mašinski tehničari - Maschinentechnik; automobilski tehničari - Fahrzeugtechnik; mehatronika - Mechatronik; električari - poslovi Energietechnik i Elektrotechnik |