Ostavite posao na poslu
Ako ne radite u kompaniji koja strogo poštuje radno vreme, i gde ste, po isteku tog vremena rasterećeni bilo koje radne obaveze, onda je ovaj tekst upravo vama namenjen. Halo oglasi Posao su pripremili za vas nekoliko saveta koje je izvorno dala Elizabet Grejs Sanders o tome kako da posao ne nosite kući. Reč je o četiri koraka, koja će vam pomoći u nameri da se ne opterećujete poslom kad niste na poslu.
Prvi korak: Definišete vreme “posle posla”
Ovaj deo je veoma važan. Recimo, ako imate tradicionalno radno vreme od 9 do 17 časova, onda imate kakvu takvu mogućnost da kontrolišete “nošenje posla kući”. Međutim, ako radite u kompaniji koja ima fleksibilno radno vreme, moraćete sami da smislite kada ćete biti dostupni, a kada ne. Možda vaš poslodavac smatra da bi trebalo da radite određeni broj sati. To je u redu. Onda pokušajte te sate u fleksibilnom radnom vremenu da uklopite u svoje privatne obaveze. Možda ste krenuli na trening, ili žurite na neki čas stranog jezika, a možda ste krenuli da pokupite dete iz vrtića. Sa druge strane, ako vaš frilens angažman podrazumeva da na posao trošite previše slobodnog vremena, možda je za vas obrnut pristup. Recimo, pokušajte da planirate koliko vam vremena treba da se naspavate, zatim, da vežbate, da odete na svoj čas, da se vidite sa prijateljima. Zatim proverite koliko vam je vremena ostalo za poslovne aktivnosti.
Drugi korak: Budite mentalno bistri
Pobrinite se da budete mentalno bistri kada je reč o odlučivanju šta treba da se uradi i kada ćete to uraditi. Predlog je da imate mesto gde zapisujete obaveze i štiklirate kada ste neku obavili. Možete koristiti neku od prigodnih aplikacija, ili prosto tablet i beležiti u kalendar. Ali, poenta ovoga je da ne ležite noću pokušavajući da se setite šta vam je sve zabeleženo u “to do” listi. Sledeća stvar je da isplanirate svoj posao. Planirajte u koje vreme ćete obaviti zadatke koje ste planirali. Važno je, čak i kada niste frilenser, da znate kada treba da radite svoj posao, a ne da izlazite u susret kolegama i njihovim zahtevima. Planiranje kakvo je ovde predloženo, smanjiće vašu nervozu i usmeriće vas na najvažnije zadatke, samim tim ćete ispoštovati zadate rokove.
Na kraju, važno je i da završite radni dan. Pregledajte listu dnevnih obaveza i kalendar da biste se uverili da ništa nije zaostalo neurađeno. Prođite kroz mejlove da proverite još jednom da nije promakla neka hitna poruka, pre nego što izađete iz kancelarije. Idealno je da to sve obavite, nekih 20 minuta do pola sata pre isteka radnog vremena ako ga imate.
Treći korak: Komunicirajte sa kolegama
U nekim situacijama na poslu, možete da uspostavite pravilo koje će podrazumevati da u neko vreme niste dostupni. Tada je možda najbolje da otvoreno kažete kolegama da nećete biti dostupni, recimo, posle 18 časova, ali da ćete se javiti u neko doba kada registrujete da je bilo poziva ili tokom sutrašnjeg radnog dana. Kada ih jednom naviknete na to da u određeno vreme niste dostupni, verovatno više neće ni pokušavati da vas dobiju u to vreme.
Ovo naravno, nije taktika za one koji imaju poslove koji podrazumevaju bolju povezanost. Ali i to možete donekle kontrolisati. Ne primer, recite kolegama da je u redu da vam šalju sms poruke do 18 časova, ali da posle tog vremena više volite da dobijete mejl. Objasnite da postoje određeni delovi dana, kada niste blizu računara i niste prosto u mogućnosti da odgovorite na mejlove. Ako je baš hitno, pozovite ili mi pošaljite sms poruku. To će svakako, takođe, smanjiti očekivanja da se morate baviti poslom i u slobodno vreme.
Četvrti korak: Završite posao dok ste na poslu
Jedno od najvažnijih pravila je sledeće, bavite se poslom na poslu. Mnogi su skloni da ostave posao za kasnije, kad se kolege raziđu i posle radnog vremena, jer tada konačno imate malo mira i ne prekidaju vas drugi koji vam ulaze u kancelariju nekim svojim poslom. Ali, vreme je da uklonite sve faktore koji vas ometaju da se bavite poslom na poslu i da počnete da obavljate sve što je potrebno isključivo u vreme predviđeno za rad. Ako vam je lakše, ubacite u calendar vreme za obavljanje određenog zadatka i pridržavajte se toga. Ako ne možete da radite u kancelariji, već vam je lakše da odete u park – učinite to. Nećete uspeti da ne razmišljate o poslu, ukoliko vas tokom radnog dana nešto konstantno ometa. Nije možda loše ni da odredite tačan broj sati koliko ćete na jednom zadatku raditi. Recimo, ovo sada radim od 9 do 11 i onda prestajem s tim. Ili, radiću na tome za vikend od 9 do 11 i to je vreme predviđeno za izvršenje tog zadatka. Ali pre i posle toga neću da se bavim zadatkom i poslom. Misliću na nešto drugo. Malo po malo, prestaćete da se opterećujete poslom u vreme koje niste za to predvideli, što će doprineti da na posao dolazite odmorniji i rasterećeniji, a pre svega skoncentrisani na radne zadatke.