Ovo su greške koje treba da izbegnete u CV-u
Potraga za poslom često vam može oduzeti mnogo energije i strpljenja, a prvi cilj sa kojim ćete se sresti jeste kreiranje biografije na osnovu koje ćete ostaviti dobar utisak kod poslodavca. Kompanije prilikom zapošljavanja često organizuju nekoliko krugova razgovora, testova, da bi na kraju dobile idealnog kandidata za datu poziciju. Zbog toga je bitno da prilikom pisanja CV-ja izbegnete greške koje vas mogu „koštati“ posla.
Pred vama je nekoliko grešaka zbog kojih vaš CV, pa i vi sami delujete neozbiljno, odnosno neprofesionalno pred poslodavcem.
Niste kvalifikovani
Slobodno možemo reći da je ova greška fatalna. Naime, radi se o tome da vaš CV nije prilagođen za poziciju na koju se prijavljujete. Primera radi, to bi bilo kao da PR stručnjak šalje svoj CV za poziciju marketing menadžera. Dakle, u osnovi poslovi jesu slični, ali nikako isti i poslodavac u ovom slučaju dati CV neće uzeti u razmatranje. Dakle, dobro čitajte oglas i procenite da li ste dovoljno kompetentni i ispunjavate li uslove koji su navedeni u njemu.
Klišei
Prilikom kreiranja biografije kandidati često posežu za konkretnim primerima, te se često dešava da određene floskule preuzmu upravo iz tih primera. Veoma je bitno da vaša biografija bude originalna i da način izražavanja bude svojstven vama. To znači da npr. umesto „dobrih komunikacionih veština“ možete navesti koliko ste projekata uradili i sa kime ste sarađivali.
Gramatičke ili slovne greške
CV je tekst u kome koncizno treba da bude navedeno vaše prethodno radno iskustvo i veštine. Zbog toga vodite računa da bude gramatički ispravan. Najbolje je da pre slanja biografiju odštampate i još jednom pročitate sve. Na taj način ćete najlakše uočiti greške.
Dužina
Kao što je ranije navedeno, bitna je konciznost teksta. Idealna dužina biografije je jedna strana A4 formata. Ukoliko ne može sve da vam stane na tu jednu stranicu, onda se potrudite da sadržaj bude što interesantniji kako bi vas poslodavac pitao za ostatak iskustva na razgovoru, čime ste korak bliže željenom poslu.
Poslovna mejl adresa
Ovaj tip grešaka se u najvećem broju slučaja može primetiti kod kandidata bez prethodnog iskustva. Ukoliko posedujete neprimerenu mejl adresu trebalo bi da napravite novu, koja će služiti samo za posao. Ovde se radi o maloj grešci, zbog koje ostavljate loš utisak na poslodavca.
Vizuelni efekti
Postavite se u ulogu HR stručnjaka i zapitajte se kakav biste CV vi voleli da vidite dok birate kandidate. Naučno je dokazano da ljudi dosta pažnje obraćaju na vizuelne efekte i boje. Zbog toga vodite računa kako će vam vizuelno izgledati tekst i nemojte preterivati sa drečavim bojama. Dovoljno će biti ako vam samo naslovi i podnaslovi budu u drugačijem tonu. Takođe izbegavajte neobične fontove koji su teški za čitanje.
PDF format
Možda mislite da je ovo jedna od manje bitnih stavki, ali poslodavci obraćaju pažnju na format vaše biografije. Nemojte je pisati u Word-u ili Open Office-u, već treba da bude u PDF formatu. Ovaj format je veoma pregledan i poslodavac sve informacije može jasno videti kada otvori fajl, dakle neće biti nikakvih promena.
Pored pomenutih grešaka koje kandidati često prave postoji još nekoliko koje ćemo samo pomenuti.
Potrudite se da pišete istinu i da svoje iskustvo ne preuveličavate. Poslodavac će sve već „proveriti“ kada počnete da radite, stoga nemojte sebi stvarati nepotrebne probleme. Izbegavajte ponavljanje reči i rečenica, kao i nepotrebne detalje, kao što je plata. O tome ćete sigurno imati priliku da pregovarate. Budući poslodavac takođe ne mora u vašem CV-ju da vidi razloge za raskid prethodnih saradnji.
Mnogo je grešaka do kojih nenamerno može doći, ali zapamtite da konciznim i jednostavnim CV-jem takođe možete oduševiti poslodavca. „Manje je više“, a detalje ćete imati priliku da otkrijete tokom razgovora. Usvojite ove savete i samouvereno izaberite svoj naredni posao.