Paket države za privatan sektor
Privatan sektor, usporen i ukočen usled širenja korona virusa, danima je na iglama, čekajući mere koje je sam vrh države najavio kako bi im omogućio opstanak i nastavak biznisa po okončanju vanrednog stanja. Mere je najpre delom najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a zatim su, nekoliko dana kasnije objavljene precizne mere i paket pomoći težak oko 5,1 milijardu evra.
Preliminarno, pre nekoliko dana, pre nego što su usledile konačne mere, predsednik je dao svojevrsni “teaser” i najavio neke najvažnije. Najpre, rekao je nešto što je za privrednike veoma važno, a to je da će kurs dinara ostati stabilan. Zatim, izjavio je da je država izdvojila 700 miliona evra za podršku mikro i malim preduzećima kako bi njihov biznis opstao za vreme i nakon krize koju je izazvao virus korona. Uz ograničenje, naravno, isključivo na one kompanije koje nisu otpuštale masovnije. Na podršku mogu da računaju samo firme koje, ako su i otpustile, nisu više od 10 odsto zaposlenih. Vice versa, one poslodavce koji su zapošljavali nove ljude, država će nastojati da stimuliše i nagradi, mada i dalje nije precizirano tačno kako. U poslednje vreme, u medijima su se pojavili napisi da je poslodavac masovno otpuštao, a zatim vraćao radnike na posao. Predsednik je rekao da, ukoliko je otpustio radnike pa vratio, biće mu plaćeno.
Pored toga, predviđeno je i odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na 2021. godinu, kao i akontacija poreza na dobit za sledeću godinu. Posebno misleći na održanje tekuće likvidnosti privrede, Vučić je najavio garantni fond preko kojeg će banke ubaciti u sistem više od dve milijarde evra. Predsednik je istakao da će država biti garant privredi tri godine.
Prvi put je država voljna da podrži kompanije, velika i srednja preduzeća, tako što bi otkupljivala njihove kompanijske hartije od vrednosti, takozvane korporativne obveznice, čime se dramatično podižu velika i srednja pređuzeća. U međuvremenu, objavljen je i konačan paket mera države, koji izgleda ovako.
Paket mera države
Paket podrazumeva 9 ekonomskih mera države za podršku privredi Srbije, a efekat je procenjen u visini od 608,3 milijarde dinara.
Kako je, predstavljajući mere, izjavio ministar finansija Siniša Mali, potvrđujući time prethodnu najavu predsednika Vučića, na podršku ne mogu da računaju privredni subjekti koji su tokom vanrednog stanja smanjili broj zaposlenih za više od 10%, ne računajući zaposlene na određeno vreme, kojima ugovor ističe tokom vanrednog stanja, kao i oni koji su privremeno prekinuli poslovanje pre proglašenja vanrednog stanja.
- Poreske mere
Predviđeno je odlaganje plaćanja dospelih poreskih obaveza, uz kasniju otplatu na rate, najranije od početka 2021. godine.
- Odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade
- Odlaganje plaćanja poreza na prihodod samostalnih delatnosti svih preduzetnika
Svi poslodavci koji se opredele da koriste ovu meru mogu da koriste odlaganje plaćanja troškova poreza i doprinosa na zarade do početka 2021. godine, a nakon toga se ostavlja mogućnost daljeg odlaganja plaćanja ovih troškova najduže do 24 meseca bez obaveze plaćanja kamate na zahtev poreskog obveznika.
Osnovni uslovi za primenu ove mere su istiza sve poslodavce bez obzira na njihovu ekonomsku snagu.
- Odlaže se i plaćanje akontacije poreza na dobit u drugom kvartalu
Osnovni uslovi za primenu ove mere su identični za sve obveznike poreza na dobit bez obzira na njihovu ekonomsku snagu.
- Oslobađanje davalaca donacija od obaveze plaćanja PDV-a.
Ta mera ima za cilj da se od plaćanja PDV oslobode oni donatori koji svoje proizvode, odnosno proizvode čijim prometom se bave, doniraju ustanovama koje su neposredno uključene u aktivnosti koje imaju za cilj sprečavanje širenja virusa i lečenje građana.
- Direktna davanja privatnom sektoru
- Preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima će biti isplaćena pomoć u visini minimalne zarade.
- Velikim preduzećima, čiji zaposleni su poslati na prinudni odmor, zbog smanjenog obima posla ili potpune obustave rada, biće isplaćene subvencije, 50 odsto minimalne zarade.
Kod ovog seta mera je napravljena razlika u načinu primene po osnovu ekonomske snage obveznika.
Poslodavci se u dovoljnoj meri stimulišu da održe postojeći nivo zaposlenosti, dok se u slučaju preduzetnika, malih, mikro i srednjih pravnih lica, većim obimom prava dodatno jača likvidnost u cilju održavanja poslovanja, odnosno odustajanja od pokretanja postupaka prestanka obavljanja poslovanja.
- Očuvanje likvidnosti
Ukupna vrednost programa predviđenih ovom merom iznosi 264 milijarde dinara ili oko 2,2 milijarde evra, a predviđa dve mere:
- Program za dodelu kredita za održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za kompanije iz segmenta preduzetnika, mikro, malih i srednjih privrednih subjekata, poljoprivrednih gazdinstava i zadruga koji su registrovani u relevantnom registru preko Fonda za razvoj.
- Garantne šeme za podršku privredi za kredite za održavanje likvidnosti i obrtnih sredstava za kompanije iz segmenta preduzetnika, mikro, malih i srednjih privrednih subjekata, kao i poljoprivrednih gazdinstava preko komercijalnih banaka koje posluju u Republici Srbiji.
- Podrška građanima
Svakom punoletnom građaninu biće uplaćeno 100 evra u dinarskoj protivvrednosti. To je jedna od mera koju je predsednik Vučić nedavno nazvao “novac iz helikoptera”, a namenjena je stanovništvu za ublažavanje posledica krize izazvane korona virusom.
Šta je “novac iz helikoptera”?
Izraz “novac iz helikoptera” je prvi upotrebio ekonomista Milton Fridman 1969. godine, a reč je o nekonvencionalnoj monetarnoj politici. Podrazumeva da centralna banka prebacuje iznos direktno na račune privrednih i fizičkih lica, kako bi podstakla potrošnju i tako pokrenula ekonomsku aktivnost, podstakla inflaciju i privredni rast. To je ponekad predlaže kao alternativa kvantitativnim olakšicama kojima je pribegavao i američki FED, kao i Evropska centralna banka. Kvantitavno opuštanje je upumpavanje likvidnosti tako što centralna banka kupuje državne i korporativne hartije od vrednosti, kako bi podržala ekonomiju.