Pisanje preporuke
30.8.2013.
Preporuka treba da pruži uvid u vaše znanje, aktivnosti i rezultate, radne navike, lične karakteristike i slično.
Poslodavac će se prilikom zapošljavanja radnika truditi da sazna što više o kandidatu, kako bi što bolje procenio njegovu radnu vrednost, pa stoga je dobro uz prijavu za posao priložiti i ovaj dokument.
Dobro napisana preporuka može povećati vaše šanse za zaposlenjem.
Kako treba da izgleda?
Ne postoji propisana forma za pisanje preporuke ali obično se piše u obliku izjave i ne bi trebalo da bude duža od jedne kucane stranice. Najbolje je odštampati je na memorandumu firme u kojoj radi osoba koja vas preporučuje. Ne zaboravite da stavite i datum pisanja preporuke i koristite standardne fontove, veličine između 10 i 12.
Preporuka treba da sadrži neke osnovne elemente kao što su: ime i prezime davaoca preporuke, sa obaveznim potpisom na kraju; njegovo zvanje i naziv firme u kojoj je zaposlen, poželjno je ostaviti i kontakt podatke ukoliko budući poslodavac bude želeo da proveri preporuke. Na dnu ili vrhu stranice navedite mesto i datum.
Prvi deo – poslovni odnos sa osobom koja vam daje preporuku
Drugi deo – stručne sposobnosti
Treći deo – crte ličnosti
U samoj preporuci je bitno da se istakne koliko vas dugo poznaje osoba koja piše preporuku, na koji način ste sarađivali i razloge zbog kojih preporučuje baš vas. Potrebno je da navede sve vaše sposobnosti, veštine, kvalitete, dostignuća i sve ostalo što vas može predstaviti u što boljem svetlu za posao za koji se prijavljujete, kao i informacije o poslovima i zadacima koje ste obavljali.
Bilo bi lepo da sve navedene sposobnosti i dostignuća argumentujete primerima i činjenicama.
Potrebno je dati i opis vaših karakternih osobina, da li ste odgovorni, komunikativni, fleksibilni.
Preporuka se završava rečenicom sa pozitivnim mišljenjem o vama.
Kome treba tražiti preporuku?
Preporuku treba tražiti od osobe od koje možete očekivati pozitivno mišljenje o vama, a to može biti direktor firme u kojoj ste radili, vaš nadređeni, profesor, mentor, vođa projekta u kojem ste učestvovali i slično. Podaci moraju biti istiniti jer poslodavci često proveravaju preporuke pa bi vam u suprotnom ona mogla naškoditi.
Kada budete tražili preporuku recite osobi od koje je tražite za koju poziciju se prijavljujete i upoznajte je sa vašim kvalifikacijama i sposobnostima koje posedujete.
Svaki put kada napuštate jedno radno mesto, zatražite preporuku od svog nadređenog. Bitno je da je odmah zatražite jer kako vreme prolazi vrlo brzo zaboravljamo ili gubimo kontakt sa prethodnim poslodavcem.
Zadatak dobre preporuke je da potvrdi vaše kompetencije, iskustvo, izgradi kredibilitet i ojača vašu samouverenost. Treba da vam pomogne da prilikom odabira kandidata poslodavac izabere upravo vas, zato izaberite osobu koja vas dobro poznaje i ima autoritet, po svojim kvalifikacijama, iskustvu i poziciji.
Izvor: Halo oglasi