Pol i starost ne navoditi u oglasima, a u CV-u fotografiju
Intervju: Kosana Beker, pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti
11.10.2012.
“Zakon o zabrani diskriminacije”, kao i “Zakon o radu” izričito zabranjuju svaku posrednu i neposrednu diskriminaciju lica koja traže posao, na osnovu pola, starosnog doba, fizičkog izgleda, ili bilo kog drugog ličnog svojstva. Kako bismo svima vama koji, ovih dana imate potrebu za novim radnicima i planirate da na našem sajtu www.halooglasi.com/posao postavite svoj oglas, objasnili i detaljno predstavili šta se sve od pravila mora poštovati, kao i kakve su kazne za njihova kršenja, porazgovarali smo sa pomoćnicom poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Kosanom Beker.
Da li će i u kojoj meri ovakav način oglašavanja slobodnih radnih pozicija uticati na smanjenje diskriminacije u našoj zemlji?
„U oblasti rada i zapošljavanja diskriminacija je prilično rasprostranjena, a prema podacima kojima mi raspolažemo, preovlađuje diskriminacija na osnovu pola, starosnog doba i izgleda. Postoji nekoliko najčešćih situacija: oglasi za zapošljavanje u kojima se traže osobe samo ženskog ili samo muškog pola, uz dodatni uslov u pogledu godina starosti. Ove pojave mogu se suzbijati primenom mehanizama zaštite od diskriminacije, ali i edukacijom i ukazivanjem na posledice diskriminacije. Poštovanje zabrane diskriminacije prilikom oglašavanja slobodnih radnih mesta je jedan od koraka u pravcu stvaranja tolerantnog društva, koje prihvata i uvažava različitosti.
Kakav se postupak vodi protiv lica koje ne poštuje pravilo zabrane diskriminacije (svake vrste) prilikom oglašavanja poslova?
“Protiv poslodavaca koji ne poštuju zabranu diskriminacije mogu da se vode različiti postupci: parnični postupak za zaštitu od diskriminacije, prekršajni postupak, kao i postupak pred Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti.”
Koje su kazne?
Zavisi od vrste postupka koji se vodi. Na primer, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti nije ovlašćen da diskriminatore kažnjava, ali postupanje po preporukama obezbeđuje snagom argumenata i kredibilitetom institucije. Takođe, ukoliko lice kome je data preporuka ne postupi u ostavljenom roku, Poverenik o tome izvestava javnost. S druge strane, u prekršajnom postupku se izriču novčane kazne, čija visina zavisi od vrste prekršaja i kreće se u rasponu od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada dinara.
U “Preporuci” koju je kompanija Halo oglasi d.o.o. dobila od Vas, navodi se da su “izuzetak situacije kada se oglas za zaposlenje odnosi na posao čija je priroda takva ili se posao obavlja u takvim uslovima da lično svojstvo predstavlja stvarni i odlučujući uslov obavljanja posla”, da li nam možete dati primer?
“Potrebni glumci ili glumice za određene uloge, manekeni i manekenke za mušku ili žensku odeću, osoba do 30 godina za vršnjačku edukaciju za mlade i slično.”
Šta se dešava sa radnim pozicijama i poslovima, koji svojim nazivom odmah ukazuju na pol (npr: dadilja), kako njih pravilno oglasiti?
“Moglo bi da se npr. napisati “osoba za čuvanje deteta”.
Koji su saveti svima onima koji sada treba da napišu svoj prvi CV ili žele da šalju svoju biografiju poslodavcima na pravilan način, šta ne treba da napišu/urade, a što je do sada bilo ustaljeno?
“Najjednostavnije rečeno – ne treba u CV stavljati informacije koje nisu u vezi sa poslom za koji se konkuriše (bračno stanje, broj dece, planovi za budućnost i slično). Takođe, suština dostavljanja CV-ja je sadržaj profesionalne biografije, pa samim tim nije potrebna ni fotografija.”
Da li je neko ko je, prilikom razgovora za posao, bio pitan da li ima dece ili je udat/oženjen, tužio tog poslodavca i dobio spor?
“Mi smo podneli tužbu protiv poslodavca koji je na svom sajtu, u obrascu za sve zainteresovane za zaposlenje, imao pitanja “Da li ste udati?”, “Da li planirate trudnoću”, “Koliko imate dece?”. Takva pitanja su nedozvoljena, jer to nisu informacije koje su relevantne za zaposlenje. Postupak po našoj tužbi je još uvek u toku.”
Po Ustavu Srbije svi imaju jednaka prava na rad, međutim, u prethodnoj Vladi postojala je Uredba po kojoj veće subvencije od države dobija poslodavac koji zaposli nezaposlene do 30 i preko 45 godina starosti, nego što dobija ako zaposli nezaposlene od 30 do 45 god, kako to komentarišete?
“U pitanju su posebne (afirmativne) mere koje su propisane i Ustavom Republike Srbije i Zakonom o zabrani diskriminacije. Naime, postoje određene grupe ljudi koje su u lošijem položaju i teže mogu da se zaposle od drugih, pa je u tim situacijama potrebno uvesti posebne mere, čiji je cilj postizanja pune ravnopravnosti, zaštita i napredak lica, odnosno grupe lica koja se nalaze u nejednakom položaju.”
Dakle, svaki poslodavac mora da poštuje zabranu diskriminacije u svim segmentima svog poslovanja, pa i u oglašavanju slobodnih radnih mesta. S druge strane, svako zaposleno lice i lice koje traži posao trebalo bi da zna kako da prepozna diskriminaciju i da se obrati za zaštitu, ukoliko je ona potrebna.
Svi oni koji su se prilikom potrage za poslom susreli sa diskriminacijom u bilo kom obliku mogu se, besplatno, obratiti Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, a mi ćemo nastaviti i dalje da vas obaveštavamo o svim aktuelnostima i novostima kada su u pitanju potraga za poslom, kao i pravilno oglašavanje istih.
Izvor: Halo oglasi