Porasle su nam plate, ali i cene. Kako uštedeti bez mnogo muke i odricanja?
Prosečna neto plata u Srbiji u avgustu je iznosila 96.649 dinara, što je za 1,2 odsto manje u odnosu na jul, najsvežiji su podaci RZS-a. Vrhunac je dostignut ovog maja, kada je neto zarada u proseku iznosila 100.170 dinara.
Međutim, budući da je inflacija u oktobru ponovo ubrzala - na 4,5 odsto, što sa sobom povlači rast cena hrane, ostalih proizvoda i usluga (u koje spadaju i sve skuplje kirije), građanima je postalo vrlo izazovno da upravljaju ličnim budžetima.
Zato je u ovakvim situacijama ključno planiranje. Ponekad nam ne ide od ruke da uštedimo zato što fiksni rashodi nadmašuju trenutna primanja, a ponekad je neuspeh, jednostavno, stvar manjka organizacije i discipline. Treba imati u vidu i da svako živi drugačijim stilom života: neko je sam, neko u braku sa decom ili bez dece, neko ima svoj stan, a neko plaća kiriju. Dakle, štednja je umnogome bazirana na individualnom pristupu, u skladu sa potrošačkim navikama pojedinca, mada postoje i neka univerzalna pravila koja možete slediti.
Recimo, odmah na početku meseca kada dobijete platu izdvojite novac za komunalije, rentu ili ratu za kredit, vrtić, dečji trening i tome slično (fiksni troškovi), a onda postavite realne ciljeve za ostatak dana u tom mesecu i u skladu s iznosom koji vam je ostao na računu. Pre pravljenja budžeta na osnovu preostalog iznosa, postavite mesečni cilj štednje. To može biti 10 odsto novca od prosečne plate za 2024, što je ugrubo 9.500 dinara.
Kada ste i to uradili, koristeći aplikaciju za praćenje troškova, jednostavnu tabelu na elektronskom uređaju ili papir i olovku, napravite spisak neesencijalnih troškova (izlasci i zabava u restoranu/kafiću, bioskop, troškovi za gorivo – možda ne morate svaki dan da idete na posao automobilom, već svaki drugi). Kada ste eliminisali nepotrebne troškove ili, barem, smanjili njihov broj, razmislite i o svojim navikama u kupovini.
Preporuka je da se u šopingu držite spiska stvari koje su vam realno potrebne i da što češće plaćate kešom, kako biste izbegli „impulsivnu kupovinu“ provlačenjem kartice unedogled. Takođe, izbegavajte odložene kupovine (na rate). U marketima, parfimerijama i apotekama pratite popuste i tražite loyalty kartice ako ih već nemate, i vrlo je korisno da planirate obroke dan za dan.
Aktuelni podaci iz 2024. govore da oko 35 odsto ljudi kupuje impulsivno, prateći trendove. U tim momentima je dobro primeniti tzv. pravilo „48 sati“: to znači da sačekate da vam se slegnu utisci pre nego kupite nešto što vam se u momentu dopalo, a što niste planirali. Ovo se posebno odnosi na onlajn kupovinu, koja je uzela maha u Srbiji, a koja vam omogućava da uz nekoliko klikova i za nekoliko minuta već napunite virtuelnu korpu.
Kada je reč o režijama kod kuće, koristite LED sijalice i štedljive uređaje, pratite potrošnju vode i struje (recimo, veš perite noću po jeftinijoj tarifi), isključite uređaje koje ne koristite iz utičnice, pređite na povoljnije tarife mobilne telefonije ili interneta i razmislite da li vam sa svakom obnovom ugovora za mobilni zaista treba i nov aparat?
Bonus je da se u banci informišete o štednim računima sa boljim kamatama, jer ponekad i mala kamata može doprineti dugoročnom cilju, a dodatno razmišljajte o fondu za „hitne situacije“ (to je deo ušteđevine za nepredviđene troškove, poput zdravstvenih problema i popravki). Ako ste u mogućnosti, nađite još neki izvor prihoda pored svog stalnog posla (freelance angažmani, sezonski poslovi, prodaja stvari koje ne koristite).
Izazov sa kovertama hit u Srbiji
Jedna mlada žena iz Novog Sada, Jelena Bančić, izazvala je pomamu na društvenim mrežama svojim brendom Zlayka. „Pomažemo ti da uštediš i pametnije rasporediš svoj budžet uz planere i čuvalice za novac“, kažu iz Zlayka tima, koji je krenuo sa radom 2023. godine.
Na internetu je najpre postao viralan izazov sa 100 koverti, koji pomaže ljudima da bolje organizuju svoj budžet, a Zlayku na Instagramu trenutno prati više od 30.000 korisnika te mreže. Čuvalice za novac, planeri za budžet i drugi dodaci za štednju su deo ponude ovog brenda, koji na kreativan način deli i savete o kupovini na Crni petak (29. novembar 2024.) ili rešava dileme zašto vam štednja ne ide od ruke.
Čuvalice za novac nisu novina i primenjuju se redovno u drugim zemljama sveta, ali je Jelena tu ideju prenela i oživela u Srbiji, pritom dokazujući da nam je, možda, samo potrebno parče papira kako bismo na kraju meseca bili u plusu. Da li je to parče papira sama novčanica ili novčanica u koverti – procenite sami, bitno je da uštedite!