Posao ispisan notama
Intervju: Katarina Milošević - profesor flaute
21.11.2013.
Kako danas jedan mlad muzičar može izgraditi svoju karijeru i kako u njoj uspešno “plivati”, specijalo za Halo oglasi/POSAO otkriva profesor flaute, Katarina Milošević.
Kako teče put i školovanje profesora muzike u Srbiji?
Za početak, neophodno je imati puno ljubavi prema muzici i želje za otkrivanjem jednog čarobnog sveta, ali sa dosta strpljenja i discipline. Školovanje profesora muzike počinje u nižoj muzičkoj školi u kojoj učenici stiču neophodno osnovno obrazovanje, a zatim preko srednje muzičke škole i Fakulteta muzičke umetnosti sazrevaju u profesionalne muzičare i profesore muzike.
Koliko je, nakon završteka školovanja, teško zaposliti se?
Kao i u svakoj profesiji tako i u muzici nije lako doći do posla. Sve zavisi od ličnih afiniteta i želja, ali smatram da ima dosta mogućnosti za sve one koji vredno rade i otvoreni su da se oprobaju u raznim pravcima koje ova profesija nudi.
Da li posao pronalazite preko oglasa za zapošljavanje, biroa ili možda Nacionalne službe za zapošljavanje?
Oglasi za zapošljavanje su odlično mesto gde se mladi lako i brzo mogu informisati kakva je trenutna ponuda radnih mesta. Biro i Nacionalna služba su takođe ustanove koje ne treba preskočiti tokom traganja za poslom jer imaju pregled potražnje radne snage na nivou cele Srbije i što je bitno tu su uključena i mala mesta, kao i varošice. Ali mišljenja sam da se mladi nikako ne smeju osloniti na oglase i službe već da kroz međusobnu komunikaciju, saradnju, otvorenost i želju za radom otvore sebi puteve kojima žele krenuti i pronaći posao u kom će se ostvariti i biti zadovoljni.
Da li ste bili “prinuđeni” da zbog posla putujete i van Beograda (u druge gradove u Srbiji), kako biste radili, što je slučaj sa velikim brojem mladih profesora muzike u Srbiji?
Jesam, jer na početku nije bilo boljeg izbora. Tako sam prvo prihvatila posao profesora flaute u Lazarevcu, a zatim i u Sopotu . U početku je sve bilo novo i prilično naporno, a ja sam kao i svi svršeni studenti želela Beograd, veliku školu, dobre đake, orkestar, koncerte... Ispostavilo se da sam za 12 godina rada u Sopotu ispekla zanat, stekla odlično iskustvo, upoznala divne ljude, imala predivnu decu koja su sa osmehom dolazila na časove, a meni posle istih ostavljala puno srce.
Danas radim u Beogradu, sviram i imam divne kolege i učenike, ali se uvek rado setim Sopota, mira koji nosi i poštovanja kada se na ulici sretne profesorka flaute.
Da li trenutna situacija dozvoljava da se novac zaradi i dodatno, honorarno?
Da, ali opet sve zavisi od ličnih afiniteta i toga ko šta želi da radi. Uvek se može naći neki dodatni čas ili koncert, samo je potrebna dobra volja i želja.
Koji je po Vama idealan posao?
Idealna bi bila kombinacija profesure i koncertiranja. Posao profesora vam otvara jednu novu dimenziju, prenošenje znanja, sagledavanje muzike iz drugog ugla, upoznavanje dece i njihovog sveta, razotkrivanje problematike samog instrumenta, kojeg kao svirači vrlo često nismo svesni. Koncertiranje i sviranje, bilo solo, kamerno ili u orkestru je ono što hrani našu dušu, ispunjava nas, čini živim i srećnim, nadograđuje našu ličnost i pomaže da iskažemo i najtananije emocije.
Izvor: Halo oglasi