Postanite menadžer za ljudske resurse
Jedan od sve traženijih poslova, kako kod nas, tako i u svetu, jeste pozicija HR menadžera (Human resources), odnosno menadžera za ljudske resurse. Kako bismo vam što preciznije objasnili šta sa sobom takav posao nosi, porazgovarali smo sa specijalistom za razvoj i savetovanje, Anđelom Arula.
Šta sve spada u opis posla HR menadžera?
Pozicija menadžera sektora za ljudske resurse je kompleksna, pa su i izazovi sa kojima se osoba susreće u radu raznoliki. Ona, pre svega, podrazumeva izbor adekvatne strategije pronalaženja kandidata, definisanja odgovarajućeg profila poželjnog kandidata, zahteva radnog mesta, metode selekcije, vrste intervjua, davanja ponude, zapošljavanja i komunikacije prema kandidatima koji su učestvovali u procesu. Takođe, menadžer za ljudske resurse je zadužen i za organizaciju i vođenje procesa procene učinka, kreiranje razvojnih planova za zaposlene, pružanje podrške prilikom izbora kvalitetne obuke, realizaciju internih obuka, uvođenje novozaposlenih. Oblas nagrađivanja i zadržavanja zaposlenih u smislu kreiranja interne baze talenata, davanje smernica za unapređenje, uključivanje u krosfunkcionalne projekte, unapređenje postojećih i razvijanje novih paketa beneficija predstavlja jedno od zaduženja osobe na ovoj poziciji. Kako je obim posla zaista širok, navešćemo još i to da menadžer za ljudske resurse mora pratiti celokupan organizacioni dizajn kroz prepoznavanje jakih strana i oblasti za razvoj u cilju postizanja optimizacije procesa rada.
Da li je za ovu poziciju neophodno visoko obrazovanje?
U zavisnosti od stepena razvijenosti organizacije i poslovnih procesa, postoje kompanije u kojima se smatra poželjnim da osobe koje zauzimaju rukovodeće pozicije imaju visoko obrazovanje. Sa druge strane, postoje kompanije koje neguju drugačiji pristup prema kome je za obavljanje menadžerskih poslova presudno relevantno radno iskustvo. Stoga, kako ne možemo generalizovati nijedno od prethodno navedenih mišljenja, navešćemo ono što je praksa pokazala kao zastupljenije, a to je opredeljenje za visoko obrazovanje i to iz oblasti humanističkih ili poslovnih nauka (Pravni, Filozofski, Ekonomski i Fakultet organizacionih nauka).
Koje osobine je poželjno da poseduje HR menadžer?
Kada govorimo o poželjnom profilu osobe za radno mesto menadžer za ljudske resurse moramo istaći sledeće kompetencije: usmerenost ka rezultatima, razvijanje direktno podređenih, menadžerska odvažnost, procenjivanje drugih, slušanje, razumevanje drugih, upravljanje konfliktima, izgradnja efektivnih timova, razumevanje kompanije, sagledavanje perspektive, kvalitet odlučivanja, poznavanje poslovanja, intelektualna snaga.
Šta biste naveli kao prednost, a šta kao manu ovog zanimanja?
Kada govorimo o prirodi posla, možemo izdvojiti sledeće specifičnosti: rad sa ljudima sa jedne i upućenost, odnosno usmerenost na organizaciju i funkcionisanje svih sektora i procesa rada sa druge strane. Iz prethodno navedenog proizlazi delikatnija merljivost doprinosa i uticaja sektora za ljudske resurse na poslovanje. Iako postoji težnja da se funkcija ljudskih resursa posmatra kao podrška poslovanju, sve je prisutnije shvatanje, a samim tim i uređenje organizacije u kome sektor za ljudske resurse predstavlja stratešku podršku rukovodstvu.
Kako i gde sticati iskustvo za ovakav posao?
Ukoliko se prisetimo poželjnog profila osobe za poziciju menadžer sektora za ljudske resurse videćemo da postoje četiri grupe kompetencija neophodnih za kvalitetno obavljanje poslova a to su: efikasnost, jasna i konstruktivna komunikacija, emocionalna inteligencija i preduzetnički duh. Svaka od ove grupe kompetencija se razvija vremenom i neophodno je da su prisutne u određenom stepenu i obliku u svakoj od faza u karijeri. Tako su naši počeci obično vezani za različite školske i vanškolske aktivnosti i projekte, učešća na seminarima, saradnju sa nevladinim organizacijama, praksu na fakultetu i prva radna iskustva na poziciji asistenta.
Izvor: Halo oglasi