Praksa za najbolje studente
Otkrijete svoje supermoći i upotpunite svoje teorijsko znanje praktičnim iskustvom – poziv je upućen studentima hotelijerstva, turizma i gastronomije da budu deo sajma praksi
Tradicionalni Sajam praksi održan je u beogradskom hotelu „Hajat“. Svi zainteresovani studenti završnih godina osnovnih i master studija, ali i diplomci hotelijerstva, turizma i gastronomije, bili su u prilici da na sajmu saznaju kako radi jedna od najvećih hotelskih korporacija. Cilj organizatora je da studenti stečeno teorijsko znanje upotpune praksom, pa će tako oni koji imaju najbolje kvalifikacije biti uključeni u praktične obuke.
Kroz četvoromesečnu praksu studenti će se upoznati sa radom svih odeljenja u hotelu, od recepcije, kuhinje i restorana, preko tehničkog održavanja do ljudskih resursa, prodaje i marketinga, računovodstva i finansija. Posetioci sajma mogli su lično da razgovaraju sa predstavnicima odeljenja i saznaju kako izgleda program prakse u određenom sektoru.
Zaposleni koji su bili deo obuke imaju sjajno iskustvo sa mladima koji ovih dana završavaju četvoromesečnu praksu, na koju su došli nakon prošlogodišnjeg Sajma praksi. Savetuju studente da misle pozitivno, da budu motivisani, vredni i uporni i da pronađu najbolji posao za sebe.
„Praksu smo osmislili kao početak jedne uspešne karijere, a hotel obećava da će za četiri meseca izabranim kandidatima pokazati sve što se radi u nekom od odeljenja i da će steći veštine i znanja kako bi mogli samostalno da obavljaju posao“, kaže Maja Knežević, asistent menadžera personala i obuke hotela Hajat. Ona dodaje da kandidatima ne treba nikakvo prethodno iskustvo, a da im je cilj da ih motivišu da uzmu stvaru u svoje ruke i da grade svoju karijeru znanjem i iskustvom.
Na ovakvim sajmovima obično se prijavi oko 300 kandidata, od kojih 80 do 90 bude pozvano na prvi krug razgovora, a 30 dobije priliku da se uključi u obuku – prvih 15 u martu, a druga grupa u septembru.
Dobro iskustvo sa ovim programom ima i Tamara Radišić, marketing menadžer hotela Hajat, koja kaže da vrlo rado, kao i ostale iskusne kolege, prenosi znanje mladima. „Savetujem im da ne odustaju, da se trude i daju svoj maksimum dok su na praksi, jer se trud i rad uvek isplate. U našem odeljenju polaznici prakse steknu mnogo znanja i veliki broj kontakata. Tu smo da odgovorimo na njihova brojna pitanja i da ih usmerimo kako da budu uspešni na svom karijernom putu“, priča Tamara.
Zainteresovani studenti poneli su svoje radne biografije i kažu da im posao u turizmu pruža brojne mogućnosti. Svi ističu da im je, pored formalnog obrazovanja, praksa veoma važna i da je ovaj hotel sa visokim standardima pravo mesto za to.
Biljana Olujić je za sajam saznala preko društvenih mreža, a zainteresovana je za obuku u službi ljudskih resursa ili marketingu. Nada se da će ući u krug najboljih i imati priliku da veštine i znanje iz oblasti hotelijerstva stiče upravo u ovom svetski poznatom hotelskom lancu.
Iako je završna godina na Filološkom fakultetu, Stefanu Petkoviću se dopada ideja da radi u turizmu jer smatra da je taj posao izuzetno dinamičan. Zato i bira PR i marketing sektor i nada se da će biti primljen na praksu. „O poslu sam počeo da razmišljam pre mesec dana i još uvek istražujem i otkrivam šta bi za mene bilo najbolje. Spreman sam da stičem nova znanja, jer znam koliko je praksa važna“, objašnjava nam Stefan.
A da je Hajat pravo mesto za to govori nam sjajno iskustvo praktikanata koji polako završavaju obuku, za koju kažu da će im biti dragocena u daljem traženju posla. Tamara Rebernišak je prošla obuku u odeljenju personala i upoznala način rada u različitim odeljenjima, pa za sebe danas može da kaže da je profesionalac. Čeka je posao u jednoj uspešnoj kompaniji, a referenca poput članstva u timu ovog hotela omogućila joj je ogromnu prednost – mogućnost da ne traži posao, već da joj se posao sam nudi. „Znanje i iskustvo koje smo ovde stekli se veoma ceni i bilo bi dobro da što više mladih prođe kroz ovaj program. Imala sam veliku podršku starijih kolege, dobila odgovore na sva pitanja i sada mogu potpuno samostalno da radim“, priča Tamara, uz preporuku studentima da obavezno posete ovaj sajam, da pronađu sebe i posao koji bi voleli da rade.
Jelena Željski je praktikant na front desku i kaže da je tokom prethodna četiri meseca mogla da iz više uglova sagleda kako funkcioniše posao u hotelu. Savetuje mladima da budu radoznali i da pitaju sve što im nije jasno i što ih interesuje u vezi sa poslom. Plan joj je da nakon završetka Više turističke škole master studije završi u inostranstvu i da potom, uz dobre reference, nađe posao u struci.
Hotel Hajat već dugo, a u ovom obliku od 2012. godine, obezbeđuje praksu za mlade i podržava ih u sticanju znanja i veština za lakše zapošljavanje. Praksa se organizuje dva puta godišnje, u terminima od marta do juna i od septembra do decembra. Do sada je oko 200 studenata završilo program prakse u okviru tradicionalnog projekta „Hajat gradi karijeru mladih“, a više od pedeset studenata je dobilo stalno zaposlenje u hotelu.
Posao za 3.000 ljudi
U poslovnom udruženju hotelsko-ugostiteljske privrede – HORES, vodećoj poslovnoj mreži u oblasti hotelijerstva i restoraterstva, najavljuju nove smeštajne objekte u 2018. godini. Georgi Genov, predsednik HORES-a, kaže da će sledeće godine u Srbiji biti otvoreno još najmanje deset novih hotela, od kojih će jedan imati sedam zvezdica, a u njima će posao naći 3.000 ljudi.
Srpski turizam doživljava pravu ekspanziju, a pored 27 hotela koji su ove godine otvoreni u Srbiji, 2018. treba očekivati i početak gradnje superluksuznih hotela „Sent Ridžis“ u Beogradu i elitnog Interkontinentala kod Sava Centra. U planu je i izgradnja hotela „W“, a radovi na „Indigu“, vrednom 20 miliona evra, u čika Ljubinoj ulici, kako je najavio Živorad Vasić, direktor „Kraun plaze“, počinju na proleće. Grade se i novi hoteli „Mona“, „Rojal“ i „Aba“.