Praznični bonusi – praksa uspešnih kompanija
U Srbiji, prema procenama pojedinih sindikata, oko 50.000 ljudi dobija 13. platu. Očekivanja su da će ovaj broj vremenom da raste, kako se bude razvijala korporativna kultura u onim kompanijama, koje spadaju u dobrostojeće, a koje ipak ne isplaćuju zaposlenima ovaj praznični bonus.
Na isteku poslovne godine, kompanije koje su uspešno poslovale, posebno strane kompanije, poneka javna preduzeća i ona domaća koja su sačuvala stari običaj, obraduju radnike dodatnim jednokratnim prazničnim prihodom. Ta dobra praksa je godinama izbledela, pa se procenjuje da je tek nekoliko procenata poslodavaca i dalje sprovodi.
Polemiku oko još jedne zarade na kraju godine, ponovo je aktuelizovala vest da je gradska uprava svojim zaposlenima isplatila 13. zaradu. Bonus, koji je formalno nazvan „solidarna pomoć“ ili „socijalna pomoć, isplaćena je zaposlenima u socijalnim ustanovama i ustanovama kulture, a finansijsku pomoć dobili su i zaposleni u predškolskim ustanovama i javnim preduzećima. To se odnosilo i na one koji su zaposleni na određeno vreme.
"Formalno to se zove solidarna pomoć, ali to je trinaesta plata i eto na taj način smo se zahvalili našim zaposlenima, jer oni su to zaslužili i zaradili", izjavio je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Ovaj, pozitivan primer, slede pojedine uspešne privatne kompanije, ali je veći broj onih koje ipak ne shvataju važnost stimulacije zaposlenih na ovaj način.
Tek tri odsto zaposlenih dobija bonus
Prema grubim procenama, jer preciznih podataka nema ni za privatan sektor, a ni za javna preduzeća i državnu upravu, tri odsto radnika, odnosno njih oko 50.000. Zaposleni koji nemaju sreće da rade za poslodavca koji ima ovu vrstu korporativne svesti, kažu da njihovi šefovi prosto nisu dovoljno edukovani po tom pitanju. Poručuju da je 13. plata, pre svega, stvar dobrog odnosa prema zaposlenom.
“To je samo jedan od načina da nam pokažu da nas cene i da smo svi zaslužni za dobre bilanse u protekloj godini. Kad smo mi zadovoljni, sigurno ćemo se više truditi da zadovoljimo i potrebe kompanije, da još više zapnemo i da budemo još bolji”, kaže S.B. jedan od zaposlenih u multinacionalnoj kompaniji, koja nije na listi onih koji su svesni značaja prazničnih bonusa.
Stranci savesniji
Sindikati kažu da 13. platu isplaćuju mahom dobrostojeće strane kompanije, koje dolaze iz SAD, Kanade, Evropske unije… Tačnije, iz onih zemalja koje u Srbiji percipiramo kao “Zapad”, a u kojima je bonus sastavni deo poslovanja. U razvijenim zemljama, najmanje svaka četvrta kompanija ulaže u zaposlene i na ovaj način. Tako, primera radi, sindikati procenjuju da u Nemačkoj svaka druga kompanija krajem godine deli bonuse, odnosno 13. plate, a u Italiji svaka treća.
Ukinuti oporezivanje bonusa
U Srbiji, međutim, 13. plata nije stvar samo korporativne kulture ili odsustva iste, već se isplatu bonusa “koči” i oporezivanje. Ova mera se ne sprovodi kao namenska, ne postoji porez na bonus ali i na 13. zaradu poslodavac mora da plati pripadajuće poreze i doprinose, kao i na redovne plate. Reč je o tome, naime, da poslodavci na 13. platu moraju da plate porez od 64 odsto. U Evropi to nije slučaj i regulisano je da su praznični bonusi rasterećeni plaćanja poreza i doprinosa.
Zato su sindikati nedavno najavili da nameravaju da traže od vlade da se praksa oporezivanja 13. plate ukine, kako bi se stimulisali poslodavci da što više praktikuju isplatu bonusa.
“Poslodavci žele da ulažu u svoje zaposlene tako što će ih stimulisati za praznike, ali nije u redu da se bonus oporezuje. Sigurni smo da bi u Srbiji mnogo više poslodavaca isplaćivalo 13. platu, kada ona poreski ne bi bila tretirana kao i svaka druga zarada”, kažu sindikalci, i dodaju da će se inicijativa da se ukine oporezivanje bonusa, uskoro naći na stolu vlade.
To bi, kako dodaju, posebno stimulisalo mala i srednja preduzeća, kojima trošak pripadajućih poreza i doprinosa nije zanemarljiv. Te kompanije se sada snalaze tako što zaposlenima dele praznične vaučere, na koje ne plaćaju porez. Takođe, sasvim je izvesno da bi strane kompanije čije matice u razvijenim zemljama poštuju ovaj običaj, počele da je primenjuju i kod nas.