Produžetak porodiljskog odsustva na 15 meseci
Roditelje, a najviše mame obradovala je vest o produžetku porodiljskog odsustva na petnaest meseci. Prerano odvajanje deteta od porodične sredine i adaptacija na novo okruženje, ali i virusi koji često vladaju među najmlađima u vrtićima najčešći su problemi sa kojima se deca ali i njihovi roditelji suočavaju. Produžetak porodiljskog odsustva išao bi na ruku i jednoj i drugoj strani, što znači da će proces adaptacije deteta na vrtić biti mnogo lakši.
Na ovu inicijativu dugo se čekalo, a duže odsustvo zbog nege deteta je neophodnost, a ne luksuz ističe advokat Katarina Golubović: „Neophodno je povećati odsustvo radi nege deteta, pre svega zato što su postojale situacije gde je bilo neophodno odsustvo majki i očeva, naročito kad je u pitanju privikavanje dece na vrtić“. Navedene situacije važe kada je u pitanju porodilja zaposlena kod poslodavca, a koja je pored toga na porodiljskom odsustvu. Postavlja se pitanje – šta se dešava u slučajevima kada se o detetu stara majka koja je preduzetnik?
„Neophodno je istim izmenama regulisati diskriminatorne odredbe koje postoje u odnosu na preduzetnice kojima se ne priznaje odsustvo sa rada duže od godinu dana,“ napominje Golubovićeva.
Istraživanje koje je sprovelo udruženje „Mame su zakon“ pokazuje da je najčešći izostanak roditelja sa posla u toku adaptivnog perioda. „Vrtići primaju decu tek kada napune dvanaest meseci, a tehnički za majke koje su zaposlene i koje imaju ugovor zaključen sa poslodavcem porodiljsko odsustvo traje tek dok beba ne napuni jedanaest meseci,“ ističe predsednica udruženja „Mame su zakon“, Tatjana Macura. Prema njenim rečima, roditelji nailaze na problem kada je upis dece u vrtić u pitanju, jer se u kalendarskoj godini upis dece u vrtić vrši u maju mesecu, a polazak u vrtićku ustanovu je tek u septembru pa će im, kako ona kaže, ovaj produžetak značajno doprineti u organizacionom smislu. Macura dodaje i to da, kako bi ove mere dobile pun smisao, potrebno je izmeniti način obračuna i nadoknada tokom nege deteta tako da ni jedna porodilja ne dobije manje nadoknade od republičkog minimalca.
Šta podrazumeva trudničko bolovanje?
Trudničko bolovanje se deli na dva dela, prvi deo se naziva porodiljsko i podrazumeva odsustvo koje se odnosi na period nakon porođaja i oporavak. Zakonom o radu definisano je da: „Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.“ U Zakonu jasno stoji da zaposlena žena nakon porodiljskog bolovanja ima pravo na odsustvo radi nege deteta u trajanju od godinu dana.
Drugi deo trudničkog bolovanja podrazumeva negu deteta i počinje tri meseca nakon porođaja. Zakonom je precizirano: ,,Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta, stiču zaposlene žene po ugovoru o radu pod uslovom da je bolovanje otvoreno najkasnije 28. dana pred planiran termin za porođaj.“
Pravo na korišćenje bolovanja radi nege deteta može se koristiti nakon trećeg meseca od otvaranja porodiljskog bolovanja. Žena koja je na porodiljskom bolovanju nema obavezu da ide na posao i ostvaruje prava na naknadu zarade za celokupno vreme trajanja odsustva. Takođe, ona ostvaruje i druga prava koja pripadaju i svim porodiljama koje su u radnom odnosu.
Šta je od dokumenata potrebno za porodiljsko bolovanje?
Kako bi porodilje otvorile porodiljsko bolovanje, prema Zakonu o radu, nužno je da poseduju sledeća dokumenta: izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad – doznaku koju izdaje ginekolog, fotokopiju izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu, fotokopiju overene zdravstvene knjižice, rešenje poslodavca o pravu na porodiljsko odsustvo, pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno o pravu sa odsustva sa rada radi posebne nege deteta. Navedena dokumenta treba da se predaju preduzeću u kome radi određena porodilja, a zaposleni u administraciji dužni su da zaposlenoj otvore porodiljsko bolovanje.
Iako demografska slika pokazuje da u Srbiji ima oko pola miliona manje stanovništva nego na prethodnom popisu, nadležni smatraju da će produžetak porodiljskog odsustva ohrabriti buduće roditelje.