Propratno ili motivaciono pismo uz CV
Na konkursu za određeni posao neretko se pored CV-a traži propratno ili motivaciono pismo kandidata. Iako u velikom broju slučajeva ono nije obavezno, motivaciono pismo značajno može uticati na to kakvo će mišljenje poslodavac imati o kandidatu koji ga šalje ili to ne uradi.
Kako slanje motivacionog pisma utiče na poslodavce?
Uvidom u CV kandidata poslodavac uviđa koliko je isti kompetentan za rad na poziciji za koju konkuriše.
Ukoliko se poslodavac dvoumi između dva kandidata, od kojih je jedan poslao propratno pismo, a drugi ne, sasvim je izvesno da će prednost imati kandidat koji ga je poslao. Razlozi mogu biti mnogobrojni, slanje motivacionog pisma može biti pokazatelj koliko je zapravo kandidat spreman da se potrudi i koliko će energije uložiti tokom obavljanja posla za koji je konkurisao. To može biti i pokazatelj koliko je kandidat spreman da daje nove ideje za projekte i posao koji će njegova firma obavljati, koliko je spreman da uči i stiče nova znanja i da li je spreman da napreduje u poslu koji obavlja.
Još jedna bitna karakteristika motivacionog pisma, jeste upravo imidž kandidata koji se može videti čitanjem tog dokumenta. Formulisanje rečenica, stil pisanja i način izražavanja značajno govore o obrazovanju, ličnosti i otvorenosti kandidata koji konkuriše za radnu poziciju.
Recimo, stil, način izražavanja i formulisanje rečenica mogu značajno uticati na poslodavca koji razmatra motivaciono pismo kandidata koji se prijavio za pozicije kao što su novinar, urednik, copywriter, nastavnik, profesor, učitelj, vaspitač i druge.
Šta treba da sadrži propratno ili motivaciono pismo?
Motivaciono pismo je esej koji predstavlja važan deo lične dokumentacije kandidata i šansa je da on sebe predstavi u najboljem svetlu.
Za razliku od CV-a, propratno pismo je subjektivnije i šansa je da kandidat lično objasni svoje kvalitete, sklonosti, želje kada je u pitanju pozicija za koju konkuriše, kao i da dokaže poslodavcu zašto je idealan izbor za obavljanje određenog posla.
Propratno pismo trebalo bi da bude sažeto, poželjna je stranica A4 formata i treba da sadrži uvod, srednji deo i zaključak.
Motivaciono pismo treba da sadrži odgovore na pitanja: zašto želite da budete deo firme za koju konkurišete, zašto smatrate da ste prava osoba za poziciju za koju ste konkurisali, na koji način se posao za koji ste konkurisali uklapa u ciljeve koje želite da postignete, šta je ono što vi možete da ponudite radom na poziciji za koju ste konkurisali i koji su motivi za uspeh na poslu za koji konkurišete.
Dobro se informišite
Ključ da vaše motivaciono pismo bude shvaćeno na pravi način i napisano kako treba jeste da se pre pisanja istog dobro informišete o poziciji za koju konkurišete.
Nužno je da vidite kakva su znanja, a kakve veštine potrebni za rad na određenoj poziciji. Takođe, koliko je bitno da imate iskustva u oblasti kojom želite da se bavite na poziciji za koju aplicirate.
Informišite se i o tome na koji način posluje firma u kojoj biste želeli da budete zaposleni, kako biste znali koje mogućnosti vam nudi određena pozicija i da li možete da napredujete. Recimo, ukoliko firma ima predstavništvo u različitim državama, a vi posedujete znanje jezika koji se koriste u njima bitno je da to napomenete jer vas takva činjenica može izdvojiti među kandidatima koji su konkurisali za istu poziciju.