Razgovor za posao – šta ne treba da radite?
Kad jednom dođete do razgovora za posao to već znači bar nekoliko stvari. Prvo, znači da ste sastavili dobru radnu biografiju koja je ostavila pozitivan utisak na vaše potencijalne poslodavce koji su vas uključili u dalji proces selekcije. Drugo, to znači da su vam šanse da dobijete željeni posao značajno porasle. Treće, to znači da je vreme da napravite strategiju i ostavite pozitivan utisak, odnosno da se pripremite na to šta treba reći, a posebno na ono šta ne treba da kažete ili uradite. Kod ovog dela ćemo vam pomoći kroz ovaj tekst.
Pre nego što se pojavite pred budućim poslodavcem, na vama je da dobro razmislite kako da izbegnete loš utisak i slučajne ispade koji će vam doneti samo lošiji status u vašoj budućoj firmi. Naravno, to ne znači da je trema pogubna, naprotiv. Nekad je i poželjna jer pokazuje da vam je stalo do pozicije na koju konkurišete. Evo šta ne bi trebalo da radite.
Bez kašnjenja, molim
Dolazak na razgovor je apsolutno prvi utisak koji ostavljate i potrudite se da bude pozitivan. Nekoliko minuta vam ne znači ništa, ali morate biti svesni da mnogo utiče na opšti utisak. Ako ne poštujete vreme svog potencijalnog poslodavca, on osnovano misli da nećete poštovati ni radne zadatke. Naravno, događaju se nepredviđene stvari, koje su objektivan razlog za kašnjenje. Obratite pažnju na te stvari i izvinite se ako se već dogodilo da ste okasnili. Ako vi ignorišete nekoliko minuta, budite uvereni da poslodavac ne ignoriše.
Napadna šminka i garderoba - nikako
Garderoba je otprilike druga stvar koja će poslodavcu upasti u oči i zato se oko toga potrudite. Neka to budu neutralne, “mirne” boje, koje ne skreću preterano pažnju i jednostavni krojevi. Obucite se poslovno, ali nemojte preterivati. Najbolje je da se raspitate za kulturu oblačenja u kompaniji u kojoj konkurišete za posao i da se u skladu s tim i pojavite. Izgledajte u startu kao neko ko se uklapa.
Naravno, kakva god da je garderoba, imate sve šanse da to upropastite prenapadnom šminkom. Neka su vam oči najlepše uz pink senku, ali njoj nije mesto na vašem licu u radno vreme. Sve što preterano odskače i daje utisak izveštačenosti, umanjuje i vaš utisak profesionalne i posvećene osobe.
Bez vulgarnosti
Vulgarnost je nedopustiva. Konkurišete u kompaniji koja očekuje određeni nivo ponašanja od svojih zaposlenih. To znači da telo mora biti dovoljno pokriveno garderobom. Nedopustive su mini suknje, preveliki dekolte, otvorena leđa. Na poslu ste, koji tek treba da dobijete, ne na ulici. Naravno, nikako ne žvaćite žvaku, jer ništa ne ostavlja više utisak nedostatka osnovne kulture, od mljackanja na razgovoru za posao. Ako ste to uradili, gotovo da ne postoji CV koji bi to mogao da anulira. U očima poslodavca, to je utisak koji biste ostavili i na poslovne partnere. Apsolutno ne.
Nedostatak manira
Pokažite lepe manire i nećete se pokajati. To znači da je svakako neophodno da persirate budućim šefovima i tako nastavite sve dok se oni ne predomisle i to vam kažu. Čak i ako su šefovi mlađi od vas, potrebno je da im persirate. Psovke, treba li da naglašavamo, ne dolaze u obzir, niste na ulici. Lokalizmi i sleng su takođe na listi – ne, nikako. Izražavajte se jasno i pristojno, to je jedini ispravan način. Takođe, pored govora, pokažite manire i u stavu. Postavite se profesionalno, ne unosite se u lice, ne mašite rukama, i nemojte se truditi da razgovarate previše prisno sa osobom koja vas intervjuiše.
Zlatno pravilo – ne kritikujte bivše poslodavce
Šta god da se dogodilo na prethodnom poslu – to treba da ostane na prethodnom poslu, i eventualno je tema za vaše bliske prijatelje. To nikako nije tema za vaše buduće poslodavce. Ukoliko ste nečim bili nezadovoljni, zato ste i otišli. Nemojte se “upecati” u zamku loših reči o bivšima. Budući poslodavac će tako da stekne samo loše mišljenje o vama. Pomisliće, on je sledeći. Tako ćete isto i kod nekog trećeg pričati o njemu. Prljav veš ostaje u kući, zapamtite to. Nemojte nikako padati u vatru da kritikujete bivše kolege tako što ćete pokazati bilo kakvu versku i nacionalnu netrpeljivost. Kompanije to ne trpe. Ne pokazujte negativan stav prema ljudima, jer je kompanijama imperativ da pokažete da ste timski igrač, a ne “filozof” kojem ništa i niko nisu dovoljno dobri. To je negativna energija koju poslodavci ne žele u svojoj kompaniji.
Nepoznavanje delatnosti kompanije je nedopustivo
Priprema za razgovor za posao zna da bude naporna i stresna. Najgore je da je potpuno preskočite. Morate imati odgovor na pitanje čime se bavi kompanija i sva ona pitanja koja su dostupna na portalu firme. Nemojte pri tome učiti odgovore napamet. Neki ljudi troše ogromnu količinu energije pokušavajući da se pripreme i nauče napamet odgovore na sva moguća pitanja tokom intervjua. Svaki poslodavac ima određeno iskustvo sa dobrim i lošim radnicima, tako da imaju prilično dobru ideju koje kvalitete žele da vide kod svojih kandidata. Teško da ćete znati šta tačno treba da kažete u datom trenutku i koji kvalitet vaš potencijalni poslodavac najviše ceni, zato je bolje da svoje vreme utrošite tako što ćete stvari sagledati iz šire perspektive. Potrudite se svakako da ne pokažete nepoznavanje kompanije, jer je to loš utisak koji je teško popraviti.
Ne izgovarajte rečenice koje govore da ste tu privremeno
Nemojte previše pričati o onome što ne umete, ali ni preterano isticati ono što umete. Pokažite da umete da vodite poslovni razgovor, bez preteranog nastupa u bilo kom smeru. I naravno, pokažite malo pozitivne energije kada je reč o samom poslu. Poslodavac bi trebalo da vidi da vama nije do bilo kog zaposlenja, nego do baš tog konkretnog posla. Zato je nedopustivo da izgovarate kako ste "tu samo dok ne nađete posao u struci”, “tu ste dok ne nađete bolje plaćen posao” ili bilo šta što nagoveštava da odlazite a još niste ni došli.