Rezultati Ankete o radnoj snazi
![](https://img.halooglasi.com/slike/clanci/Thumbs/M/rezultati-ankete-o-radnoj-snazi-544996.jpg)
Od prvog kvartala prošle do prvog kvartala ove godine i rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti, gotovo u celosti, zabeleženi su u Beogradskom regionu i Vojvodini, dok je u Južnoj i Istočnoj Srbiji povećana neaktivnost stanovništva
Pad broja zaposlenih znatniji je u neformalnoj sferi - gde ih je za 66.600 manje, i to pre svega u poljoprivredi, zbog smanjenog obima sezonskih radova. Pad zaposlenosti negativno se odrazio na nezaposlenost i neaktivnost, a to je uticalo na povećanje stope nezaposlenosti za 1,5 procentnih poena i stope neaktivnosti za 0,5 procentnih poena.
Ovom anketom dobijeni su odgovori na različita pitanja - od godina starosti zaposlenih i nezaposlenih, formalnog i neformalnog zaposlenja... Rezultati pokazuju da je, u poređenju s prvim kvartalom prošle godine, stopa nezaposlenosti smanjena za 4,4 procentna poena. Formalna zaposlenost povećana je za 99.400, i to uglavnom u prerađivačkoj industriji i uslugama smeštaja i hrane, dok je stopa neformalne zaposlenosti niža za 1,3 procentna poena.
Anketom je bilo obuhvaćeno oko 14.850 domaćinstava, anketirano je 11.915, odnosno odgovor je dobijen od 28.730 osoba starosti 15 i više godina. Anketa o radnoj snazi je najobuhvatniji i jedini međunarodno uporedivi instrument za praćenje kretanja na tržištu rada, kojim se registruju demografske i socioekonomske karakteristike stanovništva starijeg od 15 godina. Glavni cilj ove ankete je ocenjivanje obima radne snage, odnosno zaposlenog i nezaposlenog stanovništva, pri čemu se pod zaposlenošću podrazumeva rad i u formalnom i u neformalnom sektoru.
Zabeležen je pozitivan trend povećanja zaposlenosti i smanjenja nezaposlenosti mladih od 15 do 24 godine, ali smanjenje stope nezaposlenosti za 7,1 procentni poen, u odnosu na isti period prošle godine, nažalost nije samo rezultat smanjenja broja nezaposlenih, već i negativnog demografskog trenda i, posledično, sve manje populacije uzrasta od 15 do 24 godine. Povećan je i udeo mladih između 15 i 24 godine koji niti rade niti su u bilo kakvom sistemu obrazovanja u ukupnoj populaciji, i to za 2,2 procentna poena u odnosu na prethodni kvartal i iznosi 18,7 odsto. U grupi od 15 do 29 godina starosti ova stopa je 24,2 odsto, što praktično znači da gotovo četvrtina mladih tog uzrasta predstavlja neiskorišćeni ljudski resurs i sa aspekta rada i sa aspekta obrazovanja.
S druge strane, polovina novozaposlenih u istom periodu su osobe starije od 55 godina, dok je nezaposlenost najznačajnije smanjena u kategoriji od 25 do 44 godine. U periodu od prvog kvartala prošle godine do prvog kvatrala ove i rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti, gotovo u celosti, zabeleženi su u Beogradskom regionu i Vojvodini, dok je u južnoj i istočnoj Srbiji povećana neaktivnost stanovništva. Stopa zaposlenosti za stanovništvo starosti 15 i više godina iznosi 44,2 odsto, pri čemu je stopa zaposlenosti kod muškaraca 51,5 odsto, a kod žena 37,5 odsto. Najveća stopa zaposlenosti je u Beogradskom regionu 46,6 odsto, zatim u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji - 45,7 odsto, u Vojvodini je 43,5 odsto, a najnižu vrednost ima u Južnoj i Istočnoj Srbiji - 40,7 odsto.
Stopa neformalne zaposlenosti niža je i u odnosu na prethodni kvartal i u odnosu na isti kvartal prethodne godine. Ova stopa na nivou svih delatnosti iznosi 19 odsto, pri čemu dve trećine neformalnog sektora čini zaposlenost u poljoprivrednim delatnostima.