Samopouzdanje i kako ga steći
Izazov ili pretnja
12.3.2013.
Samopouzdanje može biti presudno tokom razgovora za posao i izdvojiti vas od ostalih kandidata, a nedostatak samopouzdanja dovesti do niza problema. Činjenica je da većina kandidata dolazi na intervju sa poslodavcem pod velikim pritiskom. Prisutni su strah od neuspeha, društveni pritisak, nužnost dobijanja posla radi osamostaljivanja, zarade, intelektualnog i društvenog napretka, dodatnog smisla u životu… Samopouzdanje je rezultat dobre pripreme koja će vam omogućiti dobru komunikaciju, verbalnu i neverbalnu, opuštenost, entuzijazam i veru u sebe, svoje vrednosti i uspeh. Sve to doprineće da ostavite na poslodavca najbolji utisak.
Postavljati i ostvarivati ciljeve
Samopouzdanje je rezultat dva osnovna faktora: percepcije vlastite vrednosti i samopoštovanja.
Kada je u pitanju razgovor za posao, posebno je korisno raditi na percepciji vlastite vrednosti. Ona se razvija učenjem, radom, savladavanjem veština, što se onda odražava na uspeh i osećaj vrednosti. To je vrsta samopouzdanja koja nam omogućava da prihvatimo teže zadatke i izazove, koja nas gura napred i daje nam hrabrost potrebnu za uspeh u teškim situacijama. Dobar početak je prisetiti se barem deset uspeha koje ste ostvarili u životu. Pokušajte da tačno odredite kako ste ostvarili te uspehe. Koje veštine ste već imali na tom putu, a koje ste morali savladati? Zamislite gde želite biti ili šta želite sledeće ostvariti i probajte da odredite koje veštine će vam pomoći da biste postigli taj cilj.
Samopoštovanje je osećaj sigurnosti, uz koji se mnogo lakše nosimo sa životnim izazovima, pozitivno razmišljanje da imamo pravo da budemo srećni i ostvarujemo svoje želje i zamisli. Međutim, zavisi od moralnog okvira i vrednosti koje su bitne pojedincu, kao i od toga kako nas drugi ljudi doživljavaju, što je ipak izvan naše kontrole.
Da bismo podigli nivo svog samopouzdanja nije dovoljno samo pozitivno razmišljati. Neophodno je razvijati kompetencije, veštine, postavljati sebi ciljeve i ostvarivati ih. Na primer, znanje temeljno izgrađuje samopouzdanje. Pozitivno razmišljanje može stvoriti utisak samopouzdanja, ali pri suočavanju sa izazovima vrlo brzo ćete shvatiti da to nije dovoljno.
Kako popraviti samopouzdanje
Identifikujte izvor problema. Razmislite o svim situacijama tokom kojih osećate da vam je samopouzdanje nisko, a najčešće su: poslovne prezentacije, kriza na poslu ili kod kuće, nesuglasice sa partnerom, kolegom ili prijateljem, promene kao što je gubitak posla.
Postanite svesni svojih misli i stavova. Nakon što identifikujete problematične situacije, obratite pažnju na svoje stavove o njima. Razmislite o tome kakva je vaša interpretacija, kakve su vaše misli i mogu li postati pozitivne ili neutralne. Sve ovo morate učiniti racionalno i oslanjajući se na činjenice.
Suočite se sa negativnim mislima. Vaše viđenje situacije nije jedino. Zapitajte se da li su vaše misli logične. Morate biti svesni svojih misli, jer one imaju značajan efekat na kvalitet života. Neki načini razmišljanja mogu odmah sniziti samopouzdanje. Klonite se razmišljanja "sve ili ništa", nemojte posmatrati stvari crno-belo, odnosno upasti u zamku da situacije kategorišete kao sasvim dobre ili sasvim loše. Morate naći zlatnu sredinu. Ako u nečemu ne uspete onako kako ste to želeli i ne vidite nijednu pozitivnu stranu, vaše samopouzdanje će se znatno pogoršati.
Pobedite sklonost ka fokusiranosti na negativno. Ako ste skloni takvom gledištu, doći ćete u situaciju da nešto što drugi ni ne primećuju sebi dugo i intenzivno zamerate. Nemojte omalovažavati svoja postignuća tvrdeći da su beznačajna. Na primer, za nešto što ste odlično napravili reći da je ionako bilo lagano. Čak i kada za to nemate nikakav povod, donećete negativne zaključke.
Nemojte sebe potcenjivati i doživljavati sopstvene uspehe kao nešto nevažno, jer to može dovesti do ogorčenosti i depresije. Mislite pozitivno, promenite misli i uverenja. Budite prema sebi dobri i ohrabrujte se. Pesimizam može spustiti samopouzdanje toliko nisko, da nećete više moći logično da razmišljate. U situacijama koje se čine zahtevnim govorite sami sebi kako vi to možete i doživljavajte ih kao izazov, a ne pretnju. Svi prave greške, ali one ne smeju da imaju trajni uticaj na vas i vašu ličnost, kao ni na samopouzdanje. To što povremeno pogrešite, ne znači da ste loša osoba. Ako primetite da sebi neprestano nešto naređujete, prestanite odmah. Setite se dobrih trenutaka, svojih uspeha i osoba koje vas vole. Sve to vam pokazuje da ste osoba koja zaslužuje sebe više da ceni.
Izvor: Nacionalna služba za zapošljavanje