“Samostalci” zdravstveno osiguranje mesečno plaćaju oko 20 evra
Zdravlje je najvažnije – to odavno nije floskula koja se izgovara usput i olako, a vreme pandemije korona virusa u kojem živimo i sve veći broj obolelih koji se iz dana u dan povećava dalo je novo značenje zdravstvenom osiguranju. Na teži način, ponovo učimo zašto je važno da svako bude pokriven i iz ovog ugla, iako su možda neki prinuđeni da rade neprijavljeni, a tada je zdravstvena zaštita “prva žrtva”, jer se zarada isplaćuje na crno.
Zakon jasno definiše da obavezno zdravstveno osiguranje imaju deca do 18 godina, odnosno do punoletstva, studenti, odnosno mladi do 26 godina ukoliko se školuju, kao i stariji od 65 godina. U te, tzv zaštićene kategorije, spadaju i članovi porodice osiguranika, odnosno njihova deca, lica koja primaju socijalnu pomoć, nezaposleni, socijalno ugroženi čiji su mesečni prihodi ispod zakonom utvrđenih prihoda.A šta se dešava kada niste od tih, a nemate zdravstveno osiguranje? Tada preporučujemo da se ponašate odgovorno i uđete u klub “samostalaca”, koji će se sami pobrinuti za zdravstveno osiguranje.
Samostalna uplata
Postoje, dakle, građani koji sami sebi uplaćuju zdravstveno osiguranje i u tom slučaju oni su u obavezi da mesečno u 2020. godini uplate na ime tih doprinosa 2.657,50 dinara. A da bi uopšte došli u situaciju da mogu da uplaćuju taj iznos, neophodno je da učine nekoliko prethodnih koraka: prvo, za sebe i za članove svoje uže porodice moraju matičnoj filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) da podnesu zahtev na osnovu koga će biti doneto pisano rešenje o visini doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
Prijava se podnosi u elektronskom obliku na portalu CROSO u roku od tri dana od dana zaposlenja ili potpisivanja ugovora o radu. Isti rok važi i u slučaju nekog drugog ugovora o obavljanju poslova ili od dana početka obavljanja delatnosti, kao i dana prestanka ili bilo koje druge promene nastale u toku osiguranja.
Nemate računar? Radi šalter
Ukoliko osiguranik nije u mogućnosti da prijavu podnese na portalu, nema računar ili jednostavano ne ume, to može da učini i na dobro poznat način - kod službenika na šalteru, kome će predati overene kopije dokumenata i originale na uvid. Iako može da zvuči nepotrebno u digitalno doba i kao relikt prošlih vremena, službenik će osiguraniku odštampati potvrdu u kojoj piše da je reč o kopiji napravljenoj na osnovu elektronskog dokumenta koji se nalazi u bazi Centralnog registra. Osiguranik će je zatim potpisati i time potvrditi da je saglasan da za njega unos u evidenciju radi ovlašćeni službenik, kao i da je saglasan sa unetim podacima.
Overa knjižice na pola godine
Na sajtu RFZO takođe stoji da će jedan potpisani primerak dobiti podnosilac zahteva, kao dokaz da je prijava uspešno podneta, odnosno tzv. Obrazac M-a. Rešenjem koje dobije biće utvrđena osnovica i stopa doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, dok će ispravu o osiguranju, pošto prethodno priloži dokaz da je platio doprinose, overiti matična filijala na rok od šest meseci. Shodno tome, knjižica se overava na svakih pola godine.
Ono što je važno istaći jeste to da su iznosi za uplatu jedinstveni za sve osiguranike, odnosno da ne postoji skala minimalnog i maksimalnog iznosa, već da se ova vrsta doprinosa plaća na najnižu mesečnu osnovicu doprinosa koja je utvrđena zakonom kojim se uređuju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje.
Za zaposlene, doprinose obračunava i plaća poslodavac, a za one koji su paušalci ili imaju svoje firme, knjigovođe vode računa o uplati. Zatim, zahtev za izdavanje zdravstvene kartice građanin podnosi u matičnoj filijali, uz dokaz da je uplatio 400 dinara, koliko iznose troškovi izrade kartice, odnosno 481 dinar ukoliko želi da mu knjižica bude dostavljena na kućnu adresu. Ova mogućnost predviđena je isključivo za fizička lica.
Obaveze NSZ-a
Druga referentna institucija Srbije, Nacionalna služba za zapošljavanje, kaže da i nezaposleni, koji spadaju u kategoriju socijalno ugroženog stanovništva, a koji se nalaze u njihovoj evidenciji i nisu korisnici novčane naknade, takođe imaju pravo na zdravstveno osiguranje. Uslov je da njihov mesečni prihod, po članu porodice, ne prelazi iznos minimalne neto zarade, koja je u januaru iznosila 31.747,36. Isti iznos je očekivan i u decembru. Takođe, NZS je u obavezi da obračunava i uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje za sve građane koji su korisnici prava na novčanu naknadu.