Savršeni letnji poslovi za studente
Studenti i mladi ljudi koji žele da provedu leto na moru, da se dobro zabave, a da usput nešto zarade, imaju rešenje i za to. Poslodavci već polako traže kadrove za predstojeću sezonu, a pored primorja, tokom leta u ponudi su i poslovi koji ne zahtevaju da se mnogo udaljavate od mesta u kome živite. Evo kratkog pregleda traženih zanimanja.
Posao za promotere, instruktore joge
Na portalu Halo oglasi Posao osvanuo je nedavno nesvakidašnji oglas, u kojem se navodi da nude posao iz snova za one koji žele da provedu leto i radno i paradno u susednoj Hrvatskoj. Zainteresovani za ovu letnju avanturu mogu da biraju između nekoliko zanimanja, a presvega se ponuda angažmana odnosi na instruktore joge, pilatesa ili zumbe. Takođe, traže se i organizatori sportskih turnira, voditelji dečjih aktivnosti i koordinatori gostiju.
Sa druge strane, ukoliko niste za tu vrstu poslova i više vam “leži” nešto drugo, možete se ostvariti u svom poslu iz snova i kao hostesa, promoter ili promoterka. Promocije se organizuju, manje više, po celoj Hrvatskoj, što znači da ovaj kadar nije planiran samo za primorje, nego i za ostale gradove. Tako računajte na organizovanje promocija u Zagrebu, Osijeku, Splitu, zatim u Zadru, Rijeci, Puli, Varaždinu, Bjelovaru…
U Hrvatskoj je najveća potražnja za sezonskim radnicima, i realno je kod suseda i najveća šansa za zaradu – već od kraja maja do oktobra. Procene su da je oko 70.000 praznih sezonskih radnih mesta, najviše na primorju, raspoloživo u ovoj zemlji. Plate za takve poslove se u kreću od 500 do 2.000 evra, dok je republički prosek oko 750 evra. Iako nisu namenjeni isključivo studentima, ovi poslovi su svakako šansa i za mlade. Do sada je godišnje, kako se procenjuje, iz Srbije na Hrvatsko primorje odlazilo da radi nekoliko hiljada ljudi, a radnu dozvolu za sada može da dobije 5.000 ljudi.
Promoteri u Srbiji zarade i do 600 dinara na sat
Studenti koji bi radili kao promoteri i hostese, ne moraju da idu na primorje, pa ni u susednu državu, jer takve poslove nude i omladinske zadruge u Srbiji. Promoterski angažmani su studentima često zanimljivi i zato što na taj način mogu dobro da zarade, a da izbegnu radno vreme od punih osam sati. U Beogradu, satnica se kreće od 200 do 600 dinara.
Kako kažu u omladinskim zadrugama, studenti se leti odlučuju i za sezonske poslove branja voća, koje je plaćeno 200 do 300 dinara po satu. Takođe, s prvim toplim danima budi se građevinski sektor, pa su potrebni i radnici na gradilištu. Studenti se za ove poslove najčešće odlučuju leti, tokom raspusta. Satnice se kreću oko 200 dinara za pomoć oko najjednostavnijih fizičkih poslova.
Preko omladinskih zadruga, traženi su i prodavci brze hrane, vozači, anketari, osoblje za lepljenje deklaracija u mega marketima, animatori u dečjim igraonicama. Satnica za ove poslove iznosi od 100 do 200 dinara po satu. Za osam sati, dnevnica se dakle, kreće od 800 do 1.600 dinara. Anketari recimo, zarađuju oko 150 dinara na sat, a toliko zarade i studenti koji lepe deklaracije u maloprodajnim radnjama.
Crna Gora – traženi konobari i kuvari
U Crnoj Gori su najtraženiji kuvari, konobari, šankeri, barmeni, kao i pomoćno osoblje za ove poslove, a tražene su i sobarice, higijeničari, recepcioneri. Ono što je prednost rada u Crnoj Gori, a isto važi i za Hrvatsku, jeste što su hrana i smeštaj mahom plaćeni, pa na toj stavki može da se uštedi zarađeni novac.
Konobari, primera radi, pored osnovne plate koja se kreće od oko 400 do 600 evra, mogu da računaju i na prilično pozamašan bakšiš. Bolje od konobara plaćeni su kuvari, koji, ukoliko su zaista dobri, mogu mesečno da zarade i više od 2.000 evra. Toliko plaćaju restorani kojima je stvar imidža veoma dobra hrana. U proseku, kuvari zarađuju oko 1.000 evra, negde i manje, oko 600 evra mesečno. Stvar je mogućnosti i dogovora. Manje od njih, i to upola manje, zarađuju pomoćnici kuvara. Njih poslodavci plaćaju već od 300 evra.